Bu yazın konser bombalar

Rihanna, Bruce Springsteen, Kiss, Nick Cave, Arcade Fire ve Tom Waits konserleri hakkında bir polemik yazısı

Geçen hafta gazetelerde 2013’te gelecek isimler zikredilmeye başlayinca, vakit geldi diyerek genel bir toparlama yaptım. Bol dedikodulu bol tahminli bir yazıya buyrun…

Hemen Rihanna ile başlayalım. Pozitif Live organizasyonu ile 31 Mayıs 2013’te İnönü Stadı’nda konser vereceği söylenen Rihanna’nın resmi sitesinde İstanbul görünmediği gibi kendisinin 28 Mayıs’ta Lizbon, 1 Haziran’da Barcelona şehirlerinde konseri olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple ani bir sapmayla konser rotasını İstanbul’a çevirtmek birazcık pahalı olacağa benziyor. Ayrıca Rihanna haberlerinin altında Beşiktaş kulübü olduğu da bir başka söylenti. Anlaşılan sezonun bitimiyle İnönü stadını yıkacak Beşiktaş Kulübü ‘Feda’ sezonu biterken gelir hanesine bir de stadyum konseri hasılatı eklemeye çalışıyor gibi. Hatta olmadı Madonna derlermiş. Olmadı Lady Gaga deseler keşke… Ama Pozitif Live organizasyonuyla mayıs ayında bir stadyum konseri izleyeceğimiz kesin.

Mayıs denilince tabii son 6 aydır büyük uğraşlar verilen Bruce Springsteen konserine değinmeden geçmeyelim. Aslında madem İnönü Stadı bir kapanış yapma peşinde Beşiktaş yöneticilerine Bruce Springsteen’in şirketinin 20 Mayıs tarihini onayladığını hatırlatırım. Hem o zaman ben de ‘FEDA’ derim.

Springsteen konserinde son durum şu: Pozitif Live ve GNL/BKM organizasyon şirketleri ‘feda’kârca uğraşıyor ama bana sorarsanız gerçekleşme olasılığı çok düşük. Yine de ümidimizi korumak için bir nedenimiz var; o da 14 Mayıs Kopenhag (Danimarka ile 23 Mayıs Napoli konserleri arasında halen açıklanmayan konserler var gibi… Unutmadan Springsteen’in Doğu Avrupa turnesi organizatörü Purple Concerts.

Purple Concerts demişken daha önce de yazmıştım. Haziranda yapılmasını beklediğim Gold Fest 2013 festivalinin bu seneki konukları AC/DC ve Kiss. Malum AC/DC 40. Yılı şerefine çıkacağı dünya turnesi kapsamında mayıs-haziran aylarında Avrupa’da olacak. Kiss grubu da haziran boyunca Avrupa turnesinde. Bir de 23 Mayıs’ta Justin Bubier’i getiriyorlarmış, ama bu ismi pek kaale almadığım için üzerinde durmuyorum.

Pozitif Live bu sene şov yapmaya hazırlanıyor gibi. Üç stadyum konserinden ikisi kesin gibi konuşuluyor. Bir tanesini yukarda yazdım, ikincisi ne olur bilmiyorum diyeyim. Amaaa, temmuzda olacağını hatta Ağustos içinde bir stat konseri daha çıkarsa şaşırmamanızı söylemekle yetineyim.

Pozitif Live demişken Efes Pilsen One Love’ın bu sene 22-23 Haziran’da olduğunu da belirteyim. Bakalım bu sene mekân neresi olacak. Gerçi neresi olursa olsun geçen sene yaşananlar bir daha yaşanmasın. Bir de 23 Haziran 2013 yani festivalin 2. gününde kimi getirecekler acaba diye şimdiden düşünmeye başladım. Çünkü o akşam Freebird Agency organizasyonuyla gerçekleşecek Nick Cave and The Bad Seeds konseri var. Yüksek ihtimal Küçükçiftlik Park’ta… Tabii Nick Cave daha önce iki defa pek memnun ayrıldığı Açık Hava Sahnesi için tutturmazsa… Yine Pozitif Live imzalı Blur ve Arcade Fire konserleriyle Mono Festival’I şöyle bir anıp geçeyim.

Ve 40. Yılını kutlayan İKSV, Caz Festivali’nin yirminci yılı şerefine şeytanın bacağını kıracak gibi görünüyor. 6-14 Temmuz arasındaki festivalin ağır topu Tom Waits olacak. Peki Tom Waits gelirse hangi gün gelecek? Bunu da bir Devlet Bahçeli hesabıyla tahmin edelim: 20 ile 40’ı topla ikiye böl ne çıktı 30. Caz festivalinin 20. yaşını çıkar ne kaldı 10… Belki de 10 Temmuz diyebiliriz bu konserin tarihine…