İptal yok, yatırım sürecek

İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Fransız tatil köyü Club Med, Türkiye'de dördüncü tatil köyünü Belek'te açtı. CEO Henri Giscard d'Estaing Türkiye'de büyümeye devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye turizm sezonunun başladığı bu günlerde ciddi bir sınavdan geçiyor. Gezi Parkı’nda ‘Taksim Kışlası’ inadı Türkiye’nin imajına ciddi darbe vururken İstanbul’da iptaller başladı. Bu durumun genel turizme yansımaması için turizmciler büyük gayret içinde.
Bu ortamda hafta sonu Belek’te bir açılış vardı. Çadır turizmi anlayışıyla İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında kurulan Fransız tatil köyü Club Med, villa konseptli ilk tatil köyünü açtı. Açılışa eski Fransa devlet başkanlarından Valery Giscard d’Estaing’in oğlu Club Med CEO’su Henri Giscard d’Estaing de katıldı. Türkiye’de tarihi 1970’li yıllara uzanan Club Med’in Türkiye’de bu yıl yüzde 30 büyüme hedeflediğini anlatan Henri Giscard d’Estaing, Türkiye’de yatırımlara devam edeceklerini söyledi.
Doğayla iç içe, televizyonsuz, son derece sade odaları olan Club Med’den konforlu villalara uzanan yeni anlayış değişikliğini ise Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Özlem Tosun ile konuştuk.
Club Med dünyanın en eski tatil köyü zincirlerinden. Kuruluş felsefesi neydi?
İkinci Dünya Savaşı’nın yeni bittiği dönemlerde tüm Avrupa böyle bir insanlık dramının bir daha yaşanmaması dileğiyle var gücüyle yeniden yapılanma çalışmalarına devam ediyordu. Korsika plajlarının birinde Gerard Blitz ilk olarak bir çadır köyü keşfetti. İşte o anda bir düş hayal etti ve yepyeni bir tatil anlayışı yarattı. Club Méditerranée ismini verdiği tatil zincirinde başlıca amacı tatilcilere tabiat ile iç içe düşsel bir ortam sunarak hem spor yapıp hem de rahatlamalarını ve insanlarla kaynaşmalarını sağlamaktı.
Yıllar içinde bu anlayışta neler değişti? Her şey dahil sisteminin etkileri oldu mu?
Club Med aslında dünyada ilk ‘her şey dahil’ tatilin yaratıcısıdır. ‘Her şey dahil’ konseptli tatil Avrupa’yı büyüledi. Club Med İtalya’da çadırlarını kurmaya başladı. Yunanistan’da Korfu Adası’nda başka bir yeniliğe imza attı. Polonezya’daki ‘Fare’ tipi evlerden esinlenerek ilk sazlık evlerden oluşan tatil köyünü kurdu. Birçok kültürün bir arada buluşmasını sağladı. İlerleyen yıllarda sazlık kulübelerden oluşan tatil köylerini bırakılıp 3 ve 4 yıldız konfora sahip tatil köyleri devreye girdi.
Bugün nasıl bir felsefe ve vizyon var?
5 kıtada 80’den fazla tesisimizde, tamamında 30’dan fazla farklı lisan ve 100’e yakın milliyetten çalışanlarla Club Med çokkültürlü boyutunu gösteriyor. Belek’in ardından Çin’de de yeni bir yatırımımız devreye girecek. Çin’de ilk her şey dahil tatil sunacak olan Club Med Guilin açılacak.
Geleceğe yönelik yatırımlar ve hedefleriniz içinde Türkiye’nin yeri nedir?
Yatırımlarımız devam ediyor, müşterilerimizin talepleri de göz önünde bulundurularak henüz yer almadığımız destinasyonlara yöneliyoruz. 1977’den bu yana Türkiye, Club Med için çok önemli. Türkiye’de 2012 yılı boyunca 80 bin konuğa ev sahipliği yaptık. 2013’te 100 bin misafir ağırlamayı bekliyoruz. Yeni villa konseptimiz için Avrupa’da bir ilk olarak Türkiye’yi seçtik; Club Med Belek Avrupa’da tek villa konsepti içeren tesisimiz. Türkiye’ye yatırımlarımız her zaman devam edecektir.
Konseptiniz doğa ve sadelikti. Villa talebi Türk müşterilerinizden mi geldi?
Türkiye’de genelde müşterilerimizin daha fazla konfor talebi vardı. Bu beklentiyi karşılayabilecek altyapıya sahip tesisimiz de Belek’teydi. Bu nedenle dünyada ilk villa konseptini burada uygulamaya başladık.