Huy huy eder yüreğim

Bu hafta için de 'acayip' kelimesi biraz yetersiz kalıyor. Zaten ne pis ortamımız varmış arkadaş, her hafta ayrı bi tatsızlık, her hafta başka bi gerzeklik, faklı bi denyoluk...

Bu hafta için de 'acayip' kelimesi biraz yetersiz kalıyor. Zaten ne pis ortamımız varmış arkadaş, her hafta ayrı bi tatsızlık, her hafta başka bi gerzeklik, faklı bi denyoluk... Sanki gizli bir gerzek bizi yönetiyor da bütün kararlarımız o Yüce Gerzek'in denyo iradesinden çıkıyor gibi. Gerzeklik kelimesini yıllardır çok severim. 'Geri' ve 'zekâlı' kelimelerinin müthiş uyumu olan 'gerizekâlı'nın kısa ve net bir şekilde dile getirilişidir gerzek. Gerzek komiktir. Gerzek gerçekten de saçmadır. Gerzekle birlikte her zaman eğlenirsiniz. Ama unutmayın gerzek yüzünden başınıza çoğu zaman kötü şeyler gelir. Bir kolunuzu aslanın ağzında bırakmak zorunda kalabilir ya da bindiğiniz minibüsteki diğer yolcularla birlikte bir uçurumdan aşağı hızlı bir şekilde inebilirsiniz. Ki kısaca buna da uçmak deniyor. İşte gerzeğin hayatımızı olumsuz etkilediği an da tam burada. Uçmak ve düşmek. Gerzek yüzünden hep düşeriz.
Peki geçtiğimiz hafta bu kadar gerzekçe ne olmuş olabilir? Ailemizin sansürcü sansarı RTÜK, şimdi de Seyfi Dursunoğlu'yu, yani Huysuz Virjin'i yasakladı. Evet, evet bildiğiniz yasakladı. Hani hep 'Teoman yasaklansın, Bülent Ersoy yasaklansın, Kayahan'ın şarkı içinde şiir okuması yasaklansın, İsmail Türüt'ün nohut gibi terlemesi yasaklansın, Mehmet Ali Erbil'in pantolonları erbillemesi yasaklansın, Uygur Kardeşlerin komik olmaya çalışması yasaklansın, Atilla Taş'ın ağlaması yasaklansın, Caner'in sigara böreği gibi cam bardak yemesi yasaklansın' diye yazarım ya, RTÜK'ün 40 yılın başında şeyi şey olmuş, birden cart diye Huysuz Virjin'i yasaklayıverdi.
Peki neden yasaklandı bu Huysuz Virjin? Seyfi Dursunoğlu neymiş efendim gençleri eşcinselliğe teşvik edebilirmiş... Ba ba ba baaaaaa! (Tamer Karadağlı şeklinde şaşırma şeysi)... Gençliği kötü etkilermiş.
Ya bu RTÜK ne kahraman bir şeymiş! Ne harika bir insanmış da Türk gençliğini korumak gibi devasa bir amaçla, şakasına tekrar ediyorum - şakasına kadın kıyafeti giyip onunla bununla dalga geçen bir karakteri yasaklar. Ha bir de işin bu boyutu var. RTÜK burada bir insanı değil, bir hayal ürününü yasaklamakta. Düşünceyi yasaklamakta. Seyfi Dursunoğlu değil, Huysuz Virjin yasaklanıyor.
Bunu yapan insanlar "Aman gençlerimiz *bne olmasın" ya da "Şimdi bu adama özenip gençlerimiz *bne filan olur, aman aman" diye düşünüyorlar herhalde. Neden *bne diyorum merak ettiniz mi? Çünkü böyle yasakçı bir kafa eşcinsellikle barışık değildir. Bu durumu aşağılık bir bozukluk olarak görür. Kendisi gibi olmayana *bne der. Statlarda tüm futbol takımları, tüm futbolcular *bnedir. Beğenmediğin davranışları yapan arkadaşına "*bnelik yapma lan!" dersin. Huysuz Virjin de işte yasakçı kafalarda demek ki bayaa *bne. Hatta *bnenin önde gideni, bayrak sallayanı. Kes yapıştır, yasakla! Acaba Huysuz Virjin fotosu basmak da yasak mı? Ya bir de gençler niye böyle bir parodiden özenilecek bir durum sezip cinsel tercihlerini değiştirsin? İnternet diye bir şey var. Kısa bir sürede onu da yasaklayacaklar zaten. Daha birkaç ay önce Ahmedinecad "İran'da eşcinsel yoktur" dediydi ya... Hani herkes onunla dalga geçmişti ya... İşte şu anda durumumuz da aynen o...
Pekiii, bu kafaya girdik bir kere, bari biraz zevk alalım. Mesela RTÜK politikacılarımızı hangi sebeplerle yasaklayabilir?
Mesela yolsuzluk yapan bir devlet büyüğümüz de gençlere yanlış örnek oluyor diyerek yasaklanabilir mi? Ya da onu bunu kafasına göre vurduran pop ikonlarımız, gençleri adam olmaya özendiriyor diyerek yasaklanabilir miydi? Ya gerçekten anlamıyorum bu kafayı. Kafayı taktım sana, anlasana. Acaba Huysuz Virjin ekranlara çıkıp ezan mı okusaydı? Bir oluru yok mu bu işin memur bey?
Bu yasak Huysuz'a gelmedi, bu yasak hepimize geldi. Sana, bana, ona, şuradakine, oturana, konuşmayana, dırdır edene, susana, susayana, yiyene, sçana, içene, içmeyene, örtünene, örtünmeyene, dekolteliye, frikikliye, memeliye, memesize, omurgalıya ve omurgasıza...
Hepimize.
Organik magazin
Magazin haberlerine bir bakıyorum da... Bu haberler belli bir şey anlatmak istiyor. E ne anlatıyor? Gündeme göre topu topu 40-50 pipi (bildiğimiz pipi) ve 40-50, e hadi sizin için 60 da şey... E diğeri işte. Kukuluksklan. Neyse, işte bütün izlediğimiz magazin haberleri (hadi yüzde 95'i diyelim, Sezen Aksu'nun dükkânın dışında kalan köpeği Cano haberlerini filan saymazsak) bu 80-90 organın etrafında dönüyor. Organik magazin dedikleri bu olabilir mi? Bakın işin enteresan tarafı ne biliyor musunuz? Bütün bu izlediğimiz haberlerin hiçbirinde o bahsettiğim 90 organdan birini bile göremiyoruz. Hem insanın canını çektir, hem göster, hem de haberi verme. Selüliti naapayım, bana baldır verin baldır. Baldur's Gate...
Mesela, 'Yeni sevgililer Cegodey Osmanoğulları'yla, Okşan Yanandamcıoğlu ilk kez kameralarımıza görüntülendi' haberini ele alalım. Bu haber ne demek istiyor? Bence bu haber Cegodey'in Okşan'ı ilaçladığını anlatıyor. Başka bi şey anlatmıyor.
Ha bir de basında ilk olma durumu var. E tamam Traci Lords'un ilk filmi gibi bi şey yani. Yaaani. Neyse, ben yine de magazincilere saygı duyuyorum.
Çünkü onlar her zaman bize gösterilemeyeni göstermeye çalışıyor. Onlar adeta engizisyon mahkemesine dünyanın döndüğünü anlatmaya çalışan Galile gibi bize göremediğimiz bir şeyi, göremediğimiz şeyleri göstermeye çalışıyor. Onlar eteklerimizin altının, donlarımızın içinin yaman savaşçıları! Onlar en zorlu çalışma koşullarında, yılmak bilmeden, ünlülerimizin jenital bölgelerinden bildirmeye çalışan birer nemli ve sıcak haber avcıları. Şok şok şok değil. Sok sok sok...
Hepinizin oralarına bakmak istiyorum.
Salonda görüşmek üzere...