Nedim Gürsel çok kızmış

Nedim Gürsel, Boğaziçi Kitap Fuarı'na katılacağı şeklindeki haberlere çok kızmış. Düzeltmek de bana kaldı

Gazeteden aradılar, “Sen dedikodu yazarısın ilgilenirsin” dediler. Adamlar oturup basın bülteninden haber yapıyor, sonra düzeltme geliyor, temizlemesi de bana kalıyor. Şurada haftanın bir günü köşe yazıyoruz, ona da tebelleş oluyorlar.
Koca haftayı açılış açılış gezdim benim de kendime göre bir gündemim var, istemez miyim, nasıl yedim içtim, arada resimlere filan baktım anlatayım. Ama yok, mümkün olmadı.
Neyse biraz daha söylenirsem yazının girişi editörün hışmına uğrayacak. O nedenle konuya giriyorum.
Efendim geçen hafta bütün gazetelerde okumuşsunuzdur. Boğaziçi Kitap Fuarı başladı. TÜYAP şehre uzak olduğu için kentin merkezinde kitap fuarı düzenleme arayışları 10 yıldır aralıksız sürüyor. Boğaziçi fuarı da geçen yıl bu arayışın yeni bir hamlesi olarak başladı. Fuar Harbiye’deki kongre merkezinin geniş salonlarında gerçekleşiyor. Katılımın yavaş yavaş artması ve kalıcı olması umuluyor.
Bizimkiler de fuarın haberini koymuşlar. Haberde “Fuara…. Nedim Gürsel… gibi isimler katılacak” deniyor. Hay diyemeyesiniz. Nedim Gürsel bunu görüyor ve kızıyor.
Bir düzeltme göndermiş. Buradan anlıyoruz ki, meğerse Nedim Gürsel’i fuara davet etmişler, ama söz verdikleri organizasyonu yapıp, uçak biletini bile alamamışlar. O da Paris’ten İstanbul’a gelememiş. Ama fuarın yolladığı basın bültenlerinde katılacağı duyurulmuş, gazeteler de böyle duyurmuş.
Tabii, Gürsel gelse iyi olurdu. Böyle bir fuar ne kadar çok meşhur yazar olursa o kadar iyi. Nitekim 22 Eylül’e kadar sürecek fuarda öyle aman aman kapıları yıkacak meşhur yazar etkinliği pek yok. “Seneye o da olur inşallah” deyip siz okurlarımı Nedim Gürsel’in açıklamasıyla baş başa bırakıyorum :
“Boğaziçi Kitap Günleri’nde Selim İleri’yle ‘Edebiyat Coğrafyaları’ paneline katılacağı duyurulan Nedim Gürsel böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, çünkü kendisine hâlâ söz verilen biletin gönderilmediğini belirterek kötü organizasyondan yakındı. Paris’te yasayan yazar fuar düzenleyicilerin hem kendisine hem de okurlarına yalan söylediğini, adının kullanılarak zor durumda bırakıldığını da belirtti. Yayımcısı Doğan Kitap’ı da uyaran yazar hiçbir biçimde bu fuarda yer almak istemediğini, kitaplarının sergilenmesinin ya da satılmasının engellenmesini istedi. “

ÇAĞDAŞ SANAT NOTU:
Bu konulara girmezsem olmaz. Hani Kutluğ Ataman’ın da katıldığı Bilboa Gugenheim’da bir sergi vardı. Hani Şenol Güneş tesadüfen sergiyi gezmiş, içindeki Kürtlere kızıp basın toplantısında söylenmişti. İşte o sergiyi toplam 512 bin kişi gezmiş. Ataman’ın da bulunduğu kattaki bölüm o kadar beğenilmiş ki serginin 1 ay daha uzatılmasına karar verilmiş… Şenol Hoca’ya duyurulur.