Sberbank öncü oldu Rus bankaları sırada

Erman Ilıcak: Sberbank'la VTB, Galatasaray-Fenerbahçe gibi. Şimdi rekabet Türkiye'de olacak.
Sberbank öncü oldu Rus bankaları sırada

Rusya Federasyonu’nun Davos’u Saint Petersburg Ekonomi Forumu’nda bu yıl ilgi çeken ülkelerden biri Türkiye oldu. 16 yıldır düzenlenen ekonomik forumdaki ilgiyi Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “Türkiye ilk kez resme girdi” sözleriyle yorumluyor.
Dünyanın ünlü şirketlerinin CEO’larının katıldığı ekonomik forum dün sona erdi. Yaklaşık 6500 kişinin katıldığı forumu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erman Ilıcak’la değerlendirdik.
ENKA’da bir çalışan olarak gittiği Rusya’da 1992 yılında Rönesans Holding’i kuran Erman Ilıcak, bu ülkeyle ilişkileri çok yakından izlemiş bir işadamı.
Ilıcak forumun önemini anlatırken Rusya’yı ve bölgeyi ilgilendiren tüm kararların altyapısının burada oluştuğunu söylüyor. 16 yıldır süren foruma bu yıl TÜSİAD olarak katılma kararı aldıklarını söyleyen Ilıcak, davetin aynı zamanda Davos’un düzenleyicileri olan Ekonomik Forum yöneticilerinden geldiğini anlatıyor.
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ancak hâlâ iki ülkenin birbirini yeni
yeni keşfettiğini ekliyor. “600 Türk şirketi faaliyet gösteriyor. 59 bin kişi Rusya’da yaşıyor. Diyaspora oluştu. Yatırımların boyutu 7 milyar dolara ulaştı. Ancak Rusların yatırımı hâlâ aynı tempoda değil” diyor.
Bu günlerde en önemli gelişme ise Ilıcak’a göre Sberbank’ın Denizbank’ı alması. Ilıcak’a yine bir devlet bankası olan VTB’nin Finansbank’a talip olduğunun konuşulduğunu hatırlatıyoruz.
Ilıcak, bundan sonra Rus yatırımlarının artacağını söylüyor ve özellikle yeni banka satışları olabileceğine işaret ederek ilginç bir benzetme yapıyor:
“İkisi de devlet bankası ama Sberbank’la VTB Bank’ın rekabeti, bizdeki Fenerbahçe-Galatasaray çekişmesine benzer. Sberbank’ın Türkiye’ye gelmesinin ardından VTB Bank da Türkiye’ye gelmek için çaba harcayacaktır.” 

Başka bankalar gelebilir
Bu satın almanın yanlış bir algıyı da düzelteceği görüşünde ve şunları söylüyor:
“Suriye sorununda ortaya çıkan görüş ayrılığı nedeniyle Rusya ile Türkiye’nin arasının bozulabileceğine dönük yorumlar vardı. İşte böyle bir ortamda devlet bankası Sberbank’ın gelmesi, ilişkilerimizin bu görüş ayrılığı nedeniyle bozulmasının söz konusu olmadığını ortaya koydu.”
Bu arada Ilıcak’ın bir de önerisi var. Rusya’da bankadan perakendeye her alanda girilerek yaratılan başarılı Türk modelinin Ortadoğu ve diğer bölgelerde kullanılması.
Bu arada Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin de sadece VTB Bank değil, başka Rus bankalarının da Türkiye’ye gelebileceğini belirterek Rusya’da Türklere ait 7 banka var. Rus bankalarının Türkiye’ye gelişi Sberbank’la kalmaz” diyor.

Ruble-TL için milat Sberbank’ın gelişi
Forumda Merkez Bankası’nın başlattığı ancak bir türlü işlerlik kazanamayan ruble-TL swab işlemleri için de önemli bir mesaj geldi. Aynı zamanda Karma Ekonomik Komisyon Eşbaşkanı olan Enerji Bakanı Taner Yıldız, gecikmenin nedenini “Rusya’da Türk bankaları faaliyet gösteriyor ama bizde Rus bankası yoktu. Karşılıklı işlem gerçekleşmesi pek söz konusu değildi” sözleriyle açılarken “Şimdi Sberbank’ın gelmesi, TL-Ruble bazlı ticareti canlandırır” diyor.
Ilıcak ise bu konuda kendi şirketinden örnek vererek “Biz Rusya’daki kontratları yüzde 60-70 Ruble, yüzde 30-40 dolar üzerinden imzalıyoruz. Ruble daha stabil para olduğundan hedge sorunu da olmuyor” diyor. Sberbank Başkan Yardımcısı Denis Bugrow ise işin hızlanacağını şu sözlerle açıklıyor: “Ruble-TL swap işlemlerinin devreye girmesini çok istiyoruz. Bu yönde gerekenleri yapacağız.Takipçisi olacağız.”

IC St. Petersburg’da köprü yapacak
Bu arada kısa süre önce üçüncü köprü için en iyi teklifi veren İbrahim Çeçen Holding’in (IC) kurucusu İbrahim Çeçen ve iki oğlu Fırat ve Serhat Çeçen de Saint Petersburg’daydı. Onların geliş amacı ise İçtaş ve İtalyan Astaldi ortak girişiminin, St. Petersburg’da inşa edeceği ‘Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi’ydi. Rusya’da kamu-özel ortaklığıyla hayata geçirilen en büyük proje olma özelliği taşıyan ve toplam yatırımın 2,2 milyar euro olması beklenen proje için imzalar atıldı. Çeçen, projeye 1,5 yıldır hazırlandıklarını ifade ederek, “Bütün hazırlıklarımız tamam. Ekiplerimiz şu anda iş başında, geçici şantiyelerimiz kuruluyor, muhtemelen en kısa zamanda işimize başlayacağız” dedi.

Türk bankacılığına saygı duyuyoruz
TÜSİAD, Türkiye’ye ilişkin bir forum düzenledi. Forumun katılımcıları arasında ise Sberbank Başkan Yardımcısı Denis Bugrow, Enerji Bakanı Taner Yıldız, IFC Yöneticisi Dimitris Tsitsıragos, TPC temsilcisi Stephen Peel, Cüneyd Zapsu, Erman Ilıcak yer aldı. Sberbank Başkan Yardımcısı Denis Bugrow, “Türkiye’nin ekonomideki performansı herkesi hayran bırakıyor. Bu ortamda Denizbank’ı almamız doğru adım oldu” sözleriyle Denizbank’ı satın alma nedenlerini açıkladı. Bugrow, Denizbank’ın kredi yapısı ile ilgili durumu şöyle değerlendirdi: “Denizbank’ın odaklandığı KOBİ ve tarımsal kredi alanlarını doğru buluyoruz. Aynen devam ederiz.”