Konya'ya 50 milyon TL'lik kültür merkezi

"Türkiye'de ilk kez bir ilçe belediyesi Selçuklu, uluslararası ödüllü mimar Tabanlıoğlu'na 50 milyon TL yatırımla kültür ve sanat merkezi yaptırıyor."

Murat ve Melkan Tabanlıoğlu, Türkiye’nin uluslararası ödüllü mimarlarından. Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu’nun sahipleri... Babaları Hayati Tabanlıoğlu da İstanbul’da önce yıkılması sonra da restore edilmesi gündeme gelen, şimdi ise kaderine terk edilen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) mimarı.
Geçen günlerde İngiliz Kraliyet Enstitüsü ödülü alan, Ortadoğu’nun en iyi mimarları arasına giren, Kazakistan’dan Dubai’ye kadar birçok ülkede mimari projelere imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık, şimdi Anadolu’ya da açılıyor.
İlk adım Konya’nın en büyük ilçe belediyelerinden Selçuklu Belediyesi’nden geldi. Kültür ve sanat merkezi için 50 milyon TL gibi önemli bir kaynak ayıran Selçuklu Belediyesi’nin projesini yapmaya hak kazandı.
Murat ve Melkan Tabanlıoğlu ile önceki gün Konya’ya gittik. Büyük bir kentsel dönüşüm atağı başlatan Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’dan hem bu projeyi dinledik hem de dönüşümü yerinde gördük.
Murat Tabanlıoğlu, bir ilçe belediyesinden gelen talebi çok önemli buluyor. Türkiye’nin tüm kentlerinin birbirine benzer hale geldiğini ve binaların yozlaştığını söylüyor.
Kongre merkezlerinin de tek tip hale geldiğini söyleyen Tabanlıoğlu, kendi projelerinin ise farklı bir vizyonla ortaya çıktığını anlatıyor. Tabanlıoğlu, merkezi şöyle anlatıyor:
“Burası Konya’nın yaşam alanı olacak. 2 bin 200 kişilik salon olacak. 800 kişilik düğün salonu, küçük bir cep sineması, lokantalar, atölyeler, çocuklar için alanlar, kütüphane gibi ikinci fonksiyonlar yer alacak. Düğün, kongre olmadığı zaman da buraya gidilebilecek. Burası kısacası şehrin bir parçası olmaya başlayacak.”

AKM’yi de yaşatmak istedik
Merkezi anlatırken AKM yarasına da değinmeden geçemiyor Tabanlıoğlu. Sanatla halkın buluşması için AKM için de bu tür bir proje planladıklarını söylüyor. “Umarız bu yıl bütçeye kaynak konur da AKM’nin restorasyonu başlar” diyor.
Bu arada son zamanlarda çirkin örnekler nedeniyle ortak tepkiye dönüşen “Nerede eski mimarlar” tartışmalarına da değiniyor ve şunları söylüyor:
“Modern mimari, insanları üzdü. Selçuklu’ya, Osmanlı’ya bakarak nerede o mimarlar diye konuşulmaya başladı. Selçuklu ve Osmanlı’yı kopya edenler oldu. Ama biz taklitten yana değiliz. Geleneklerimize uygun olarak eski motifleri geliştirerek günümüzün çağdaş mimarisi ile bu binayı gerçekleştirmek istiyoruz.”
Altay ise Konya’nın hızlı tren sayesinde kolaylıkla ulaşılan bir kent haline geleceğini söylüyor ve böyle bir merkeze ihtiyacı olduğunu dile getiriyor.
Altay, vizyonu geniş genç bir başkan. Konya’nın en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştiriyor. Bu dönüşüm başlamış bile. Ancak ne yazık ki İstanbul’da yaşanan bir hastalık burada da kendini gösteriyor. Geniş bir araziye sahip Konya’da yatay binalar yerine yine dikey, birbiriyle mimari olarak alakası olmayan, kimliksiz apartmanlar sıralanmaya başlamış.
Keşke kente bir kimlik kazandırılsaydı demeden geçemiyorum!