Atınç Almanya'ya, altyapı sokağa

Atınç'ın transferi, verilen emeklerin boşa gitmediğinin görülmesi açısından Beşiktaş alt yapısı için de büyük moral.

Atınç Nukan, Beşiktaş’ın vazgeçilmezi olmadan 5 milyon Euro’ya Alman 2. ligine gitti. Belli ki Leipzig’in ‘2. lig’de olması, teklife başta soğuk bakmasına neden olmuş. Ama onu daha filizlenmeden keşfeden bir futbol ortamının kıymetini bilirse, Bundesliga’nın büyüklerine transfer olması hiç de uzun sürmeyecektir.

Atınç’ın transferi, verilen emeklerin boşa gitmediğinin görülmesi açısından Beşiktaş altyapısı için de büyük moral. 9 Haziran’da altyapıda ‘sessiz bir devrim’ yaşandığını yazmıştım. Atınç’ın transferi bu devrime ses kattı. Ne var ki bu sese, Beşiktaş içinde hâlâ sağır kalanlar var!

GÜNEŞ ÇARPMASI!

Beşiktaş altyapısının şu anda sahasız kaldığını biliyor musunuz? ‘Gençlere değer veren’ diye nam salan Şenol Güneş, Ümraniye’deki 1 numaralı saha tadilata girince, U21 ve U19’un maç ve idmanlar için kullandığı 3 numaralı sahayı aldı. Ayrıca oyuncuların kullandığı odalardan beşi de Güneş’in yardımcılarına tahsis edildi. Altyapıya ise, ‘İstanbul kazan ben kepçe’ misali saha aramak düştü. Henüz bulunabilmiş de değil...

“Fulya’ya gitsinler” diyen olacaktır lakin oradaki halı zemin kriterlere uymuyor. Bir yıldır yenilecek deniliyor. Pazartesi iftarda buluştuğumuz başkan Fikret Orman da bunu tekrarladı. Ezcümle, 3 hafta sonra çalışmalar başlayacak fakat alt yapının top süreceği bir sahası yok.

Emrah Bayraktar yönetiminde büyük bir hamle yapan ve özellikle bu sezon bir çok başarı kazanan alt yapıya gereken şevkat gösterilmeli. Atınç Nukan demişken, onun üzerinde büyük emeği olan altyapı hocalarından Halim Okta ve Recep Ömer Gülen’in hakkını da teslim edelim. Çünkü başkalarına kulak verilseydi Atınç diye bir futbolcu olmayacaktı!

YILDIZI KAPOOR

Başkan Orman, her fırsatta yeni stadın bir yıldızla taclandırılacağını söyler. Oysa Arena’nın gerçek yıldızı Anish Kapoor olacak! Orman, dünyaca ünlü Hint heykeltıraşa eski açığın önünde bir heykel yaptırmak istediklerini söyledi. Görüşmelerin sürdüğü Kapoor, bir eserle 30 milyon Euro kazanıyor ama kabul ederse Beşiktaş’tan para almayacak. Eserini, dünya kenti İstanbul’a bir kamusal hizmet olarak armağan edecek. Kapoor, 2012 Londra Olimpiyatları için de ‘Orbit’ isimli dev bir heykel yapmıştı.
Stattaki sanatsal çalışmalar bununla da sınırlı değil. Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin sahibi Raffi Portakal’ın koordinasyonuyla bir kurul oluşturuldu. Yerli ve yabancı sanatçıların yer aldığı kurul, gelenekle moderniteyi buluşturan ve yüksek teknolojinin kullanıldığı interaktif bir müze tasarlıyor. Projeye katılmak isteyenlerden maddi kazanç peşinde olmamaları isteniyor.

CEHENNEM DEĞİL

Proje, 19 yy’den Cumhuriyet’e kadar, Osmanlı’nın yönetildiği saraya 50 metre mesafede; dünyanın en önemli lokasyonlarında birinde olan ve binlerce insanın gezeceği statta bir eserinin bulunmasının değerini yeterli bulan tüm sanatçılara açık. Yaklaşık 3 milyon dolara mal olması beklenen proje, biraz uzun soluklu olacak. Stadı, 3 puana endeksli ‘cehennem atmosferi’ne mahkum etmeyip, ‘sanatsal atmosfer’ de yaratacakları için, Orman ve yönetimini de kutlamak lazım...

Kapoor’un stadın önüne bir heykel dikmesi ve interaktif müze, yalnızca Beşiktaş için değil, İstanbul için de büyük bir kazanım olacaktır...