Kahve telvesinden masa, yumurta kabuğundan konsol

Yemek atıkları, kahve telvesi, kağıt-karton gibi binlerce çeşit çöpten üretilen çevreci yapı malzemesi Ecor, ahşap, MDF, yonga levha ve plastik gibi ürünlere alternatif olacak. Google, Yahoo, Wholefoods, İkea gibi devler bu ürünü kullanmaya başladı.
Kahve telvesinden masa, yumurta kabuğundan konsol

Yemek artıkları, kahve telvesi, ceviz, fındık kabukları, yumurta kabuğu, ekin sapları, atık kağıtlar, kot kumaşı… Dünyada bunlar gibi her gün milyonlarca ton çöp atılıyor…

Bunlar bir gün evde kullanacağımız masa, sandalye, televizyonluk olacak deseler inanmazdım.

Ama olmuş. Bu malzemeler mobilya sanayiinden otomotive birçok sektörün hammaddesi olarak kullanılıyor artık. Ne bir ağaç kesiliyor, ne de bir araya getirmek için zehirli kimyasallar kullanılıyor.

ABD’de Robert Noble tarafından keşfedilen ve kullanılmaya başlanan bu çevreci ürün Ecor artık Türkiye’de. Ecor’u Türkiye’ye getiren ise Meltem Kurtsan… Türkiye’de kadın girişimciliği konusunda farkındalık yaratan önemli kadınlardan biri Kurtsan.

Kurucusu ve iki dönem başkanı olduğu Kadın Girişimciler Derneği’nde (KAGİDER) Türkiye’de girişimci kadın sayısının artması için yıllarca mücadele verdi.

Organik bakım ürünleri üreten aile şirketi Otacı ile de çevreciliğiyle tanındı. Kurtsan, Ecor’un mucidi mimar Robert Noble ile Harvard’da okuduğu yıllardan sınıf arkadaşı. Kurtsan şimdi Noble Environmental Technologies’in yeni ortağı ve yönetim kurulu üyesi. Arkadaşı Noble ile birlikte geleceğin ürünü olarak tanımladığı “Ecor”u tanıttı.

ABD Tarım Bakanlığı Orman Ürünleri Laboratuarı işbirliği ile geliştirilen ürünü Noble şöyle anlatıyor:

“Ecor, orman, tarım ve şehir atıklarından elde edilen her çeşit doğal selülozun; yüksek teknoloji ve özel bir formül ile sadece su, ısı ve basınç uygulanması ile üretiliyor. Yüzde100 biyolojik bazlı. Zehirsiz olmasının yanı sıra muadillerine göre daha sağlam, daha esnek, 4’te 1’e kadar daha hafif, daha kolay işlenebilir.”

Noble, Ecor’un yapı sektöründe kullanılan ahşap, MDF, yonga levha, alçıpan ve plastik gibi ürünlere alternatif olacağını söylüyor.

TELVE KOKAN MASALAR

Noble, Ecor’u ilk kullananlar arasında Google, Yahoo, Starbucks, Wholefoods, Lucky Buddha Beers, H&M, Toms Shoes, Microsoft, Ikea ve 20th Century Fox gibi dünyaca ünlü firmaların bulunduğunu söylüyor. Starbukcs’a kahve telvelerinden kahve kokan masa, sandalye yapmak için çalışmalar başlamış.

Ecor’un otomotiv sektöründe konsol ve kapılar için de kullanılacağını söyleyen Noble, bu malzemenin kullanımının Yeşil Bina değerlendirilmelerinde de artı puan getirdiğini ekliyor.

Noble Environmental 2005 yılında San Diego Kaliforniya’da kurulmuş. 2013’te Avrupa’ya adım atmış. Avrupa’daki ilk üretim tesisi Sırbistan’da açılmış. İnşaat sektöründeki büyüme ve çevre bilincinin artması ise Türkiye pazarına girme kararında etkili olmuş. Zaman içinde fabrika yatırımını da hedeflediklerini söylüyor.

Kurtsan da Türkiye’de artan çevre duyarlılığı ve sağlıklı yaşam bilinci sayesinde Ecor’un kısa vadede mobilya ve iç dekorasyonda artarak kullanılacağına inandığını söylüyor.

Dünyada kaynaklar tükeniyor. Sürdürülebilir ve geri dönüşümlü malzemeler giderek önem kazanacak . Noble muciti olduğu Ecor ile konut bile yapılabileceğini söylüyor. Ne kadar başarılı olacak bunu yıllar gösterecek!