Hayaldi gerçek oldu!

11 yıl önce bir hayalle kurulan Forum İstanbul'da bu yıl 'Krizi yaşamak mı, krizi aşmak mı?' konusu tartışılacak.

Türkiye’de ekonomik krizin en derin yaşandığı 2001 yılı. Bankalar batıyor, enflasyon, faiz oranları akıl almaz oranlarda artıyor. Şirketler zorda, işsizlik almış başını gidiyor.
O günlerde Finans Dünyası Dergisi’nin sahibi Şeref Özgencil’in öncülüğünde bir grup yönetici, işadamı biraraya gelerek bu depresif ortamdan nasıl çıkarız diye düşünmeye başlıyorlar. Kısa vadeli düşünmekten kurtulalım, uzun vadeli hedefler yapalım diyorlar ve Hedef 2023 Forum İstanbul başlığını taşıyan bir platform kuruyorlar.
İşte bu platform her yıl bir konu seçerek yabancı ve yerli konuşmacıların katıldığı beyin fırtınaları düzenliyor. Bugüne kadar 593 konuşmacının katıldığı toplantıların bu yıl 11’incisini gerçekleştiriyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda önceki akşam platformun kurucuları, sponsorlarıyla biraraya geldik. Bu yıl ki ana sponsorlar Akbank, Turkcell, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Accenture Danışmanlık. Platformun stratejik destekçi ve fikir babalarından biri de işadamı Ethem Sancak.
Sohbette biraz zaman yolculuğuna çıktık. 2001 yılındaki zor günlerden bugün yüzde 8’lere ulaşan büyüme, ana muhalefetin de iktidarın da kabullendiği Cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023 hedeflerine gelinen süreci konuştuk. 

Neden banka almıyorsunuz
Forum İstanbul’ın başkanlığını ilk günden beri sürdüren Yavuz Canevi, “Bize tebessümle bakanlar oldu. Bir hayalle başladık. O gün düşündüklerimizi bugün görüyoruz. Geriye baktığımız zaman gerçekten mutluyuz” diye başlıyor anlatmaya. Üç çıpa koyarak işe başladıklarını ekleyen Canevi, bu çıpaları “Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği üyeliğinden taviz vermemek, ekonomik programı buna göre dizayn etmek ve 100’üncü yıl için psikolojik bir hedef koymak” olarak açıklıyor. Canevi, bugün Türkiye’nin bölgesinde söz sahibi olan, 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar milli gelir hedefi için mücadele eden, herkesin aynı hedefe kitlendiği bir ülke haline geldiğini ve hedeflerin yüzde 50’sinin gerçekleştiğini söylüyor.
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşıgil de bugün gelinen noktada bankacılık sektörünün dünyada parlayan bir yıldız gibi göründüğünü söylüyor. 2023 vizyonunun bankacılık sektörünü heyecanlandırdığını anlatan Binbaşıgil, sektöre gıpta ile bakıldığını dile getiriyor. Binbaşıgil, artık yabancı yatırımcılar tarafından “Avrupa’da, yurtdışında neden banka almayı düşünmediğimizi soruyorlar” diyor.
Bu yıl 26-27 Nisan’da İstanbul’da yapılacak konferansın başlığı ise “Krizi yaşamak mı, krizi aşmak mı?”
Canevi, bu toplantıda Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme stratejisinin yeniden tasarlanması üzerinde tartışılacağını söylüyor. Dünyadaki güç kaymasında Türkiye’nin konumu, uluslararası finans merkezi olarak İstanbul, 10 yıl içinde küresel eğilimler gibi konuların gündeme geleceğini kaydediyor.
Canevi, ilginç bir de bilgi veriyor: “15 gün kadar önce Dünya Bankası yetkilileri Çin’e 2030 raporu hazırlayacaklarını da belirterek, Türkiye için de 2023 raporu hazırlamak istediklerini söylediler.” 

Bireyi esas alan anayasa yapılmalı
Şirketini yabancılara sattığı için bir yıl stratejik sponsorluktan çekildiğini söyleyen Ethem Sancak ise ilginç bir konuşma yapıyor: “Osmanlı 600 yıl insanlara ışık tuttu ama kötü yönetimden çöktü. Sömürge olacakken ayağa kalkmak için bir lider çıktı. Mustafa Kemal... Hayalleri vardı. Muasır medeniyeti hedef koydu. Ancak 80 yılda hala yakalayamadık” diyor.
2000’den sonra gelinen noktayı çok önemli bulduğunu anlatan Sancak, “Yetmez, yeni hedefler gerek” diyerek şunları söylüyor: “Muasır medeniyete ulaşmak için ekonominin iyi olması yetmez. İnsani gelişmişlik var, çevre var, sanat ve kültür düzeyi var. Yeni anayasa anlayışı var.” Sancak, Türkiye’nin 2023’te dünyayı şekillendiren üç büyük devletten biri olacağını söylüyor. Umarız 2023’te gerçekten çağdaş demokrasiye sahip, insanların konuşmaktan, yazmaktan korkmadığı, yoksulluğun, yolsuzluğun bittiği bir ülke hedefine ulaşırız!