İfakat Hemşire'nin hayali gerçek oldu

İfakat Yavuz. 45 yıl günde 20 saat hemşirelik yaparak biriktirdiği 1 milyon TL'yi TEV'e okul için bağışladı. Van'da yapılan okulunda ilk zil dün çaldı.
İfakat Hemşire'nin hayali gerçek oldu

Vehbi Koç’un kurduğu Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) 45 yıldır eğitim konusunda önemli işler yapıyor. Topladığı bağışlarla bugüne kadar 200 bine yakın başarılı öğrenciye burs vermiş, 25 eğitim kurumunu da inşa ederek Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiş.

İfakat Yavuz, TEV’in son dönemde en ilginç öyküye sahip bağışçılarından biri. 1934 doğumlu emekli bir hemşire... Aileden gelen malı mülkü yok, tamamen emeğiyle biriktirdiği parasını TEV’e okul yapması için bağışlamış.

Hikâyesi son derece ilginç. Trabzon’un bir köyünde doğuyor. Kız olduğu için yapımında kum torbası taşıdığı okula gönderilmiyor. 16 yaşında ağır bir romatizma hastalığına yakalanıyor ve burada hemşirelik mesleğiyle tanışıyor.

19 yaşında bir bahaneyle İstanbul’a geliyor ve gizli gizli önce ilkokulu ardından ortaokulu bitiriyor. 1957 yılında ise Şişli Terakki Hemşirelik Okulu’na giriyor.

Hemşireliğe atandığı ilk yıllarda bir okul yaptırmayı hayal etmeye başlıyor. Maaşının yanı sıra özel olarak gittiği hastalardan aldığı ücretleri biriktiriyor.

Gittiği hastalar arasında Vehbi Koç bile var.

Sonunda okul yaptırmak için çok güvendiği TEV’i buluyor. Birikimi olan 1 milyon lirayı bağışlıyor.

Önceki akşam Van Valisi Münir Karaloğlu, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, yönetim kurulu üyeleri Kaya Şener, Şükrü Tekbaş, Genel Müdür Yıldız Günay ve TEV’in ‘her şeyi’ Güsel Bilal’le bir araya geldik. Depremden sonra büyük acılar yaşayan Vanlı küçük öğrencilerin eğitimine sunulan TEV İfakat Yavuz İlk ve Orta Öğretim Okulu’nun sevincini paylaştık. Dün o okulda ilk zil çaldı. 1700 öğrenci öğretime başladı.

İfakat Yavuz da, günde 20 saat çalışarak biriktirdiği paralarla 78 yaşında hayaline kavuştu.

Türkiye dünyanın gözdesi

Van’da İfakat Hanım’ın bağışçısı olduğu okul 1.5 milyon TL’ye mal olmuş. 500 bin TL açık oluşunca Güsel Bilal de eski TEV bursiyerlerinden Dalınç Arıburnu’na başvurmuş o da hemen 200 bin TL destek vermiş. Arıburnu, dünyada ünlü bir finansçı. Deutsche Bank’tan dünyanın en büyük yatırım bankası Goldman Sacks’a ortak olarak transferi finans çevrelerinde çok ender görülen bir gelişme olarak yorumlanmıştı.

Geceye katılan Arıburnu ile Fitch ve Moody’s’in kararlarını da konuştuk. Moody’s’in not arttırmamasını çok yadırgamamak gerektiğini söylüyor. “Bu, arttırmayacağı anlamına gelmez. Yatırımcı buna bakmıyor artık” diyor.

Dünyada Türkiye’ye ilginin arttığını söyleyen Arıburnu bunu şöyle yorumluyor:
“10 yıl önce Türkiye’yi kimse sormazdı. Şimdi herkes Türkiye’yi soruyor. En önemli etken girişimcilik ruhu ve insan kaynağı. Türkiye’nin ekonomisi çok sağlam gidiyor. Ayrıca büyük bir geçmişi var. Komşularda sıkıntılı süreçler bittiğinde kim inşa edecek oraları. Türkiye.”