Ümit Boyner geri adım atmaz

Başbakan ve hükü-met üyeleri tarafından eleştirilse de TÜSİAD Başkanı Boyner'in tartışmadan geri adım atmayacağı sözlerinden anlaşılıyor.
Ümit Boyner geri adım atmaz

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile Başbakan Erdoğan ın karşı karşıya gelmesi ilk değil. Daha önce de referandum öncesi bir tartışma yaşanmıştı.

TÜSİAD, iş insanlarının çıkarlarını korumak için kurulmuş bir örgüt. Son günlerde eğitimde 4+4+4 formülüne getirdiği eleştiriler nedeniyle yine hükümetin hedef tahtasına oturdu. Aslında hükümetin TÜSİAD’a yönelik tepkisinin arka planında bu iş örgütünün geçmişten zihinlere düşen imgesi de rol oynuyor. Yani tam sayfa gazete ilanlarıyla hükümetler düşüren, ‘elitler kulübü’... Oysa, Türkiye Avrupa Birliği (AB) sürecine girdikten sonra TÜSİAD da tavrını demokratik hukuk devletinden yana koyan, çoğulculuğa, çoksesliliğe vurgu yapan, ülkenin farklı sorunlarına yönelik olarak yılda onlarca rapor hazırlayan bir yapıya dönüştü. TÜSİAD’ın gündeme getirdiği pek çok çözüm önerisi bu hükümetin programında da yer aldı.
İşte TÜSİAD’ı geldiği bu noktaya göre değerlendirmek gerek. Sonuçta bu ülkenin kaderinde rol oynayan iş insanlarının özlem ve beklentilerini seslendiriyor. İktidarın görevi, bu toplumsal aktöre de sakin biçimde kulak vermek.
Yoksa iktidarın bu tür çıkışları sivil toplumu suskunlaştırır. Geçenlerde Cemil Çiçek yeni anayasa çalışmalarına sivil toplumun katılmamasından yakınıyordu. 

Boyner Brüksel yolunda
Dün Ümit Boyner Brüksel yolundaydı. Ve bu tartışmalara ilişkin sorularımı yanıtlamak ve yorum yapmak istemedi. Aslında iki gün önce bu konuya ilişkin sorulara, ilginç yanıtlar vermişti. Boyner SKY360 televizyonunda katıldığı bir programda “Oturmamış demokrasi kültüründe kategorize etmek kolaylaşıyor... TÜSİAD’a vurmanın dayanılmaz bir cazibesi var galiba” diyordu.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in tartışmadan geri adım atmayacağını şu sözlerinden anlamak mümkün: “Bir fikir beyan ederken net, saygılı ve objektif olmak zorundasınız. Bu bütün taraflar için geçerli. Açıkçası demokrasilerde böyle bir eşitlik ve diyalog ortamı bulmak lazım. Yoksa demokrasi bulamayız. Korkarsanız bir şey yapamazsınız, benim lügatimde öyle bir şey yok.”

Eleştiriye ‘twitter’dan devam
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından hükümet üyelerinin TÜSİAD’a yönelik eleştirileri sürüyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik TÜSİAD Başkanı Boyner’e önceki gün “TÜSİAD muhalefet partisi gibi davranıyor. Partilerini kurup çıksınlar karşımıza” demesinin ardından dün de eleştirilerine twitter’dan devam etti. Çelik “Siyasete etki yapmak eleştirmek başka bir şeydir, hükümet üzerinde İttihak ve Terakki usulü ‘denetleme iktidarı’ kurmaya çalışmak başka şey. Sermayeyi temsil eden STK olmak her konuda son sözü söyleme hakkına sahip olmak anlamına gelmez. Ortaya tez atan cevabını almayı da beklemelidir. Eleştiri saygıdeğerdir. Ama ideolojik gizli ajandayla suçlamaya dayanan ithamlar kabul edilemez ve saygıdeğer değildir” diye yazdı. Haber Türk gazetesi de dün Boyner ve Erdoğan’ın Mardin’de katılacağı panelin iptal edildiği haberi verdi. Paneli düzenleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iptalin TÜSİAD’la olan tartışmadan değil Başbakan’ın programının yoğunluğu ve panel saatinin çakışması nedeniyle olduğunu açıkladı.

‘Sen neymişsin be abi’ derler
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TÜSİAD’ın eleştirilerine Malezya’dan karşılık verdi. İnsanlar ve kurumların kendilerini ayrıcalıklı görmemeleri gerektiğine dikkat çeken Yazıcı, “Her şeyi biz biliriz, en doğruyu biz biliriz demek çok doğru değil. Böyle olursa, bir zamanlar otobüslerin arkasında yazdığı gibi ‘Sen neymişsin be abi’ derler” dedi. Bunun yine de farklı konularda görüş bildirmemek anlamına gelmemesi gerektiğinin altını çizen Yazıcı, “Ancak kamuda olduğu gibi, sivil toplum kuruluşlarının da daha çok kendi görev ve yetki alanları içinde faaliyet göstermeleri doğrudur. Görüşünüzü bildireceksiniz ama öyle dikte eder gibi ‘benim söyledim doğrudur, olmazsa şöyle olur’ şeklinde değil” diye konuştu.

ERDOĞAN BOYNER TARTIŞMASI
27 Şubat
AK Parti 4+4+4 kademeli eğitim teklifini Meclis’e sundu. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “Kademeli eğitimi desteklememiz mümkün değil, bu kız çocuklarının eğitime katılımında sorun yaratır” diye açıklama yaptı.

28 Şubat
AK Parti grup toplantısında Başbakan Erdoğan Boyner’e “Verilen tepkiler tamamen bayat, çağdışı ve Türkiye gerçeklerinden uzak tepkilerdir. TÜSİAD’ın statükoculuğu savunması, ibretlik bir durumdur. Kusura bakma TÜSİAD senin arzun olmayacak” diye konuştu.

29 Şubat
Boyner, Erdoğan’ın grup-taki sözlerine “TÜSİAD’ın bu konuda çalışma yapması, fikir beyan etmesi çok geçerli. Tepkisine şaşırdım. Herhalde TÜSİAD’a vurmanın dayanılmaz bir cazibesi var” karşılığını verdi.

1 Mart
Erdoğan, Boyner’e “Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Biz, seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz” dedi.