İstifa kabul edilmeyebilir mi?

Muharrem Yılmaz'ın şok istifanın ardından TÜSİAD'da gelecek dönem tartışılıyor. "İstifa seçime kadar kabul edilmemeli" diyen üyeler var.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifasıyla dün sadece kamuoyuna değil derneğin üyelerine de büyük bir şok yaşattı. TÜSİAD yönetimi içinde bir süredir Yılmaz’ın şirketindeki sendikal mücadeleye ilişkin rahatsızlıklar biliniyordu ancak kimse istifa beklemiyordu. Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu’nun da basın toplantısından 15 dakika önce öğrendiği istifa, TÜSİAD’da bundan sonra neler olacak tartışmalarını başlattı.

Prosedüre göre istifanın görüşülmesi için yönetim kurulu üyelerinin toplanması gerekiyor. İlginç bir tesadüf bugün “Nasıl bir cumhurbaşkanı arıyorsunuz?” sorusunu sormak için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD’da olacak. Bu toplantı nedeniyle yönetim kurulu üyeleri biraraya gelmiş olacak.Ancak aldığım izlenimlere göre TÜSİAD, kurum olarak böyle bir kararı aceleye getirmek istemiyor. Bunun için başkanın istifasını konu alan toplantının önümüzdeki hafta yapılması gündemde. “TÜSİAD Başkanı seçilmez. Yönetim kurulu içinden belirlenir. Dolayısı ile yönetim kurulunun seçimlere kadar istifayı kabul etmeme hakkı var” görüşü de dile getiriliyor.

Yani TÜSİAD soğukkanlı ve sağduyulu bir karar almak istiyor. Yılmaz’a da sahip çıkmaktan yana.

Başkan kim olur sorusuna ise şimdilik bir kalemde verilecek bir yanıt yok. En kıdemli başkan yardımcısı Haluk Dinçer, bu konuda uzun zamandır istekli olmadığını söylüyor. Tayfun Beyazıt şimdiden reddetmiş, Boydak’ın da hükümetle kavga zemininde fazla durmak istemediği belirtiliyor. Başkan kim olur belli değil ama seçimlere kadar eleştirileriyle gündem yaratan TÜSİAD’ın nefesinin kesildiği de bir gerçek.

Paha biçilemez bir gezi
İstanbul gerçekten “paha biçilemez bir şehir…” Neresini kazsanız altından tarih fışkırıyor. “İki üç tahta parçası” olarak tanımlanan bu eserler aslında dünya mirası…

MasterCard bir süredir müthiş bir proje sürdürüyor. MasterCard sahiplerine dünyanın 40 ülkesinde düzenlenen turlarla keşfedilmesi gereken bu zenginleri tanıtıyor. ABD’de de New York, Los Angeles gibi şehirlerle başlayan programda İstanbul 9’uncu şehir olarak seçilmiş. Yani dünyada ilk on şehir arasına girmiş.

MasterCard, Türkiye programını İstanbul’u gerçekten muhteşem anlatan rehber, tarihçi Saffet Emre Tonguçla sürdürüyor. Tonguç’un ünü artık dünyaya yayılmış. Türkiye’ye gelen mesela Blackberry’nin iki kurucusundan biri olan Jim Balsille, Microsoft’un ortaklarından Paul Allen gibi işadamları İstanbul’un hazinelerini onunla öğreniyorlar.

Bugüne kadar Kapalıçarşı, Kuzguncuk, Balat-Fener gibi semtleri anlatan Tonguçla daha önce Kadıköy-Moda turu yapmıştım. Önceki gün ise ilgisiz kalamayacağım yeni bir rota vardı. Heybeliada ve Burgazada.

Benim gibi Burgazadalı olan Berna Sağlam’ın davetiyle katıldığım ada turunda tarihimizdeki zenginlikler kadar hataları, acıları da hatırladık.
Heybeliada’da ilk durağımız Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi oldu. 1857 yılında yapılan kilise denizcilerin koruyucusu olarak bilinen Nikolaos’a adanmış. Kilisenin görevlisi bir zamanlar Heybeliada’da 4 bin Rum yaşarken, bugün sayılarının sadece 25 olduğunu söylüyor. Yaz aylarında ise bu sayı ancak 200’e çıkıyormuş.

İkinci durağımız Rum İlköğretim okulunda ise öğrencisi kalmayan okulları anlatıyor Tonguç. 5 tane kalan Rum okulların açık kalabilmesi için Antakya’dan öğrenci getirildiğini söylüyor.

En önemli durağımız ise tabii ki Heybeliada Ruhban Okulu. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinin önündeki en önemli konulardan biri okulun teoloji bölümünün açılması. 1971 yılında bu eğitim kaldırılmış. Okul son derece bakımlı korunmuş. Görevli okul bir gün eğitime açılırsa eğitimin hemen başlayabileceğini anlatıyor. Verdiği bilgiye göre okulun bahçesi İncil’de yer alan olan bitkilerin olduğu tematik bir parka çevriliyor.

Burgazada ise tüm dinlerin yıllarca birarada yaşadığı bir ada. Cemevi, cami, sinagog ve üç kilisesi var. En önemli adres tabii ki Sait Faik Abasıyanık Müzesi. Darrüşafaka Vakfı’nın restore ettiği müzeden sonra turumuz 94 yaşına basan Aydın Boysan’la adanın güzel restoranlarından Yasemin’de sona eriyor.

İstanbul ve Türkiye gerçekten paha biçilemez ama ne yazık ki kıymetini bilmiyoruz. MasterCard’ınız varsa bu güzel turlar herkese açık. Sadece pahabicilemezistanbul.com sitesine kayıt olmanız yeterli. Bu yorucu gündem içinde iyi geliyor!