İnternet sansürü nasıl olacak?

İyi niyetliyim, Akif Beki'nin düşüncelerini biraz olsun değiştirebileceğimi düşünmekteyim.

Ne oldu da benim gibi kakara kikiri yazılar yazan, işi gücü ve hayatı geyikle geçen bir insan, şu sıralar değindiğim konular gibi sıkıntılı mevzularda yazı yazmaya başladı? Ben de bu durumdan memnun değilim.
Akif Beki’nin pazartesi günü yazdığı yazıdan sonra, sanırım kendisini biraz bilgilendirmekte fayda var diye düşündüm. Ne yalan söyleyeyim, kendisi yazılarını sürekli takip ettiğim, bakış açısına değer verdiğim ve az da olsa tanışıklığımızdan da dolayı sevdiğim ve saydığım bir insandır. Pazartesi günü yazdıklarının biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünmekteyim.
İnsanları sevmek ve değer vermek suçsa, bana da kızabilirsiniz. Ama yanlışı görmek, göstermek ve durumu düzeltmek de bir erdemdir. Aşağıdaki satırlardan sonra Akif Beki’nin de düşüncelerini biraz da olsun değiştirebileceğimi ve 22 Ağustos’tan sonra yaşayacağımız durumu biraz daha net ve anlaşılabilir hale getireceğimi düşünmekteyim. İyi niyetliyim yani.
Şu sırada filtrelemenin ‘Romantik bir duygusallık’ olduğunu düşünenlerin dayandığı tek şey olan BTK’nın ‘Standart filtrede hiçbir şey değişmeyecek, yani şu andaki durum korunacak’ açıklaması. Uzaktan ve konuyu bilmeden bakıldığında olay gerçekten de böyle. Fakat biraz durumu biliyorsanız, ‘şu andaki internetin’ sayısı 10 binleri aşan (kimine göre 14 bin, kimine göre 60 bin), BTK tarafından ‘Erişime engelli’ siteye rahatça girdiğini de görürsünüz.
Bu engelli siteler arasında yerli-yabancı bağımsız haber siteleri, sivil toplum kuruluşları siteleri, aktivist çevreci siteleri ve hatta transseksüel forumları bile var (Forumların içeriğinde de ‘Kendime uygun boy ayakkabı nereden alabilirim?’ ya da ‘İstanbul’da gece nerelere gidebilirim, nasıl yaşarım?’ konulu yazışmalar bulunuyor).
Oysa 22 Ağustos’tan sonra bu sitelerin hiçbirine, hiçbir şekilde girilemeyecek. Çünkü bu tarihten itibaren DNS değiştirmek ve ‘şu andaki internete’ erişmek imkansız hale gelecek. Bu böyle bilinsin.
Tabii ki ‘Sansür yoktur’ diyebilmek için, DNS değiştirdiğinizde size değil, servis sağlayıcınıza bir yasal yükümlülük doğacak. Doğal olarak ISS’niz de sizin yüzünüzden zor durumda kalmamak için DNS değiştirmenizi geçersiz kılarak, sizin erişeceğiniz içeriği devletten gelen listeye göre düzenlemeye, filtrelemeye başlayacak.
Servis sağlayıcınız DNS değiştirmenizi de etkisiz hale getirecek, hatta bu denemelerinizi raporlamak zorunda bile kalacak. Bu, sağ ayakla sol kulağı göstermek olsa da sol kulağın memesinde ne yazık ki ‘sansür’ yazıyor olacağından gayet iyi niyetle yaptığımız çocuğumuzun adı yine sansür olacak.
İnternet-sansür-filtreleme üçgeninde kaç haftadır aynı şeyleri yazmaktan sıkıldığım için bu konuyla biraz daha ilgilenenlerin görüşlerini sizlere aktararak, karışık kafaları aydınlatma operasyonuna başlamak istiyorum. Alternatif Bilişim Derneği’nin hazırladığı ‘BTK’nın açıklamalarına yanıt’ başlıklı yazıda durumumuz çok net anlatılmakta:
Her şeyden önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet ortamının altyapı düzenleyici kurumu olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla, internet ortamını ‘sözde güvenli’ kullanım adı altında ‘filtrelemeye’ hukuken ne yetkilidir ne de görevlidir.
Söz konusu kurul kararının, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4. ve 6. maddelerine dayandığı iddia edilse de, aslında bu maddeleri açık biçimde ihlal etmektedir. Bu kurul kararına kısaca bakacak olursak:
Kurum tarafından oluşturulacak beyaz ve kara listelerin hangi unsurlar gözetilerek hazırlanacağı bilinmediğinden, şeffaflık [1], sınırlamanın objektif nedenlere dayanması [2] ve yapılacak düzenlemelerde tarafsızlığın sağlanması [3];
Kara listede yer alan herhangi bir site için itiraz prosedürü açıklanmadığından, şeffaflık [4];
Oluşturulacak profiller üzerinden süzülmüş bir içeriğin, kullanıcılara zorunlu olarak sunulması nedeniyle, uluslararası normlara uygunluk [5];
Teknik olarak, İnternet Servis Sağlayıcıları’nı (İSS) kullanıcının bağlanmak istediği içeriği önce listelerden denetleyip, sonra bağlanmasına olanak tanımak zorunda bıraktığı için, bilgi güvenliği ve haberleşme gizliliğinin gözetilmesi [6];
Kararlar yurtiçindeki yer sağlayıcıları bağladığından, yurtdışındaki yer sağlayıcıların rekabet avantajı elde etmesi ve ‘Yurtiçi profil’de yurtdışındaki yer sağlayıcıların yer alamaması nedeniyle, adil rekabet ortamının tesisi [7];
İSS’leri, filtre aşma yöntemlerini engellemek ve sonuçları kuruma bildirmekle yükümlü kıldığı için ve söz konusu sonuçların hangi verileri içermesi gerektiği belirtilmediği için, kişisel veri gizliliğinin korunması [8] ihlal edilmektedir.
[1] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (e)
[2] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (d) ve (e)
[3] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (j)
[4] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (e)
[5] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (f)
[6] 5809 sayılı kanun, Madde 4 (j) ve Madde 6 (c)
[7] 5809 sayılı kanun, Madde 6 (1) a ve b
[8] 5809 sayılı kanun, Madde 12

.

http://www.radikal.com.tr/1049987104998711

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

syevu - Castaway

syevu takma isimli arkadaş, sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün.Arkadaşım sen hangi gezegende yaşıyorsun da "ortalama Türk insanı, hadi en azından çoğunluğu pornografiden, eşcinsellerden hoşlanmıyor" gibi bir cümle sarfedebiliyorsun?Bunu hangi incelemeye, araştırmaya dayandırıyorsun?Hadi incelemeyi de geçtim lütfen etrafındaki erkeklerin (ortalama, ortalamanın üstü her kimse artık) muhabbetlerine biraz kulak kabart.O vatandaşlar bunlardan hoşlanmıyor değil, aksine geyiğini yapmaktan öyle keyif alıyorlar ki inanamazsın.Bulunduğun ortam sterildir, tüm geyiklerden arınmıştır, herkes sana göre gayet normal (bu arada normal nedir, ayrıca tartışılır) ilişkiler içindedir, o ayrı tabii.Ancak şunu unutma ki toplumumuz bahsettiğin şeylerden hoşlanmıyor değil, bahsettiğin şeylerden hoşlandığının ortaya çıkmasından hoşlanmıyor.

Akif Fikrini değiştirir - Diabolic

Evet akif beki bütün o yazdığınız bilgilere erişemezdi ve o gün sokaklara dökülenleri neyin rahatsız ettiğini bir kez olsun düşünemezdi. Bu yazıdan sonra düşünecek. Sokakta yürüyenlere ç..uk p....sunu savunduklarını ima eden bir zihniyetle interneti yasaklayan zihniyet arasında büyük fark var çünkü. Onun (Akif Bey'in) bizlerden esirgediği merhameti bizim ondan esirgememiz gerekir değil mi. O zaman penguen'de orda burda niye o kadar laf ediyorsunuz anlamıyorum madem bu kadar merhameti hak ediyorlar.

Guzel aciklayici bir yazi... - CtariyMelnik

Kaan Bey, tane tane, enli boylu guzel anlatmissiniz sagolun. Fakat Akif Beki'nin anlamak isteyecegini sanmiyorum. O yazdigi yaziyi hatirliyorum ben. Dogrusu onun sorunu anlayip anlamamak degil, niyet, durus meselesi.

Yakında - Kardelen Uysal

Yakında herhalde televizyonlarda Akp aleyhine haberler sunan kanallar ve gazeteler de filtrelemeye girer sonra da tamamen yok olur.

Isıtılan sudaki kurbağa - dogan_23

Hepimiz yavaş yavaş ısıtılan sudaki kurbağayız. Devamlı tepkilerimiz ölçülerek, adım adım, dinci-faşist bir yönetime doğru götürülüyoruz! Yavaş yavaş artan yasakların ve etrafımızda olan değişimlerin, FARKINA VARMIYORUZ. Hatta o saçma sapan yasakların "gerekli olduğunu savunur" halde buluyoruz kendimizi!... 22 Ağustos'tan sonra, birden bire, DNS değiştirmenin engellenip engellenmeyeceğinin HİÇBİR ÖNEMİ YOK. Tepki olmaması için ilk başta bunu uygulamayabilirler, ama bunun altyapısını hazırlamış olacaklar ve adım adım getirecekler. Zaten bizim "DNS değiştirmek zorunda kalmamız" bile sansürdür.

OTORITER REJIM - lasinistra

Bugun dunyada interneti basta Cin olmak uzere, otoriter rejimler sansurlemekte. Amac informasyonu engellemek!!! Kisaca, devlet kendi secimine gore bana istedigi kapiyi acip, istemedigi kapiyi kapali tutacak. Otoriter bir kimlik olarak kendince benim icin en iyi olana o karar verecek. En temel ozgurluklerden biri olan informasyonu istedigi gibi engelleyecek...Gercek amaclari bu... Turkiye'nin gitmekte oldugu nokta cok tehlikeli. Toplum olarak uyanmanin zamani coktan geciyor bile..!!!!

Eşcinselliğin olmadığı bir evre mi var da, internet olsun! - topgay

Beynine sağlık Kaan Sezyum. İlk defa ortalama vatandaşın bile anlayabileceği şekilde filtrelemenin ne anlama geldiğini anlatmışsın. Daha önce anlatamayanlar kendileri de detaylı şekilde bilmiyorlarmış galiba durumu. Teşekkür ederim. İnternetin bağımsızlığı için mücadele BTK ile değil zaten, özgürlüğü poşetlerde göstermelik zannedenlerin koltuk sahiplerine verdiği cesaretle, özgürlüğün ne olduğunu bilenlerin korkusuzluğu arasında. Özgürlük karşıtları maskelerle, özgürlük taraftarları ucubeliği göze alarak mücadele ediyor. Yani ucubeliğe gönüllü, eşcinsellerin veya ötekileştirilmiş tüm farklılıkların yanında olabilecek kadar zihninin sınırlarını kaldırmış.