Semahat Hanım istemedi ama para lazımdı Migros'u sattık

Koç ailesi Migros'u satsa da gönüllerinden çıkaramıyor. Yenilenen Beylikdüzü Migros'u Rahmi Koç ve Semahat Arsel açtı.
Semahat Hanım istemedi ama para lazımdı Migros'u sattık

Beylikdüzü Migros u Rahmi Koç ve Semahat Arsel, Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı ve Belediye Başkanı Yusuf Uzun açtı.

Beylikdüzü’nde 7 ay önce yanan 5M Migros yenilenerek dün tekrar açıldı. Açılışın konukları ise Migros’un kurucuları Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’di.
58 yıllık Migros için amiral gemisi niteliğindeki mağaza 7 ayda yenilendi. 55 milyon TL ciro kaybına uğrayan mağaza büyük bir izdihamla açıldı. Açılıştan önce Migros’u 2008 yılında satın alan BC Partners’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı ile sohbet ettik. Daha sonra da Migros’u satan ancak mağazanın mülküne hâlâ sahip olan Koç Grubu’nun Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Semahat Arsel’le mağazayı dolaştık.
Koç ve Arsel açılışını kendilerinin yaptığı Beylikdüzü Migros’u reyon reyon gezdi. Sebze ve meyve, ekmek ve balık bölümlerine özel ilgi gösterdi. Gezerken de sorularımızı yanıtladı.
Rahmi Koç, Migros’un satışını Semahat Arsel’in hiç istemediğini söylerken, “Ancak Tüpraş’ı alırken paraya ihtiyacımız vardı. Tam zamanında sattık. Çok memnunuz. Zaten Bülend Bey (Özaydınlı) de bizim gibi hareket ediyor. Emin olun hiçbir farkımız yok” dedi Beylikdüzü mağazasının açılışında bulunduğunu, yanmasından büyük üzüntü duyduğunu da ekleyen Koç, “Yanmış halini görmedim. Şimdi yeniden doğmuş gibi hissediyoruz. Görseydim daha da üzülürdüm. Biz çünkü Beko’da bir yangın geçirmiştik. Yangının ne olduğunu iyi bilirim” diye devam etti. 

Babamın hayaliydi
BC Partners’ın 2013 yılında Migros’u yeniden satmayı planladığını hatırlatarak “Migros’u yeniden almayı düşünür müsünüz?” sorusuna ise Koç, “Zamanı geldiğinde. Düşünür mü düşünmezler mi arkadaşlara soracağız” yanıtını verdi.
Semahat Arsel ise satışı neden istemediğini şöyle açıkladı: “Migros’un satılmasını hiç istememiştim. Babamın hayali Migros’un başarılı olmasıydı. Yüreğim o kadar bağlı ki Migros’a başka yerden alışveriş yapamıyorum. Gittiğim zaman çalışan personel bize bayılır biz de onlara bayılırız.”
Migros Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, 5M Beylikdüzü Migros’un kurdelesini keserken eşzamanlı olarak Bodrum’da da 5M Bodrum Migros’un açıldığını söyledi.
Özaydınlı “Şu anda 810 olan Migros’un mağaza sayısı yıl sonunda 860’a çıkacak. Son dönemlerde devreye soktuğumuz MJet mağazaların sayısı da bu yıl 50’yi bulacak. Çalışan sayımız 17 bin kişi. Bu temizlik gibi yan sektörlerle 27 bine çıkıyor” dedi. 

Devler Migros’un peşinde
Bu arada Walmart dahil dünyanın birçok uluslararası zincirlerinin Migros’a ilgi duyduğunu da söyleyen Bülend Özaydınlı, “Türkiye’de de belli bir noktaya gelindikten sonra çıkacakları biliniyor. Böyle olunca da, ilgi yoğun oluyor. Türkiye’de 160 bin satış noktası var. Bunun 25- 30 bini organize. Migros’ta ise yılda 300 milyon işlem gerçekleşiyor. Migros olarak 19 milyon haneden yüzde 63’üne dokunabiliyoruz” dedi.

Sol Yunanistan’ı eurodan çıkarır
Rahmi Koç’a Avrupa’daki krizi ve Yunanistan’ın ‘euro’dan çıkma ihtimalini sorduk. Avrupa’da sol rüzgârın başladığını söyleyen Koç, pazar günü seçim yapılacak Yunanistan konusunda da şu yorumu yaptı: “Yunanistan’da sol seçilirse eurodan çıkma ihtimali var. Solcular kemer sıkmaya inanmıyorlar.”


Kenan Paşa değilim
Mağazanın açılış etkinlikleri çerçevesinde karikatürist Serdar Kıcıklar, Rahmi Koç’un karikatürünü de çizdi. Çizimin sonunda, Rahmi Koç da, Kıcıklar’ı karşısına oturtarak, “Ben de şimdi senin resmini çizeceğim” diyerek karikatürünü çizip, imzaladı. Koç, gazetecilerin “1 milyon TL eder mi?” sorusuna ise “Ben Kenan Paşa değilim” yanıtını verdi.