Peki neye hazır bu Türkiye?

Sizin o ağzınızı caaart diye yırtarım sevgili Radikal okurları. Bu da oldu! Yeşilay Gebze Şubesi yöneticileri, çağrışım yaparak sigara içme alışkanlığına özendirdiği gerekçesiyle sigara böreğinin adının 'Yeşilay böreği' olarak değiştirilmesi için Türk Dil Kurumu'na başvurdu.

Sizin o ağzınızı caaart diye yırtarım sevgili Radikal okurları. Bu da oldu! Yeşilay Gebze Şubesi yöneticileri, çağrışım yaparak sigara içme alışkanlığına özendirdiği gerekçesiyle sigara böreğinin adının 'Yeşilay böreği' olarak değiştirilmesi için Türk Dil Kurumu'na başvurdu. Yeşilay Gebze Şube Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş (tek harfle 'bas-konuş'u kaçırmış) daha önce sigara böreğine Yeşilay böreği denilmesi için kampanya başlattıklarını ifade ederek, bu ismin 'Yeşilay böreği' olarak değiştirilmesi için TDK'ya, faks ve internet aracılığıyla dilekçe gönderdiklerini belirtti. Gebzeli dostların bu isteklerini ben de TDK'ya duman yoluyla ileteceğim. Dumanımın ateşinde de Yeşilay Böreği yapacağım. Red Kit'ler ölmez, vahşi batı bölünmez. Bir Dalton, dört dünyaya bedeldir! Bi saniye Red Kit de zaten sigarayı bırakıp ota başlamadı mı? Ağzında hep bir dal ot görüyorum namussuzun. Namussuz namusluuu! Türkiye buna mı hazır yoksa?
Maskeli Aylin kızdır, bayandır!
Geçen hafta bir takım 'çekemeyenler' Maskeli Aylin için 'erkekmiş' dediler. İyice keyfim kaçtı. Hiç maskeli birisi erkek olur mu? Ben bireysel çabalarımla girdim baktım Maskeli Aylin'e, benim baktığım yerden gayet bir Aylin gibi görünüyordu. En son üç silahşorlar maskeliydi ayol. Bir de Bülent hanım var, ama onunki maske değil makyajmış. Sonuçta Maskeli Aylin'in tüm videolarını izledim, tüm jpeg'lerini bilgisayarıma emdim. Henüz Türkiye buna hazır değil diye sessizce sildim o klasörleri gece geç vakitte. Maskeli Aylinime iki satır şiir döşedim sessizce. Türkiye kesin bu satırlara da hazır değildir.
Maskeli Aylinim
senin o maskeni bilemiyorum ama
cillop basenlerinde gram maske yok
demincek fark ettim
internetin dehlizlerinde seni arayazarken
yüreğimde kaybettim
Aylinim,
ne fark eder istersen komple erkek ol, istersen taş, istersen balık
önemli olan bana yaşattığın o değişik duygular
ama yoksa bir saniye? siten kapanmış!
artık Google bile seni bana getirmez ki...
Türkiye henüz Bülent Ersoy'a da hazır değilmiş! Zaten Bülent Ersoy'u da kendi açıkladığı gibi motor sanmayan ben, onun gençler için bir piyango olmasına da itiraz edemem. Ama piyango bileti var piyango bileti var (Ne demekse?). Yani Bülent hanım acaba amorti mi, yoksa büyük ikramiye mi? Bunu bilmeye hazır değiliz. Söyleyeyim bakın neden? Aşkımıza hürmetten.
Cem Adler, atv'ye çıkıp Türkiye'den özür diledi, duydunuz mu? "Ben erkeğim, çocuğum var." Dedi ve biraz da ağladı... Bu insanları bu kadar kötü duruma sokan ne oldu, meraktayım. İnsan, sevgisinden dolayı başkalarından özür diler mi? Ya da özür dilemek zorunda kalacak başına neler gelmiş? Belki bir gün onları da anlatır ama henüz Türkiye bunlara hazır değil.
İstanbul'a vize uygulansın. Tabii ya, böyle dahice bir fikri ancak bir başbakan üretebilir. Biz sıradan vatandaşlar ise antin kuntin fikirlerle olduğumuz yerde ancak kendimizi döndürebiliriz.
Plaka sayısı dondurulsun. İstanbul'a son iki gün içinde girenleri de donduralım, bayatlamasın. Zamanı gelince evsizler yesin. Arnavutköy sırtındaki gecekonduların üzerine kızgın yağ dökelim. Gecekondu alanı Acarkent sınırlarıyla birleştirilsin. İstanbul'un ihtiyacı olan 280 gergedan köprülere ve kavşaklara yerleştirilsin. Sarı ışık ve sarı gül de yasaklanırdı ama daha Türkiye buna da hazır değil. Türkiye neye hazır Allah aşkına?
Çok hassas bir klip
Aslında güzel şeyler de oluyor. Mesela şu güne kadar Türkiye'de çekilmiş en iyi klip olan Teoman'ın 'Renkli Rüyalar Oteli' klibini izlediniz mi? Bu klipte ben çok enteresan bir ikilemle karşılaştım. Parçanın videosunda bir noktada Teo, iki bayanla birlikte bir takım erotik ortamlara giriyor. Kızlar kumsalda soyunayazarlarken Teo, şaşkın ve gururlu bir şekilde iki kızı da aynı anda soymanın haklı gururunu yaşıyor. Bir an Teo arkasında, setin üzerinde duran bir servis elemanıyla (Belboy ya da komi olabilir) göz göze geliyor. Servis elemanı dost, Teo'ya şöyle "Abi bizi neden ekmeğe, kıymaya dahil etmedin?" ya da "Sen ne pis adammışsın bilader" ya da "Abi sana bi şey diyeceğim, diyemiyorum" dercesine bakıyor ve arkasını dönüp s**trolup gidiyor sevgili kozalaklar. Bakın bu klibin benim için bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise birazdan geliyor. Teo, bir noktada kızımıza gömleğini kravatını verip polaroidlerini çektikten sonra sanırım, (Çünkü bu noktada sevişme sahneleri kot üzerinden okşama seviyesinde kalmış ve sevişmenin devamı ve daha keyifli ve böğürtülü kısmı görüntülenmemiş) kızla bir ter atıyor, kızın kabasını alıyor... İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Gecenin bir vakti kızı bir adam arıyor. Bakın burada çok hassas bir durum var çünkü adamın bir pezevenk mi yoksa kızın diğer sevgilisi mi olduğunu bir türlü anlayamıyorsunuz. Baksanıza öyle yetkin bir sinematografik dil kullanılmış ki, o görüntü üzerine, kızın diğer sevgilisine alternatif olarak düşünebildiğiniz birey bir beyaz kadın tüccarı. Yani böylesine geniş bir anlatım dili Kiss grubunun basçısında bile yok sevgili kuzucuklarım. Dilatasyon katsayısı artıyor!
Neyse siz siz olun bir sonraki cumartesi gününe kadar gazete almayın. Televizyonunuzu kapatın, radyo dinlemeyin, telefonlarınızı açmayın, yataktan çıkmayın. Kim bilir, birden odanızda Teoman beliriverip fotoğraflarınızı çeker. Video klip gibi yaşar gidersiniz.
"Ben erkeğim, hiçbir şekilde başka bir yönüm yok." Cem Adler
Bülent'in kendisinde bir büyü var." (Cem Adler'in annesi Fatoş Adler)
Haftaya Radikal Cumartesi'nin arka sayfasını ben yapacağım. Haberiniz olsun.
Yazının fon müziği:
Sezen Aksu - Yalancı, Erol Evgin - Söyle Canım, Nekropsi - Harf Devrimi, Kurban - Yok, Juanito - Kumsaldaki İzler.