TYS'nin kongresi çok şenlikli olacak

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Nasıl mı? </br>21 Mayıs 2007 tarihli yazımda bazı yazarların Türkiye Yazarlar...

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Nasıl mı?
21 Mayıs 2007 tarihli yazımda bazı yazarların Türkiye Yazarlar Sendikası seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki taktiğini uyguladığını yazmıştım. Önce çıkan kısmın özetini yapayım. 19 Mayıs'taki TYS seçiminde muhalefet lideri rolünde şair Seyyit Nezir üstlenmişti. Yıllardır her kongrede aday olan ama seçilemeyen Seyyit Nezir bir süredir muhalefetini e-postalarla sürdürüyordu. TYS yönetiminin Hrant Dink cenazesine katılmasını, Agos'a taziyeye gitmesini, Çağlayan mitingine TYS pankartıyla katılmamasını eleştiren Seyyit Nezir, bu kez seçimlere CHP taktiğiyle gelmişti. Başkan oturumu açmaya yeltenince Seyyit Nezir ve arkadaşları itiraz ettiler. Sendikalar Kanunu'na göre toplantı salonunda üçte bir üyenin bizzat olması gerektiğini kastederek "Burada 230 yok, toplantı yapılamaz" diye bağırmış, tartışmalar sonucunda yasal yollara başvuracaklarını söyleyip oturumu terk etmişlerdi. Sonra seçim yapılmış ve başka aday olmayınca Enver Ercan'ın listesi seçilmişti. Bu çalkantılı kongreden sonra başkan Enver Ercan, demokrat tavrını göstermiş ve ilk yönetim kurulu toplantısında olağanüstü genel kurul kararı almıştı. Seyyit Nezir de bu gelişme üzerine 'Sonunda Enver Ercan yönetiminin gayrimeşru olduğunu kabullendi' şeklinde bir basın açıklaması yapmış ve beni de yalakalıkla suçlamıştı: "Kimi 'sol gazete'lerin yazarları da görülmemiş bir yalakalık örneği sergileyerek TYS üyesi yüzlerce yazarın Enver Ercan'a destek verdiği, bozguna uğrayan muhalefetin kongreyi terk ettiği görüntüsü yaymaya çalışmıştır. Ne ki mızrak çuvala sığmamıştır!"
Şimdi TYS'nin olağanüstü genel kurul zamanı geldi çattı. Enver Ercancılarla Seyyit Nezirciler 29-30 Eylül'deki kongrede yeniden kapışacak. Kim kazanacak ben de çok merak ediyorum. Ama tabii seçime geçilebilmesi için üye sayısının 3'te 1'inin yani 228 kişinin toplantıda hazır bulunması gerekiyor. Mail kutuma düşen Metin Cengiz imzalı mail'de duyarlı sendika üyeleri göreve çağrılıyor ve eğer genel kurulda 3'te 1 çoğunluk sağlanmazsa sendikanın kapanma tehlikesine dikkat çekiyor. Sendikanın kapanmasına gönlüm razı olmadığından burada Cengiz'in çağrısını aktarmayı bir borç biliyorum: "Değerli sendika üyeleri, Yazarlar Sendikası'nın olağanüstü genel kurulu (29-30 Eylül) büyük önem taşıyor. Bu seçimi önemli kılan ise TYS'nin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmasıdır. Seyyit Nezir ve arkadaşlarının elbette demokratik hakları olan seçimlere katılmak yerine, sendikayı ele geçirmek, beceremezlerse önünü tıkamak için bütün yolları mubah görmeleridir. Bu dar siyasi grubun sendikaya karşı oynadığı oyunların boşa çıkarılması gerektiğine, bu amaçla da üyelerimizin seçimlere katılarak üyesi oldukları sendikaya karşı hem görevlerini yerine getirmelerini, hem de desteklerini oya dönüştürmelerini istiyoruz, bekliyoruz. Sendika tüzüğüne göre 3'te 1 çoğunluğun, yani 228 üyenin, genel kurulda hazır bulunması gerekiyor. Üyelerin 29 Eylül sabahı en geç saat 10.00'da toplantı salonuna gelmiş ve hazirun listesini imzalamış olması gerekmektedir. Toplantı yeri Çağaloğlu'ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'dir."
TYS'nin olağanüstü genel kurulu hayli şenlikli olacak, yazarınız gelişmeleri salondan bildirecek.