Rona Yırcalı 'sulh taciri' oldu

Paris'te dünyada ilk kez verilen 'Sulh Taciri' yani Barış Madalyası'na layık görülen Yırcalı, madalyasını ekim ayında alacak.

Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, 1976 yılından beri iş dünyasında. Balıkesirli sanayici bir ailenin üyesi olan Yırcalı, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı olarak girdiği meslek örgütü yönetimlerinde TOBB Başkanlığı’ndan DEİK İcra Kurulu Başkanlığı’na kadar birçok koltukta çalıştı, bu örgütlere yıllarını verdi.
Yırcalı iki dönemdir ise dünyanın en büyük şirketlerinin üye olduğu Dünya Odalar Federasyonu’nun başkanlığını yürütüyordu. 2012 itibariyle bu görevi bitiyor. Ancak üç sene onur başkanlığı yapacak. Yırcalı görev değişikliğine hazırlanırken bu çalışmalarının karşılığı olarak bir ödüle layık görüldü.
Paris’te dünyada ilk kez verilen ‘Sulh Taciri’ yani Barış Madalyası’na layık görülen Yırcalı, madalyasını ekim ayında düzenlenecek genel kurulda alacak. Daha önce aynı kurumun başkanlığını yapan Rahmi Koç’un konuşmacı olarak katılacağı toplantıda 140 ülkeden işadamı bulunacak.
Sulh taciri kavramı nereden çıktı derseniz? Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından bir grup tüccar tarafından kuruluyor. Başlangıç fikirleri şu: “Savaşları ancak ticaret bitirir. Barış refahın artmasıyla gelir.”
Böylece kendilerine ‘sulh tacirleri’ ismini veren ICC bu yıldan itibaren bu kavramı bir ödülle yerleştirme kararı alıyor.
Yırcalı’nın başkanı olduğu Dünya Odalar Federasyonu (WCF), ICC bünyesinde. Yırcalı federasyonun dünyadaki 15 bin odayı bir araya getirdiğini anlatıyor. Türkiye’nin ağırlığı ise ICC’de son yıllarda çok artmış. Türkiye’nin ekonomik istikrarı ve kriz karşısında çok dayanıklı çıkmasının ortaklık ve yatırım konusunda DEİK’e başvuran şirketlerin sayısını arttırdığını söylüyor. Doğrudan yabancı sermaye miktarının 15 milyar dolara yaklaşmasına ise açıklanan yeni teşvik sisteminin de katkısı olduğu görüşünde.
Yırcalı ile sohbetimiz DEİK’in yeni projeleriyle sürüyor. Yırcalı, iş konseyi sayısının 110’a ulaştığını dile getiriyor. İlk kez sektörel iş konseyleri kurulduğunu, Sağlık Turizmi ve Eğitim İş Konseyi’nin ardından Enerji İş Konseyi kurulduğunu anlatıyor. Bir başka çalışma ise Kalkınma Ajansları ile gerçekleşecek. Yırcalı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile bir protokol imzalayarak Türkiye’nin 26 bölgesinde yer alan kalkınma ajansları ile ortak projeler üreteceklerini söylüyor.
Bu arada iş dünyasında dış ilişkilerde örgütler arası mücadele ise Yırcalı’dan aldığım izlenime göre azalmış. Avrupa’nın yaşadığı krizle ihracatta ortaya çıkan sıkıntıya çare için tüm örgütler dış pazar arayışını elbirliğiyle sürdürmeye çalışıyor.