58 kaldı, Aydınlar gidiyor

Dünkü Genel Kurul'un röntgeni: Kulüp başkanları sürekli birbirlerine markaj yaptı, arayışlar otelin üst katlarında devam etti. Arada yumruklaşmaya varan kavgalar yaşandı. Sonuç: 58 kaldı, Aydınlar büyük ihtimalle gider.
58 kaldı,  Aydınlar gidiyor

Kulüplerin şike davasından en az zararla çıkması için 3 Temmuz’dan beri karar vermeyi öteleyen ve nasıl bir karar alması gerektiğini genel kurula sormak için 243 delegeyi Ankara’da toplayan TFF, kaosu çözmek yerine istifasını cebine koydu. Yani kaos üstüne kaos...
Aslında dün yaşananlar önceki geceden belliydi. TFF Olağanüstü Genel Kurulu’nun yapılacağı Sheraton Oteli’nde toplanan kulüp başkanları sabahın ilk ışıklarına kadar müzakerelerde bulundular. Yetmedi, kurul öncesi de otelin üst katlarında ‘Uzlaşma arayışları’ sürdü. Fakat bir türlü aynı noktaya gelinemiyordu. Kurul yarım saat geç başladığı halde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra bir saatlik ara verdi. Üstelik delegelerin çoğunluğu bunu onaylamadığı halde Divan Başkanı Yalçın Karadeniz ‘tarihi bir toplantı’ diyerek bunu zorunlu gösterdi.

Başkanlar kavga etti
Evet bu zorunluydu çünkü Süper Lig dışındaki liglerin başkanları “Bize maddi destek sağlanmazsa 58 değişikliğini kabul etmeyiz” dedi. Kulislerden aldığımız bilgilere göre Federasyon da bu sözü verdi ve Genel Kurul yeniden başladı. Ancak, bu ‘ara toplantı’da Ordu Başkanı Nedim Türkmen ile Manisa Başkanı Kenan Yaralı’nın yumruk yumruğa kavga ettiği bilgisi de kulaktan kulağa yayıldı. Türkmen’in oylamada 58 değişikliğini destekleyeceklerini söylemesi dikkat çekti, zira bugüne kadar aksini iddia ediyor ve “Herkes suçu neyse onun cezasını çekmeli” diyordu.

Aydınlar’ın ilk konuşması formeldi. Ancak Fenerbahçeli yöneticilerin hedefinde Aydınlar vardı. Renktaşlarının yetkilerini kullanmamakla ve başka çevrelerin güdümünde olmakla suçlandı. Aydınlar özellikle Ali Koç’un konuşmasına çok içerledi ve Yıldırım Demirören’in de “Gerekirse seçime gidelim” demesiyle ikinci kez kürsüye geldi ve “Şerefimizle geldik, öyle de gideriz” diyerek, resti çekti. Aydınlar açıkçası “Siz kendinizi düşünmüyorsanız ben niye düşüneyim artık” demeye getirdi.

58. maddenin reddedileceği zaten kurulun ilk saatlerinde yapılan konuşmalardan anlaşılmıştı. Alt liglerdeki birçok kulübün ‘temiz futbol’ yerine ‘menfaat pazarlığı’ yapması da kenara yazılması gereken bir not olmalı. Her şey bittiğinde soluğu yanında aldığım İlhan Cavcav, çok kızgındı: “TFF ile yapılan toplantılarda uzlaşma sözü veren kulüpler bugün sözlerinde durmadılar.”

58’in değişmemesi olumlu bir adımdır. Ancak “Kimse zarar görmesin” diyen TFF’nin bu anlayışı iflas etmiştir. Şunu artık kubul etmeli: Bu işte birileri zarar edecek, bundan kaçış yok. İşte ilk zarar eden de TFF oldu.

‘Çok kilo almışsın’
Genel kurulda olaya sadece kendi penceresinden bakmak yerine yapısal sorunlara dikkat çeken Şenol Güneş’in konuşması en iyisi olarak kabul gördü ki Aydınlar da Güneş’e teşekkür etti. Buradan biraz da eğlenceli kulis bilgilerine geçelim ve Güneş ile devam edelim: Hoca, Terim’e “Çok kilo almışsın” diyerek sataştı. İmparator da “Ayak tenisine başladım” diyerek kabul etti kilolu olduğunu.
Terim’e “Hocam sendika kurulmalı diyorsunuz. Siz niye öncülük etmiyorsunuz? Ayrıca eski takım arkadaşınız Metin Kurt sendika kurdu zaten” dedim. Fakat hoca “Bunları geniş geniş konuşmak lazım. Bunun yeri burası değil” diyerek savuşturdu.

Mehmet Ağar: Tek işim futbol
Kurulda Mehmet Ağar’a ‘gündem dışı’ bir konu için yanaştım: Susurluk! O da “Benim tek işim var, o da futbol” diyerek, kendini sıyırdı.
“Genel kurulu nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sorduğum Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu’nun yanıtı ortaktı: “Tiyatro oyunu...” Ancak bu yanıtı ayrı ayrı aldım. Zira İkili yan yana gelmemeye özen gösterdi. Buna mukabil Fatih Terim’in Toroğlu’ndan yanak aldığına da şahitlik ettim.
Son not medyadan: Önceki gece İstanbul ve Ankara gazetecileri buluşmuş. Mevzuları “Senin sarı basın kartın var mı yok mu?” üzerine dönmüş sabaha kadar!