Hakemin memuru ikna etmesi zor!

Memur-Sen zammı hakem kuruluna götürme kararı aldı. Hakem Kurulu ise hükümetin güdümünde. Memuru ikna etmek bu kez biraz daha zor görünüyor!

Türkiye’de 3 milyon memur bu yıl ilk kez toplusözleşme masasına oturdu. Hükümetin yüzde 3+3 olarak belirlediği zammı beğenmeyince de sokağa çıktı.
Üstelik sadece muhalif sendikalar Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Kamu-Sen çıkmadı. Hükümete yakın olduğu iddia edilen Memur-Sen üyeleri de Ankara’da eylemdeydi. Hak-İş ve Türk-İş başkanları da eylemdeki memurlara destek ziyareti yaptı.
Memuru sokağa döken neydi? Önceki gün hayatında ilk kez iş bırakan Eğitimbir-Sen üyesi öğretmenlere sordum... “300 lira zam bekliyorduk. Hayal kırıklığı yaşadık. Biz AK Parti’ye oy verdik. Böyle giderse vazgeçeceğiz. Hakkımızı istiyoruz” dediler.
Bir başka kızgınlıkları daha vardı. “Ekonomide her şey iyiye gidiyor deniyor. Büyümede Çin’le yarışıyoruz. Zamma gelince kriz hatırlanıyor…”
Ekonomiyle ilgilenen bakanların açıklamaları ise yıllardır hiç de yabancı olmadığımız bir üslubun devamıydı. “Çok zam verirsek bütçe kaldırmaz. Verecek durumumuz yok. 75 milyona haksızlık olur.”
Yani Türkiye’de her zam döneminde istisnasız her parti döneminde hep aynı gerekçe...
Bir başka söylem de şu: “Biz memurumuzu enflasyona ezdirmedik...”
Hükümet 2002-2012 memur maaşı artışını yüzde 228, enflasyonu ise yüzde 130 olarak açıklıyor. Memurlar ise gelirlerinin reel olarak gerilediği görüşünde. Onlar çarşıda pazarda yaptıkları harcamalarına bakıyor. Aldığı maaşla kiraya, doğalgaza, elektriğe, eğitime, ulaşıma gelen zamlara yetemeyince de her şeyi göze alıp hakkını sokakta aramaktan başka çaresi kalmıyor.
Memur-Sen zammı hakem kuruluna götürme kararı aldı. Hakem Kurulu ise hükümetin güdümünde. Memuru ikna etmek bu kez biraz daha zor görünüyor!

Türkiye’ye ilgi çok!
Rhea Portföy Türkiye’de hem parası olanların parasını yönetmek hem de girişim sermayesi olarak yatırımlar yapmak üzere kurulmuş bir fon yönetim şirketi. En son satın aldıkları diş hastanesi Dentistanbul ile gündeme geldiler.
20 kurumsal 13 bin bireysel yatırımcısı olan Rhea’nın kurucusu Onur Takmak’la buluştuk. Yabancı fonlar ve yatırımlar açısından Türkiye’nin durumunu konuştuk. Takmak dünyada ezberlerin bozulduğunu, her şeyin yeni baştan düzenlendiğini söylüyor.
Değişen bir konunun da krizin etkilediği finans sektörü ve risk algısı olduğuna dikkat çekiyor.
Türkiye’nin en önemli sorununu yetersiz tasarruf olarak gören Takmak, tasarrufların artması için de kendileri gibi dünya standartlarında etik çerçevede çalışan kurumsal şirketlerin oluşmasının önemine dikkat çekiyor. 

Gayrimenkul projesi değil
Takmak, yine İstanbul’un bir finans merkezi olma hedefinin gerçekleşmesi için de bu şirketlerin önemli olduğunu dile getiriyor. “Finans merkezi projesi bir gayrimenkul projesi değil. Para yönetebilecek şirketlere ihtiyaç var” diyor.
Rhea’nın Türkiye’de para yöneten 31 şirketten biri olduğunu, bunun 20-25’inin bankaların şirketleri olduğunu da söyleyen Takmak, “Geriye kalan 6 bağımsız oyuncudan en büyüğü biziz. 800 milyon TL’lik fon yönetiyoruz” diyor.
Takmak’a Avrupa’da derinleşen krizin etkisinde olan Türkiye’ye yönelik ilgi ve sorunları soruyorum:
* Türkiye yükselen bir pazar. İlgi çok fazla.
* Girişim sermayesinde büyük fonlardan oluşan ABD’li ve Avrupalı şirketler çoğunluğu oluşturuyor. Yeni yeni Ortadoğulu fonlar da gelmeye başladı.
* Bugün Türkiye’de porföy yönetiminde 50 milyar TL para yönetiliyor. Bu komik bir rakam. Sektör şu anda 30 milyar dolar, 2015’te 150 milyara ulaşması normalizasyona doğru atılmış küçük adımlardır.
* İstanbul’un finans merkezi olması çok önemli bir adım olacak. Olursa tasavvur edemeyeceğimiz, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği rakamlarda fonlar gelir.
* Türkiye’de kısa vadede sorunlar olsa perakende, sağlık, enerji, gayrimenkul ve savunma sanayiinde ciddi büyüme potansiyeli var.

Dentistanbul yayılacak
Türkiye’nin ilk diş hastanesi Dentistanbul’u geçen yıl portföyüne katan Rhea’nın yeni projelerini ise Takmak şöyle açıklıyor:
“Dört kliniğimiz var. Yeni jenerasyon klinikler çok iyi iş yapıyor. Büyümek istiyoruz. Bu konuda hamleye başlamak üzereyiz. Üç yeni yer açtık. Sağlıkta yeni yatırımlara bakıyoruz. Türkiye’de fırsatlar sınırsız ve sonsuz. Rhea olarak 2015 hedefimiz lider olmak.”