Yeteneksizsiniz Türkiye!

Türkiye, kötü eğitim, çalışanlara yatırım yapılmaması gibi nedenlerle yetenek açığı en fazla artan ülkelerden biri oldu.

Türkiye’ye sadece 2012 yılında gelen sıcak para 27 milyar dolar. Doğrudan yatırım için gelen yabancı sermaye miktarının ise 2012 sonu itibariyle 15 milyar dolar olması bekleniyor.

Türkiye küreselleşme rüzgârlarının en hızlı estiği ülkelerden biri. Sadece büyük şirketler değil küçük şirketler bile ortaklık arayan yabancıların radarına girmiş durumda.

Küreselleşen sadece sermaye değil. İşgücü de küreselleşiyor. Yeteneği olan, dünya standardında iş yapabilenler için artık bütün dünya çalışma alanı. Burada özellikle ‘yeteneği olan’ vurgusu çok önemli.

Çünkü yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de giderek artan bir yetenek açığı var. Ve bu açık giderek artacak...
Araştırmayı yapan kurum Towers Watson.

Dünyanın en büyük insan kaynakları danışman şirketlerinden biri. Yıllarca dünyanın en büyük gruplarına Türkiye ile ilgili araştırmalar yapmış. Müşterilerinin çoğunun Türkiye’ye yatırım yapmaya başlamasıyla da iki yıl önce ofis açmış.

İnsan, risk ve finans yönetimi konusunda danışmanlık veren şirketin Londra ofisinde çalışan Süha Alıcı da Türkiye Genel Müdürü olarak dönmüş. Alıcı, Fitch’in Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir ülke’ düzeyine çıkarmasıyla yabancı talebinin hissedilir bir şekilde arttığını söylüyor.

Yabancıların gelirken ilk önem verdikleri konuyu insan kaynağı olarak açıklayan Alıcı, “Bu şirketlerin başarılı olması için pazarı tanıyan, özel yeteneklere sahip yönetici ve çalışanlara ihtiyaç var” diyor.

Alıcı, dünyada iş yapış şekillerinin değiştiğini, şirketlerin ürünlerini artık müşterileriyle dizayn ettiğini hatırlatıyor. İşlerin yavaş yavaş sosyal medya üzerine kaydığını da ekliyor .“Yani şirket değişiyor, tüketici değişiyor. Zorunlu olarak çalışanlardan da beklentiler değişiyor” diyor.

Oxford Economics ile birlikte 352 üst düzey yönetici ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmaya göre çalışanlarda ya da liderlerde aranan beceriler şöyle sıralanmış:

Lider mütevazı olacak

* Dijital beceriler yani sosyal medya kullanımını bilmek, bilgisayar sistemlerine yatkın olmak, raporlama yapabilmek.

* Kıvrak düşünme, esnek, çabuk ve inovatif hareket edebilme.

* İlişki ve iletişim yönetimi. Küresel yönetim yetkinliği.

* Liderlerde ise aşırı mükemmeliyet yerine yeterince iyi olmak. Tevazu göstermek, hatalarını kabul etmek.

Alıcı, Türkiye’nin dünyada en çok yetenek açığı olan 8’inci ülke olduğunu, Çin ve Hindistan’da ise bu konuda sorun olmadığını anlatıyor.

Alıcı bu açığın kaynağını da bildiğimiz sorunları sıralayarak açıklıyor:

* Eğitim sisteminde büyük sorunları var. Üniversiteler yeteneği geliştirmiyor. Çalışanlar ise kurumları içinde yeterince desteklenmiyor. Yabancı dil öğretimi son derece yetersiz. 

Araştırma gösteriyor ki hem kurumlar hem de iş arayan gençleri zor günler bekliyor. Kurumlar yetenekli çalışanlarını elde tutmakta zorlanacak. Transferler hızlanacak.

İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü dünyada iş arayan gençler için ise “ekmek aslanın midesinde.”