Korkmayın konuşun!

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında Tuncay Özilhan ve Cansen Başaran Symes Türkiye'nin ekonomide ve siyasette pek çok kazanımlarını kaybetme tehlikesi yaşadığını söyledi. Toplantının basına kapalı bölümünde ise başkanların konuşması zayıf bulundu. Demokrasi, barış, ifade özgürlüğü gibi konulara daha kuvvetli vurgu isteyen üyelerden biri "Korkmayın konuşun. İdam cezası yok ya" dedi.

Türkiye ekonomide de siyasette de son derece gerilimli bir ortamdan geçiyor. "Yeniden seçim" ise bu gerilimin azalması değil, artması demek.

Kutuplaşmanın bedeli de çatışma ortamı... Hürriyet'e baskın, Doğan Grubu'na tehdit derken İstikbal ve Bellona gibi Türkiye'nin en önemli markalarını barındıran Boydak Grubu'ndan Memduh Boydak'ın gözaltına alınması, daha sonra ne gelecek sorusuna yol açıyor.

İşte bu ortamda gözler dün Türkiye ekonomisine yön veren büyük şirketlerin üyesi olduğu TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısındaydı.

Çünkü Boydak, TÜSİAD'ın yönetim kurulu üyesiydi.

TÜSİAD bu gelişmeye yazılı bir açıklamayla tepki göstermişti ancak kulislerde asıl tepkinin yüksek istişare konseyinde yapılacak konuşmalarda verileceği öne sürülüyordu.

Dün derneğin üçünçü yüksek istişare konseyi toplantısı için Çırağan'daydım.

Üyeler önceki akşam Koç Grubu'nun ev sahipliğinde Rahmi Koç Müzesi'nde olduğu gibi dün de Çırağan Sarayı'na yoğun katılım göstererek bir anlamda birlik ve beraberlik mesajı veriyordu.

Konsey toplantısında önce Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ardından da Başkan Cansen Başaran Symes konuşmalarını yaptı. Türkiye'nin siyasi, ekonomik, demokratik tüm sorunlarına dikkat çeken konuşmalar olmasına rağmen, üyeler iki başkanın konuşmasından tatmin olmadılar, bekledikleri kuvvetli bir karşı çıkışı göremediler.

Boşa çıkan bu beklenti. TÜSİAD'ın yıllardır geleneksel olarak yaptığı "basına kapalı" bölümde de eleştirilerin konusu oldu.

LİDERLERİ DAVET EDELİM

Toplantı basına kapalıydı ama neler konuşulduğunu öğrenmemek olmazdı. Biraz kulis çalışması yaparak aldığım bilgilere göre önce divan kurulu üyeleri kısa birer konuşma yaptı. Bu üyelerden Ümit Boyner, demokratikleşme, hukuk devletinin tekrar ve güçlü şekilde gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı. 

Boyner konuşmasında TÜSİAD yönetiminden siyasi parti liderlerinin davet edilmesini istedi. "İsteyen gelsin, isteyen gelmesin. Biz davet edelim" sözleriyle... Boyner, ekonomi yönetiminin değiştiği bir dönemde siyasi partilerin ekonomide neler düşündüklerini öğrenmenin hakları olduğunu da ekledi.

Boyner'in bir başka vurgusunun da yeni anayasa konusunda olduğu belirtiliyor. Boyner daha önce yaptıkları anayasa çalışmalarının ne kadar önemli olduğunun, vicdan özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı, Kürt sorunu gibi konularda yaşananlarla ortaya çıktığını dile getirmiş.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda söz alan üyelerin önemli bölümünün Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu karanlık günlere dikkat çektiği, ifade özgürlüğüne sahip çıkılmazsa bugün yaşananların herkesin başına gelebileceğini söylediği de aldığım bilgiler arasında.

TÜSİAD eski Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın ise toplantıda demokrasi ve ifade özgürlüğü konularına dikkat çeken bir konuşma yaptığı ve üyelerden yoğun alkış aldığı belirtildi.

İzmirli bir üyenin konuşması ise son derece açık, sert ama esprili olmuş. Aldığım bilgilere göre şunları söylemiş bu üye:
"TÜSİAD'ın bir imajı var. Bunun için üye oldum ve gurur duyuyorum. Ama artık korkmayalım, konuşalım. Demokrasiye, özgürlüğümüze sahip çıkalım. Neden korkacağız? Artık idam cezası da yok."

MÜLTECİ SORUNUNA KAFA YORALIM

TÜSİAD'ın genç üyelerinden biri de Suriye'de yaşanan iç savaşın yarattığı göç dalgasına dikkat çekmiş. Mülteci sorununun Türkiye'yi de etkilediğini belirterek, "Ne yapabiliriz. Buna kafa yormamız gerekiyor" sözleriyle bu soruna işaret ediyor.

FİNANS-İŞ DÜNYASI EL BİRLİĞİ YAPMALI

Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aras'ın ise bankacılık sektöründeki gelişmeleri anlattığı belirtiliyor. Devalüasyonun dış borçlara etkisini de anlatan Aras, 277 milyar doları bulan özel sektör dış borcunun çevrilebilmesi için iş dünyası ile finans sektörünün el birliği içinde olması gerektiğine dikkat çekiyor. Yeni dönemde daha esnek, daha yapıcı ve yapılandırmalara açık olunması gerektiğini belirtiyor.

KÖPRÜLERİ ATAMAYIZ

TÜSİAD üyelerinin konuşmaları bittikten sonra Cansen Başaran Symes'in yanıt verdiği kaydedilirken, "daha cesur, daha sert olma" taleplerine "Sorumlu liderler olarak dengeyi tutturmak zorundayız. Gerçekleri söylemekten kaçmadan ama köprüleri de atmadan düşüncelerimizi açıklıyoruz" dediği belirtiliyor.,

Kuruluşu 45 yıla yaklaşan TÜSİAD'ın son toplantısında kurucu üyelerden Mehmet Şuhubi'den başka kimse yoktu. Rahmi Koç, Mustafa, Ali Koç, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Ömer Dinçkök ise toplantıdaydı.

Özilhan'ın da vurguladığı gibi TÜSİAD'ın hala demokrasi, ifade özgürlüğü, yeni anayasa konularını konuşmak zorunda kalması üzücü. Türkiye bir türlü ileriye adım atamıyor.,

TÜSİAD, bu kısır döngüyü kırmak ve dünyada yeni sanayi trendlerine dikkat çekmek için "Endüstri 4.0" başlığıyla bir toplantı daha düzenledi.,

Söylenenler çok önemliydi önemli olmasına ama yeni bir seçimin eşiğindeki Türkiye'de ne yazık karşılığını bulur mu, belirsiz!

 

 

 

 

.