Sinan Çetin artık senaryolu film çekecek!

Geçenlerde 24 kanalında sinema programını izleyeceğim tuttu. Programın fragmanında müşhur yönetmenimiz Sinan Çetin bey kardeşim her zamanki gibi senaryo ahkâm kesiyordu.

Geçenlerde 24 kanalında sinema programını izleyeceğim tuttu. Programın fragmanında müşhur yönetmenimiz Sinan Çetin bey kardeşim her zamanki gibi senaryo ahkâm kesiyordu. Efendim senaryosuz da film olur, hem de çok iyi olur gibi laflar ediyordu. Sinan Çetin'in çekilmiş ama gösterime sokulmamış film koleksiyonunun hayli zengin olduğunu bildiğim için güldüm geçtim tabii. Ayrıca bilmem kaç yıl aradan sonra gösterime soktuğu 'Romantik'le ilgili Hıncal Uluç hissiyatında olmadığımı da belirtmeliyim. Malum Hıncal Uluç 'Romantik'i 'Eşkıya'dan sonra en çok etkilendiği Türk filmi ilan etmişti. Her neyse... Geçenlerde kitapçıda Robert McKee'nin 'Story' kitabı gözüme ilişti. Baktım kitap Plato Film Yayınları'ndan çıkmış ve kitabın arka kapağında sinemada senaryonun aslında çok da gerekli olmadığını savunan Sinan Çetin bey senaryonun önemi üzerine döktürmüş. Satın aldım kitabı ve Firuzağa'ya doğru yollandım. Hem çay içer hem de kitabı incelerim dedim kendi kendime. "Umarım" diyor Sinan Çetin "Türk sinemasının yazarları, yönetmenleri ve entelektüel dünyası McKee'nin konferanslarıyla ve bu kitapla ilgilenir. Bizim el yordamıyla elde etmeye çalıştığımız Ertem Eğilmez'in konyak aralarında bize anlatmaya çalıştığı senaryo matematiğini, senaristlerin hocasından öğrenme fırsatını kaçırmazlar." Bu satırları okuyunca kahkaha atmaya başladım. Hayırdır Kemal bey dedi Firuzağa'dan tanıdığım birisi. Durumu anlattım ve 'Sinan Çetin artık senaryolu filmler çekecek galiba' diye ekledim. O da bana 'Yahu sen asıl 'story'yi (hikâye) bilmiyorsun. Cihangir'de bir dedikodu aldı başını gidiyor' dedi.
'Neymiş' dedim, anlatmaya başladı: Sinan Çetin ile reklamcı dostu Serdar Erener, Cannes Film Festivali'ne gitmişler ve Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında' filminin gösterimine girmek istemişler. Fakat davetiye bulamamışlar. Fakat onlara yardım etmek isteyen bir zat 'Size isterseniz 10 avro karşılığında giriş kartı ayarlarım' demiş. Bizimkiler de tamam deyip el sıkışmışlar. Fakat o giriş kartı sahte çıkmış. Bana bu 'story' biraz abartılı geldi. Ama bilemem tabii. Durum bu valla.
***
Şebnem Ferah'ın Amerika şubesi Evanescence gelecek dediler. Sevil başımın etini yedi gazeteden davetiye ayarlasana diye. Arayıp editörümden rica ettim ama bu arada "Evanescence 20 yaş altına hitap ediyor, senin ne işin var o konserde" diye lafı da yedim. 'Yahu ön grup olarak Hayko Cepkin çıkacakmış, ben asıl o çocuğu merak ediyorum, sahnesi çok iyiymiş, hem yeni albümünü de çok iyi eleştiriler alıyor' diyecek oldum Hayko Cepkin'in iptal olduğunu, onun yerine Gripin'in ön grup olarak sahneye çıkacağını söyledi editörüm. Hayko Cepkin'in neden değiştirildiğini öğrenirsem davetiye ayarlayabileceğini de ekledi arkasından. Epeydir görüşmediğim birkaç müzikçi dostumla kısa bir telefon trafiğinden sonra işin aslını öğrendim ve davetiyeyi kaptım. Meğer Evanescence'in menajeri 'Bizden önce kim çıkacak bilmek isteriz' deyip Hayko Cepkin'in video, fotoğraf ve sahne performanslarının olduğu bir set istemiş. Ve Hayko Cepkin'i 'sert' buldukları için istememişler. Yerine de hemen Gripin ayarlanmış.
Evanescence'in Hayko Cepkin'e 'sert' demesi ilginç tabii. Belki de Hayko Cepkin'in 'rol çalması'ndan korktular, kim bilir.
***
Geçen cuma Aya İrini'deydim. İngilizlerin en meşhur bestecisi John Tavener'ın 'Allah'ın Güzel İsimleri'ni merak ediyordum. Tavener'a onur ödülünün sunulduğu kısa törenin ardından konser başladı ve tek bir öksürük arası bile vermeden (ben birkaç kez öksürdüm tabii) tam 70 dakika aralıksız Allah, Allah sesleriyle inledi Aya İrini. Huşu içerisinde mekândan dışarı çıktığımda ise bir bebek ağlaması sesiyle kendime geldim. Tamam klasik müzik bebeklerin zekâ gelişimine çok faydalı ama bunun için küçücük bebek konsere getirilmez ki diye içimden geçirirken birçok kişinin bebeğin etrafında seferber olması dikkatimi çekti. Meğer 10 aylık bebek 64 yaşındaki Sir Tavener'ınmış. Ne diyelim Allah analı babalı büyütsün.