Kadın golf turnuvasını 850 milyon kişi izleyecek

Avrupa Kadınlar Golf Turnuvası'nın Türkiye ayağı, 8-13 Mayıs tarihleri arasında Belek National Golf Kulübü'nde yapılacak.

Bülent Göktuna, yatırım danışmanlık şirketlerinden Mineks International’ın sahibi. 1976 yılında kurulan ve bugüne kadar Türkiye’ye yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım kazandıran Mineks, enerji, sağlık, tarım, telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Mineks kısa bir süre önce İstanbul Cerrahi Hastanesi’ni 60 milyon dolara satın aldı.
Göktuna aynı zamanda Belek’teki Türkiye’nin ilk golf tesislerinden National Golf Kulübü’nün de sahibi. 450 yıllık tarihe sahip golf dünyada belli bir gelir seviyesinin üzerinde kesime hitap eden özel bir spor.
250 bin golf tutkunu her hafta sonu dünyanın çeşitli bölgelerindeki sahalara gidiyor. Golf turnuvaları da heyecanla takip ediliyor. Türkiye son yıllarda golf sahaları açısından zenginleşti. Bu hafta sonu Antalya’da Avrupa Kadınlar Golf Şampiyonası’nın Türkiye ayağı var. Göktuna ile bir araya gelerek hem golf turnuvasını hem de yatırımlarını konuştuk.
THY’nin Türkiye’de golf sporunun tanınmasına ve sevilmesine katkı sağlamak amacıyla sponsorluğunu üstlendiği Yeni Zelanda’da başlayan Avrupa Kadınlar Golf Turnuvası’nın Türkiye ayağı 8-13 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Turnuvaya 30 ülkeden 126 profesyonel kadın golfçü katılıyor.
Tüm yıl boyunca sürecek turnuva Türkiye’den sonra Slovakya, İsveç, Portekiz, İngiltere, Dubai, İrlanda, İskoçya ve Fransa gibi ülkelerde devam edecek.
Göktuna, uluslararası turnuvaların Türkiye’nin dünya çapında bilinen bir golf merkezi haline gelmesi için çok önemli olduğunu söylüyor.
TRT’nin yayınlayacağı golf turnuvasının dünyada Eurosport tarafından da yayınlandığını ve 800 milyon izleyici tarafından takip edildiğini anlatıyor. Golf sayesinde Antalya’da fiyatların arttığını söyleyen Göktuna, Türkiye’nin dünya listelerine girdiğini ekliyor.
Bu arada yıllardır organizasyonunu üstlendiği turnuva için işadamlarının ilgisizliğinden de yakınan Göktuna, “Ceplerinde akrep var. Futboldan başka birşey bilmiyorlar. Golfü çok seviyorlar ama duyarsızlar, destekleyen yok” diyor.
Göktuna, Türk takımının oluşması için de bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Göktuna’nın verdiği bilgilere göre Antalya Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan 13 çocuğun da aralarında bulunduğu 80 öğrenci, National Golf Kulübü tarafından yetiştiriliyor.
Ayrıca ekonomik durumu zayıf, yaşları 7-17 arasında değişen çocuklar, hafta sonları ve diğer tüm tatil günlerini National Golf Kulübü’nde geçiriyor.
Göktuna, gençlerin futbol dışındaki diğer spor dallarına da kafa yorması gerektiğini söylüyor. 

Erbil’le Cerrahi yolda
Göktuna, aldıkları İstanbul Cerrahi Hastanesi’ne yönelik hedeflerini de şöyle anlatıyor:
“Hastaneyi en iyi doktorlardan ve ekipmanlardan oluşan bir hastane haline getiriyoruz. Yatırımlara başladık. Hedef çok sayıda değil kaliteli hastane zinciri kurmak.”
Amaçlarının bilgi birikimini Ortadoğu ülkelerine taşımak olduğunu anlatan Göktuna, şunları ekliyor:
“BAE, Suudi Arabistan, Katar, Amman ve Irak pazarlarına girmeyi düşünüyoruz. Libya’da faaliyet göstereceğiz. Erbil’de şu anda bir hastane ile işbirliğimiz var. Marka olarak Cerrahi’yi kullanacağız. Mesela Erbil Cerrahi yakın zamanda açılacak. ABD, Avrupa gibi ülkeler de ilgi alanımızda. ” 

Türkiye yükselen yıldız
Bu arada bir ayağı Londra’da bir ayağı Ortadoğu’da olan Göktuna, Türkiye’nin yükselen yıldız olarak Ortadoğu ve Uzakdoğu sermayesinin ilgi alanında olduğuna da işaret ediyor. Arap sermayesinin Türkiye’de bazı sıkıntılar yaşadığını ve bu yüzden daha dikkatli davrandığını anlatan Göktuna, Türkiye’nin ilgi çekecek sektörlerini de şöyle sıralıyor:
“Türkiye’nin sanayi dallarına yatırım için hevesliler. Perakende birinci yıldız olacak. Şekerciden tekstilciye, simit satıcısına kadar yatırımlar artacak. Savunma ve tarım da önemli. Biz de İslami yatırım aracı sukuk çıkararak çeşitli alanlarda yatırımları arttıracağız.”