Kadıköy'e Gezi modeli

CHP'nin Kadıköy Belediye Başkan Adayı Aykurt Nuhoğlu, kamuoyu pek tanımasa da 25 yıldır sosyal demokrasi kulvarında siyaset yapan biri.
Kadıköy'e Gezi modeli

Yerel seçime yaklaşık iki hafta kaldı ve heyecan dorukta. İstanbul sonucu en çok merak edilen kentlerin başında geliyor. Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül arasındaki yarışının sonucunu bir yandan da büyük ilçelerdeki performans belirleyecek. Kadıköy 500 bin nüfusu ile bu ilçelerden biri. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Selami Öztürk 2009 yerel seçiminde yüzde 68 oy almıştı. Yani CHP’nin işi burada kolay gibi…

CHP 20 yıl başkanlık yapan Öztürk’ün yerine bu seçimlerde bir kan değişimi istedi. Parti içinde tartışmalı bir süreç sonunda örgütün desteklediği Aykurt Nuhoğlu adı son dakikada açıklandı.

Nuhoğlu, kamuoyu pek tanımasa da 25 yıldır sosyal demokrasi kulvarında siyaset yapan biri. 1968’in simge isimlerinden Bozkurt Nuhoğlu ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun kuzeni.

İnşaat mühendisi olan Aykurt Nuhoğlu’nun mesleği ise müteahhitlik. Nuhoğlu ile dün bir araya geldik. İstanbul’un kentsel dönüşümle en büyük rant alanlarından birini oluşturacak Kadıköy’de nasıl bir belediyecilik yapacağını öğrendik.
Nuhoğlu yapacağı ilk işin Kadıköy’de yönetme tarzını değiştirmek olacağını söyleyerek başlıyor.

“Gezi süreci insanlara çok şey öğretti. Toplumda kadınlar ve gençler yeni bir yönetim anlayışı istiyor. Ben yaptım oldu değil, katılımcı, kolektif bir akıl istiyor” diyor.

Yeni anlayışın özünde mahalle evleri, kent konseyi gibi örgütlenmelerle, ihtiyaçlara göre belediyecilik yapmak var.
Bu belediyecilik anlayışında kadınlar odak noktasında. Nuhoğlu, gezi sürecine katılanların yüzde 18’inin Kadıköy’den olduğunu, bu katılımcıların yüzde 62’sinin ise kadınlardan oluştuğunu söylüyor.

Kadınların enerjisini yönetime de yansıtmak gerektiğini ekleyen Nuhoğlu, 45 kişilik belediye meclisinde 17 kadın adayın bulunduğunu belirtiyor.

Nuhoğlu’na “müteahhit” olmasının bazı endişeler yarattığını hatırlatıyorum. Çünkü Türkiye, özellikle de İstanbul son yıllarda “çılgın projelerin ve müteahhitlik facialarının” travmasını yaşıyor. Gezi olaylarının en önemli nedeni de bu “rant” tapınması.

Nuhoğlu, önce mesleğine ilişkin endişelere yanıt veriyor:
“Müteahhitim ama bugüne kadar hiçbir belediyeye iş yapmadım. Siyasete girdikten sonra hiçbir kamu ihalesine girmedim. Sadece üniversitelere iş yaptım. Kadıköy’de hiçbir işim yok. Başkan olduğum anda da ticari işlerimi tamamen bırakacağım. Aile fertlerimden hiçbiri Kadıköy Belediyesi ile iş yapmayacak.”

Kadıköy sınırları içindeki Fikirtepe ile başlayan kentsel dönüşüme ilişkin görüşlerini de şöyle sıralıyor:
“AKP iktidarının ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yarattığı kentsel felaket mağduriyetler yarattı. Bu plansız ve vahşi dönüşümün Kadıköy’e getireceği yeni kent sorunlarını çözmek için gerekli tüm önlemleri alacağız.”

Nuhoğlu verdiği sözlerin lafta kalmayacağını ise şöyle örnekliyor: “İstanbul’da şeffaf, katılımcı ve temiz bir yönetim inşa etmeyi hedefleyen İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladım.”

Nuhoğlu’nun verdiği sözler böyle. Yönetime katılmak Kadıköylülere, takip etmek ise bize düşüyor…