Ortak istek zeytine destek

Üreticinin durumu o kadar vahim olmalı ki tüccar da sanayici de üreticiye destek istiyor.

Zeytinde hasat günleri başladı. Türkiye’de zeytin tarımı yapan 500 bin üreticinin gözü bugünlerde tüccar ve sanayicinin üzerinde. Hasadını yaptığı ürünü değerini bulacak mı bulmayacak mı?
Ayvalık Ticaret Odası’nın artık geleneksel hale gelen ‘hasat günleri’ için Ayvalık’tayız. Bu yıl sekizincisi düzenlenen hasat günlerinin sloganı ise “Ortak istek, zeytine destek…”
Giderek festivale dönüşen hasat günleri, önceki gün bölgenin markalarından Kürşat Zeytinyağlar’ın üretim tesisinde başladı. Akşam ise Cunda’nın yeni sakinlerinden Suzan Sabancı Dinçer, restore ettirdiği Ayışığı Manastırı’nda konukları ağırladı.
Sezonu başlatan sembolik hasat ise dün bölge üreticilerinden Velda ve İbrahim Ustalı ailesinin bahçesinde gerçekleşti.
Ardından yapılan panelde ise sektörün sorunları ortaya döküldü. “Ortak istek, zeytine destek” başlığı ile yapılan ve Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde şu ilginç bilgiler verildi:
Bu yıl dünya üretiminin yüzde 45’ni gerçekleştiren İspanya’da rekolte 1.4 milyon ton seviyesinden 800 bin tona geriledi. Arz talep dengesi bozuldu. Dünyada fiyatlar yükseliyor. Türkiye’de ise rekoltede sorun yok. 201 bin ton bekleniyor. Bu yıl ihracat artacak, yabancı alıcılar gelmeye başlamış durumda.
Yani zeytinyağında tüccar, ihracatçı ve sanayici açısından iyi bir yıl bekleniyor. Peki çiftçi ne olacak?
Mazottan toplamaya kadar maliyeti artan, geçen yıl maliyetini karşılayacak fiyatı bulamayan üretici tüm kesimlere dert oldu.
Üreticinin durumu o kadar vahim olmalı ki tüccar da sanayici de üreticiye destek istiyor. Çünkü artık üretici zeytin tarımından vazgeçecek duruma gelmiş.Türkiye’de 0.3 euro olan prim, AB’de krize rağmen hâlâ 1.3 euro. Tüccar ve sanayici bu desteği devletten beklerken Tan’dan ilginç bir yorum geliyor:
“Prim artsın ama tüccar da üreticiden doğru fiyatla ürün alsın. Rekolte üzerinden spekülasyon yapılmasın. Bindiğimiz dalı kesmeyelim. Bunları söyleyince bana gerzek tüccar diyorlar.”
Hasat günleri yıllardır etkinlikleri destekleyen Ümit Boyner’in evindeki davetle son buluyor.
Sekizinci yılını tamamlayan hasat ‘şenliğinin’ sonunda sorunlar yine aynı kalıyor.Zeytin toplamak zor zanaat
Cennet, Fatma, Necla… Zeytin toplamaya gelen üç genç kız… Çocukluklarından beri zeytin topluyorlar. Yevmiyeleri 20 TL. Cennet açık üniversiteyi bitirmiş. Devlette bir iş beklerken tarladaki işini de sürdürüyor. “Günlüğünüz 25 TL’ye çıkmadı mı” diyorum. “25 TL veren var ama geç saatlere kadar çalışırsan. Ara bile vermiyorlar” diyor. Bölgede başka iş olanağı yok. Makineleşme hızlanırsa bu işi de bulmaları zor görünüyor.Siirtli çocuklar zeytini tanıdı
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, Siirt’ten 40 ilköğretim öğrencisi genci hasat şenlikleri için Ayvalık’a davet etmiş. Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ve Ümit Boyner’in katkısıyla gelen çocuklar hayatlarında ilk kez deniz ve zeytin ağacı görüyor. Bayram boyunca da Ayvalıklı ailelerin konukları olacak.