SGK kayıtdışı için topa girdi

SGK kayıtdışına karşı mücadele başlattı. Asgari ücretten gösterilen futbolcuları uyararak 38 milyon TL ek gelir sağlayan kurumun hedefinde basketbolcular var.
SGK kayıtdışı için topa girdi

SGK Başkanı Fatih Acar, Kara delik değiliz. Reformla ciddi iyileşme sağlandı diyor.

Bir zamanlar Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) “kara delik” olarak nitelediği sosyal güvenlik harcamaları, 2008’den beri süren reform çalışmalarına rağmen yine sıkıntı olmaya başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen hafta bozulan bütçe gerçekleşmelerini açıklarken unuttuğumuz bu tanımı yeniden kullandı.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar’ın İstanbul’da düzenlediği sohbet toplantısı ise tam bu günlere denk geldi. Acar’ın amacı hem bürokrasideki deneyimlerini bir araya getirdiği Rota Yayınları’ndan çıkan ‘Hayattan öğrendim: Başarı İçimizde’ kitabını tanıtmak hem de 2008’den beri uygulanan reform süreci sonucunda yaşanan iyileşmeyi rakamlarla anlatmaktı. Acar, önce rakamları sıraladı:
“2007’de 25 milyar lira olan gelir-gider açığı, 2011’de yüzde 35 azalarak 16 milyar lira oldu. Gelir gider açığının GSYH içindeki payı 2007’de yüzde 3 iken, 2011 yılında yüzde 1,3 seviyesine indi. Devlet katkısı hariç gelir-gider açığının GSYH içindeki payı da 2007’de yüzde 3 iken geçen yıl yüzde 2,9’a geriledi.” 

Kulüpler uyarıldı
Acar, Şimşek’in sözleri hatırlatılınca da SGK’nın bir kara delik olmadığını ekledi ve “Primin yeniden yapılandırmasından dolayı kasaya giren kaynak 2011’in ilk 6 ayında 4 milyar lirayken, bu yılın aynı döneminde 1.6 milyar liraya düştü. Geçen yıl olağan dışı bir artış söz konusu” dedi.
Emekli aylıklarındaki artış ve yüzde 2.6’lık enflasyon farkının da SGK açığında artışa neden olduğuna işaret eden Acar, ayrıca devlet hastanelerine 2012 için 16.2 milyar lira global bütçe ayrılmasına karşın, kendilerinden ‘açık var’ denilerek 600 milyon lira daha talep edildiğini de hatırlattı ve “Bunları hiç söylemeden ‘sosyal güvenlik açığı arttı’ derseniz sağlıklı bir değerlendirme olmaz. Biz rakamları izah edebiliriz. Reformun sonuçlarının çok kısa sürede alınması söz konusu olmaz” dedi.
2012 için mali yapıya ilişkin de şu bilgiyi verdi: “SGK’nın bu yıl prim geliri 93 milyar TL. 109.2 milyar lirası emekli aylıkları, 14.9 milyar lira ilaç giderleri, 27.7 milyar da tedavi giderleri olmak üzere gider toplamı ise 157.8 milyar lira.”
Acar, reform sırasında en önemli çalışmanın kayıtdışına yönelik olduğunu da eklerken prim oranlarının arttırılması için mücadele verildiğini anlattı. 1 milyon 142 bin 467 tescilsiz sigortalının kayıt altına alındığı söyleyen Acar, kayıtdışı istihdamın yüzde 45’lerden Mart 2012 itibariyle yüzde 37,5’e indiğini açıkladı.
Kayıtdışı mücadelesinin 2012’de de süreceğini sözlerine ekleyen Acar, meslek grupları için ‘meslek kodları’ geliştirilerek ücrette kayıtdışılığın önüne geçileceğini vurguladı ve şu bilgileri verdi:
“Çok ünlü profesyonel futbol kulüplerimiz var. Gazetelerden okuyoruz. Bir futbolcunun veya bir antrenörün alması gereken ücretler belli. Bununla ilgili bir tespit yaptık. Maalesef çok ünlü antrenörlerimizin, futbolcularımızın asgari ücretten beyan edildiklerini gördük. ‘Arkadaş bak! Birinci profesyonel ligde bu işi yapıyorsunuz, asgari ücretin 6.5 katı beyan etmek durumundasınız’ dedik. Bunu kulüp başkanlarıyla konuştuk ve düzelttik. 1 yıllık ilave 38 milyon lira kazandık. Sadece profesyonel 1. Lig’de yaptığımız çalışmanın sonucudur. Aynı çalışmayı basketbolda da yapacağız.”
Acar, bu çalışmanın 2012 sonuna kadar bitirileceğini belirterek, “2008’de yüzde 60’larda asgari ücretten beyan söz konusu idi. Bugün yüzde 41’e kadar düşürüldü. Hedefimiz daha aşağı indirmek” dedi.

Dizilerden destek istedi
Bu arada sağlık hizmetlerine ilişkin de bilgiler veren Acar,“sağlık hizmeti memnuniyeti”nin 2003’te yüzde 39 iken, bugün yüzde 73’lere yükseldiğini anlattı. Sağlık sisteminde de risk odaklı denetim modellemesi yöntemine geçtiklerini söyleyen Acar, şöyle devam etti: “240 adet reçete yazan doktor tespit ettik. Sağlık Bakanlığı performans sistemini gözden geçirmeli. Teknoloji ile suiistimali engelleyeceğiz. Avuç içi damar izi kimlik doğrulama sistemi getiriyoruz. Gereksiz yere kan tahlilleri, MR çekimleri yapılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz, geçtiğimiz ay dizi yapımcılarıyla da buluştuk. Onlar söz verdi bize. Önümüzdeki sezon bir MR çektirmenin, gereksiz yere fazladan ilaç kullanımının ne kadar zararlı olduğunu anlatacaklar dizilerinde.”