Yunanistan ne ilk ne son!

Yunanistan'ın 500 milyar euroluk borcunun sürdürülebilirliğini hedefleyen yeni paket karşılığında sıkı kemer sıkma politikası bekleniyor.
Yunanistan ne ilk ne son!

IMF Başkanı Christine Lagarde (solda) ile Yunanistan Başkanı Lucas Papademos .

Yunanistan kurtarılacak mı iflas mı edecek? Avrupa Birliği ülkelerini aylardır uykusuz bırakan bu sorun önceki gece 14 saat tartışılarak kabul edilen 130 milyar euroluk ek kurtarma paketiyle şimdilik ertelendi. Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası’nın hazırladığı paketin amacı, Yunanistan’ın borcunu sürdürülebilir bir düzeye indirmek.
Anlaşmaya göre 107 milyar euroluk borç ise çoğunluğu bankalar ve yatırım fonlarından oluşan özel sektör kreditörleri tarafından silinecek.
Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos anlaşmadan memnun. “Yunan ekonomisi için tarihi bir gün demek abartı olmaz” yorumu, memnuniyetini açıkça gösteriyor. AB bankalarına 500 milyar euro borcu olduğu açıklanan Yunanistan’dan yardım karşılığında istenenler ise oldukça ağır. Kemer sıkma politikaları, ücretlerde indirim, kamudaki işçi, memur sayısının azaltılması, vergi artışları, özelleştirmelerin bir an önce yapılması vb. Yunanistan’da kemer sıkma politikaları uzun zamandır başlamış durumda zaten. Bu yüzden Yunan halkı sokakta, acı reçeteye karşı yakıp yıkıyor ama sonuç değişmiyor.
Türkiye’de ise son günlerde bu konu hangi ortamda açılsa aynı tepki ortaya çıkıyor. “Yunanistan da AB’nin şımarık çocuğu oldu. AB fonlarını yediler. Az çalıştılar, tembellik ettiler.” Ekonomik krizin nedeninin Yunan halkının tembel ya da şımarık olmasından kaynaklanmadığını birkaç rakama bakarak söylemek mümkün. 

Kriz, sistem krizi
Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre Yunan işçisinin çalışma süresi 42 saat iken, 27 AB üye ülkesinin ortalaması 40.3 saat. Yunanistan’da özel sektör çalışalarının geliri euro bölgesine göre düşük. En düşük brüt maaş, İrlanda’da 1300 euro, Fransa’da 1250 euro ve Hollanda’da 1400 euro iken Yunanistan’da sosyal güvenlik ve vergiler dahil ortalama aylık brüt ücret 803 euro.Yunanistan’da emeklilik yaşı ortalaması 61,4 iken Avrupa’da 61,1. 4.5 milyon iş gücü sosyal güvenlikten yoksun ve bu toplam istihdamın yüzde 30’unu oluşturuyor . Bu oran diğer AB ülkelerinde yüzde 5-10 arasında. Bir başka çarpıcı rakam ise kamu çalışanları sayısında. Uluslararası Çalışma Örgütü raporuna göre, Yunanistan kamu çalışanları tüm istihdamın yüzde 22.3’ünü oluşturuyor, Fransa’da bu rakam yüzde 30, İsveç’te yüzde 34, Hollanda’da yüzde 27, İngiltere’de yüzde 20.Avrupa’nın hasta adamı muamelesi gören Yunanistan’ın birlik içindeki durumu bu. Eğer bu veriler kriz yaratıyorsa Yunanistan ne ilk ne de son olacak. 2001’de Türkiye’ye dayatılan paketler sırasıyla Portekiz’inden İtalya’ya tüm Avrupa ülkelerine yayılacak.
Çünkü kriz sistem krizi. Sadece Yunanistan değil tüm batıda sanayi çarkları duruyor. Eksi büyümeler yaşanıyor. Avrupa’da işsizlik tarihi düzeyde. Yine Eurostat’ın verilerine göre euro bölgesinde 16.5 milyon kişi resmi olarak işsiz. 27 ülkenin toplamında ise işsizlerin oranı 23 milyonu aşıyor. Borç krizleri işsizliği arttırıyor. Yatırım planları erteleniyor.
Gidiş tehlikeli.
Kemer sıkma paketlerinin mimarı Uluslararası Para Fonu aşırı kemer sıkma politikalarına artık karşı olduğunu açıklıyor. “Yoksulluğu azaltmak, istihdam oranlarını artmasını desteklemek” gibi konuları hedeflerine arasına alması tehdidin büyüklüğünü göster miyor mu?