Serra Yılmaz'ın cinli kuzusu

Meğer Cibalikapı da Serra Yılmaz'ı mutfağa sokmuş. Dostlarını ve sevenlerini de Serra Yılmaz'ın pişirdikleri ve Doluca'nın şarapları eşliğinde yiyip içmeye çağırıyor.

Bunca yılın cemiyet yazarıyım, girmediğim davet, katılmadığım parti kalmadı ama bir türlü Serra Yılmaz’ın dostlarından biri olup onun sofrasına oturma fırsatı bulamamıştım. Ferzan Özpetek filmlerindeki dostluğun ve şarabın su gibi aktığı yemek sahneleriyle oyalanıyordum ki bir ara en sevdiğim kanal NTV bu ihtiyacımızı da fark edip gidermeye çalıştı. ‘Serra Yılmaz ve Dostları’ adlı yemek filan da yenilen programı asla unutamıyorum!

Geçenlerde Moda’da boş boş gezinip zengin olamamış oyuncu ve gazeteciler gibi ben de Cihangir’den buralara mı taşınsam diye düşünüyordum. Koço’nun oralarda dolanırkan Cibalikapı Balıkçısı’nı fark ettim; içeriye bir daldım ki, kapıda Serra Yılmaz’la burun buruna geldim!

‘Hoş geldiniz’ dedi kendine özgü sesi ve tonlamasıyla. Meğer Cibali Kapı da Serra Yılmaz’ı mutfağa sokmuş. Dostlarını ve sevenlerini de Serra Yılmaz’ın pişirdikleri ve Doluca’nın şarapları eşliğinde yiyip içmeye çağırıyor. Hiç fena fikir değil. Bu şahane projeyi test edip onaylamaları için de gazetecileri çağırmışlar. Bir baktım mekânda hep tanıdık yüzler. Bir masada bizim Bahar Çuhadar ve eşi Olkan Özyurt; Emine Yıldırım, Janet Barış ve Şenay Aydemir’den oluşan bir ekip halinde oturuyor. Genç yönetmenlerimiz Lusin Dink ve Özcan Alper’le muhabbet halindeler. (Özcan Alper, bakanlık desteği çıkmayınca bu yaz çekmeyi planladığı ‘Rüzgârın Hatıraları’ isimli filmini maalesef gelecek yaza bırakmış bu arada.) Derya Durmaz, Sera Dink, Çiğdem Mater ve yönetmen Eric Nazarian da başka bir masada yine sinema konuşuyorlar. Bir köşede yazar Tahsin Yücel ve arkadaşları, diğer bir masada ise Nur Çintay, Emre Aköz, Begüm Soydemir ve İlke Gürsoy yer alıyorlar.

Yemeklerden söz etmek gerekirse sırasıyla gaspaçoz, bahriyeli sardalyası, votka-lime fusilli, altın çilekli fener balığı, limon sorbe, greyfurtlu püre eşliğinde cinli kuzu ve lor crumble gibi süper havalı yemekler yediğimizi söylemeliyim. Evinde dostlarına ‘cinli kuzu ve lor crumble’ pişiren Serra Yılmaz’a bu birikimini bütün sevenleriyle paylaşması için imkân sunan mekân sahibi Behzat Şahin’e buradan teşekkürlerimi iletmeliyim. Nitekim gece boyunca her lokmada onu sevgi ve lezzetle andım.

(Yemekler ve her tabakla birlikte servis edilen farklı çeşit bir şarap dahil bu dostane buluşmanın maliyeti adam başı 120 TL. Serra Yılmaz bu akşam son kez Haliç’teki Cibalikapı Balıkçısı’nda. Rezervasyonsuz gitmeyin!)