Tuvalet yok ama cep telefonu var

Nairobi'de 250 kişiye bir tuvalet düşerken, her iki kişiden birinin cep telefonu var. Mobil iletişimin hızı dünyadaki sorunları azaltmaya yetecek mi? İşte bütün mesele bu!
Tuvalet yok ama cep telefonu var

Dünyada mobil abone sayısı 6 milyara ulaştı. Cep telefonu sayısının ise insan nüfusunu geçtiği tahmin ediliyor. 250 kişiye bir tuvalet düşen Nairobi’de iki kişiden birinin cep telefonuna sahip olması, aslında durumu açıkça anlatıyor!

Dünya Bankası verilerine göre mobil penetrasyondaki her yüzde 10’luk artış, gelişmiş ülkenin milli gelirinde 0.6, düşük gelirli ülkelerde ise yüzde 1.4 ivme yaratıyor.

Şimdi dünyadaki tartışma şu: Bireylerin de işdünyasının da geleceğini yeniden şekillendirmeye başlayan mobil hayat, dünya tarihinde yeni bir rönesans mı?

Londra’da dünyanın en çok ziyaret edilen modern sanat merkezi Tate Modern’deyiz. Vodafone Vakfı ile London Business School’un birlikte düzenlediği ‘İyilik İçin Mobil’ konferansının gündeminde de bu soru var.

Mobil rönesans yaşanıyor

Konferansın önemli konuşmacıları var. Bunlardan biri Oxford Martin School Direktörü Ian Goldin, eski Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ve Mandela’nın eski danışmanı. Goldin, yeni dönemi ‘bir rönesans’ olarak tanımlıyor. 1990’lardan sonra mobil iletişimin hız kazanmasıyla başlayan bir rönesans. Goldin, Berlin duvarının yıkılmasıyla 70 ülkenin demokrasiye geçtiğini hatırlatıyor. Ona göre şimdi sorun bunun nasıl kullanılacağı. “Mobil rönesans döneminde yoksulluğun üstesinden gelebiliriz. Son bin yılda gelir artışı nüfus artışının üzerine çıktı. 15 yılda inovasyon çok daha hızlı gelişecek. Bu teknolojinin özelliği herkesin olanak ve becerileri ile kolektif bir deha üretmesi” diyor.

Diğer konuşmacılar da hızlı değişimden söz etse de Goldin kadar iyimser değiller. Kurduğu yazılım şirketi Autonomy’i 11 milyar dolara HP’ye satan Mike Lynch, yeni dönemDE insanların bilgiye kolay ulaşabileceğini söylese de siyasi şoklar yaşanacağını savunuyor.

Konferansın önemli bir amacı da mobil iletişimin insanlar ve şirketlerin hayatına nasıl olumlu etki edebileceği. Sosyal sorumluluk projelerinden örnekler veriliyor. Ağırlıklı seçilen alanlar sağlık, tarım ve kadın. Konferansın düzenleyicisi Vodafone Vakfı, bir süredir hayırseverlik çalışmalarında kulvar değiştirmiş. 27 vakıf aracılığıyla 500 milyon doların üzerinde 750 proje desteklenmiş ve devam ediyor. ‘İyilik İçin Mobil Teknolojileri’ vizyonunun ana hedefi de riskli gruplar. Bunların başında da kadınlar geliyor. Vakıf Başkanı Nick Land ve yardımcısı Andrew Dunnet anlatıyor.

İngiliz kadına panik butonu

İngiltere’de her 4 kadından biri aile içi şiddet mağduruymuş. Vodafone Vakfı, İspanya’da risk altındaki kadın sorununun çözümüne yönelik özel panik butonuna benzeyen tuşlu bir telefon sistemi oluşturmuş. Dunnet, şu anda İspanya’da 21 bin kadının bu sistemi kullandığını anlatıyor. Aynı uygulama İngiltere’de de başlamış. Dunnet, “İngiltere’de 13 emniyet bölgesinde 2 bin kadın bu telefonları kullanıyor. 6 polis bölgesi daha sırada. Polis İngiltere’de üç yerden gelen çağrıları direkt yanıtlıyor. Biri kraliyet ailesi, biri bakanlar kurulu diğeri de aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar” diyor

Timuray da İspanya’dakine benzer bir proje için Türkiye’de Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı başta olmak üzere paydaşlarla konuşup benzer bir projeyi taşımak için görüşmeleri sürdürdüklerini söylüyor.

Evet, mobil dünya hayatımızı fiziksel olarak hızla değiştiriyor. Ama İngiltere, İspanya gibi gelişmiş denilen ülkelerdeki kadınlar bile hâlâ ortaçağ kafalarının tehdidi altındayken rönesans biraz iddialı kalmıyor mu?

Türkiye tacımızın en değerli mücevheri

Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao ile de kısa bir sohbet ediyoruz. Grup olarak 3-4 kilit büyüme bölgelerinin olduğunu söyleyen Colao, “Açıkçası Türkiye tacımızdaki en değerli mücevherlerden biri” diyor. “Afrika’da, Hindistan’da büyüyoruz ama şu dönemde Avrupa’da büyüme pek fazla değil” diyen Colao, şunları söylüyor:

“Genelde en çok büyüme Türkiye ile Gana’da görülüyor, ancak bu günlerde Türkiye raha fazla. Benim söylemek istediğim, önemli olan kimin önde gittiği değil. İnsanların yetenekleri çok fazla. Nüfus büyük ve iyi büyüme fırsatları söz konusu. ”

Türkiye’deki Çiftçi Kulübü projesini ise bir sosyal ihtiyaca yönelik en iyi girişimlerden bir tanesi olarak niteleyen Colao, “700 bin çiftçi daha şimdiden gözle görülür yararlar sağladı. Arzum Vodafone Çiftçi Kulübü’nün bir Dünya Çiftçi Kulübü’ne dönüşmesi” diyor.

Timuray: 700 bin çiftçi üyemiz var

Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray mobil iletişimin kullanıldığı Türkiye’deki ‘Vodafone Çiftçi Kulübü’nü örneklerle anlatıyor. Çiftçilere 290 milyon SMS’le 500 bin farklı içerik sunduklarını söyleyen Timuray, şu bilgileri veriyor:

“TIR’ımız var. 45 şehir, 160 köy dolaştık. 168 bin km. yaptık. 158 binden fazla çiftçiye eğitim verildi. 20 bin ilan verildi. Aksaray’dan harika bir örneğimiz var. Bir çiftçi SMS’le İngiltere’deki bir müşterisinden 400 ton patates siparişi aldı. Kulübün 700 bin üyesi var. Yıllık 100 milyon euro verimlilik sağladılar.”

Timuray bir de video seyrettiriyor. Mobil iletişimle hayatının değiştiğini söyleyen Çoban Polat’ın sözleri şöyle:

“Üç köpeğim bir eşeğim ve bir de cep telefonum var.”