Maksat güzel insan görelim

Film festivallerinin yıllardır hastasıyım. Nedeni basit. En güzel kızlar festivalde. Hem bir yandan da böylesi antin kuntin filmlere gelen kızlar kesin ya çok sabırlı ya da çok akıllı insanlardır.

Film festivallerinin yıllardır hastasıyım. Nedeni basit. En güzel kızlar festivalde. Hem bir yandan da böylesi antin kuntin filmlere gelen kızlar kesin ya çok sabırlı ya da çok akıllı insanlardır. Bildiğiniz gibi bu zamanda hem akıllı hem de güzel kızı bir vücutta bulmak zor. İşte o yüzden sizler için kesinlikle güzel kızların gideceği filmleri seçtim:
'Müzikte Bir Deney, Anadolu Rock'
Daha ilk filmde s*çtım. Bu filme kız-mız gelmez. Ama kesin güzel bir filmdir. Sonuçta Anadolu rock müziğinin oluşumuna kronolojik ve analitik bir bakış diyebilirim. Ehmms.
'Fantastiğin Belgeseli'
Böylesi bir fantastik Türk sineması belgeseline çok kız gelmeyebilir ama kız arkadaşınız varsa kolundan tutup götürebilirsiniz. Kesin çok komik bir sürü filmden aklınızda kalacak birçok sahneye tanık olacaksınız. Sonrasında manitanızla ortak konuşacak konunuz olur, fena mı?
'Frank Gehry'nin Çizimleri'
Hazır fantastik demişken, fantastik bir mimar olan Frank Gehry'den bahsetmeden olmazdı. Gehry'nin yaratım sürecinin anlatıldığı bu belgesel, fuayede olmasa da beyazperdede size görsel bir ziyafet sunacaktır. Belki bazı tasarımcı meraklı bayanların da katılımıyla film sonrası daha hoş bir hal alabilir gibi geliyor bana. Ben de dokuz yıl mimarlık okumuş, Gehry ile bire bir geyik yapmış bir insan olarak bu filme gidebilirim.
'American Hardcore'
Festival seçkimde -şu anda fark ettim- daha bir tane film yok. Hep belgesel. Neyse bu filmimizde de hardcore müziğin gelişimi güzel bir şekilde anlatılıyor. Bu filme de birtakım pankçı kızlar gelebilir. Genelde iri yarı olan bu kızların arasından narin olanları farklı makyajlarıyla dikkatinizi çekebilir. Bu filmin fuayesinde hiçbir erkekle göz göze gelmemeye çalışmayın (Anladınız).
'Daft Punk'tan Elektroma'
Robot kafalı iki manyak arkadaştan oluşan Daft Punk'ın yönettiği bu sıra dışı filme kafanız iyiyse, müzik dinlemeyi seviyorsanız ve o sırada dışarıda havalar güzel değilse gidebilirsiniz. Sonuçta çok fazla müzikten anlamayan manitaları da davet etmek için çok uygun bir film olduğunu düşünüyorum. İsmi çok karizmatik. Salonda hareketlerinize dikkat. Karizma olmasın prizma.
'Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil'
İsmi çok güzel diye baktım, konusu da güzelmiş. Ama zaten bu festival kitapçığında her şeyin konusu güzel görünüyor. Filme bir giriyorsunuz, içinize Buhran Çaçanlar giriyor. Neyse, çekik gözlü dostlarımızın diyarından gelen bu romantik filme fazla bir bilete bence hiçbir güzel bayan hayır diyemeyecektir.
'Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı' / 'Shortbus'
Daha önce de festivalde gösterilmiş nefis bir müzikal. Yalnız homofobikseniz biraz alerji yapabilir. Ben bu sene tekrar gitmeyeceğim, zaten filmi de internetten vakumlayıp arşivime kattım. Ama görmeyenler için güzel bir film gibi geldi. Sordunuz söyleyeyim...
'Shortbus', John Cameron Mitchell'in bir diğer filmi. Bol erotizma ve temas dolu bir görsellikten hoşlanıyorsanız, 'Shortbus'u kaçırmayın. Filmi izlerken yanınızda oturan ve tanımadığınız insanlardan da utanmayı unutmayın. Filme manitanızla gidecekseniz ilişkinizin belli bir noktaya geldiğinden emin olun, yoksa sevgilinize farklı mesajlar vermiş olabilirsiniz.
'Beyaz Gezegen'
Yıllardır yetişkin filmlerine giden bir insanım, ama mesela Gus Van Sant'ın 'Last Days'inden sıkıldığım kadar şu ana kadar hiçbir filmden sıkılmadım. Bu yüzden artık biraz da çocuk filmlerine takılmayı düşünüyorum. 'Beyaz Gezegen'de Kuzey Kutbu, ayılar ve penguenler filan var. En azından filmdeki konuşmaları anlamanız ya da 'Ay yönetmen şu anda ayıyı uyurken gösterdi, ne demek istedi acaba?' diye düşünmenize gerek kalmıyor. Pilav gibi bir film. Her zaman yenir. Ayrıca altı yaş üzeri için de uygunmuş. Yaşım da tutuyor, daha ne olsun?
'ABD John Lennon'a Karşı'
Zamanının İsa'dan bile ünlü ve barışsever optiği John Lennon'ın 1966-76 arası savaş karşıtı dönemini anlatan bu film bizim gibi baskı altında yaşayan toplumlara iyi gelebilir. Bu filmle ilgilenecek bir sürü güzel kız olduğunu düşünmekteyim.
Asio Argento DJ Set
Tamam, film olmayabilir ama Asio Argento'nun dövmelerini görmek için bile gidilebilecek bir parti. Sonuçta buraya da kızlar gelmezse sizin bir banyo yapıp üzerinizden o negatif elektriği atmanız gerekebilir. Cenabospor!
'Aaahh Belinda!'
Atıf Yılmaz'ın bomba filmi 'Aaahh Belinda'ya iki eliniz kanda olsa da güvenle gidebilirsiniz. 'Matrix'ten yıllar önce Matrix kafasıyla çekilmiş bu harika filmde kendinizden çok şey bulacaksınız. Özellikle Macit Koper'in karısına "Ama Naciye" ve "Naciye, karıcım, neyin var?" çektiği sahneler, babaannenin "Evvel zaman içinde/Var imiş bir dunganga/Alırmış çocukları, atarmış sepetine/Yaparmış hep dunganga" muhabbeti tek kelimeyle unutulmaz. Tabii bir de yürüyen dev şampuan şişesi filan var.
Ayrıca 'Babadan Oğula Miyazaki' serisi, 'Prenses', 'Paprika', 'Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları' da izlemeye niyetli olup büyük ihtimalle gidemeyeceğim filmler arasında sanırım.