Başkan elemanı aranıyor!

Ezeli rakipler kendilerini 'Türk CEO'ları'na emanet etti!..

Ezeli rakipler kendilerini ‘Türk CEO’ları’na emanet etti! Hatırlanacağı üzere Galatasaray yöneticisi Adnan Öztürk, Adnan Polat ile başkanlık yarışına giriştiğinde ‘transfer kozu’ olarak yıldız oyuncu değil, Chelsea’nin eski CEO’su Peter Kenyon’ı göstermişti. Ama bugün Öztürk’ün de olduğu Aysal yönetimi bu makama Lutfi Arıboğan’ı getirdi. 2005’te ilk olarak Levent Ersalman’la CEO’luk denemesinde bulunan ama başarısız olan Fenerbahçe de geçen günlerde Hakkı Hasan Yılmaz’ı CEO olarak atadı.

İki büyükteki bu ‘CEO’luk hamlelerinin birer ‘vitrin düzenlemesi’nden ibaret olup olmadığını kısa zamanda anlarız. Yine de bazı ipuçları oluştu bile. Misal Arıboğan, yaklaşık 1 yıldır CEO olmasına mukabil, Aysal’ın medyadaki görünürlüğü ve sorun çözücü rolü azalmış değil. Aysal, ‘eleman tartışması’nda olduğu gibi bazen sorunun bizatihi kaynağı da oluyor. Diğer yandan amatör branşlardaki olumlu gelişmeler Arıboğan’ın hanesine yazılıyor. Sneijder transferini fiilen Bülent Tulun yürütse de uçaktan Hollandalı ile birlikte Arıboğan inerek dosta düşmana ‘kurumsal imaj pozu’ verildi!
“Ben kulüpçülükten anlamam” diyen Fenerbahçe’nin çiçeği burnunda CEO’su Hakkı Hasan Yılmaz, Elazığ maçını locadan izlerken hak mahrumiyeti cezası olan Aziz Yıldırım ise Samandıra tesislerinde stada kadar takım otobüsüyle gelmişti; takımı motive etmek için! Kurumsallaşma adımının atıldığı ilk güne pek gitmeyen bir görüntü. Aysal’ın Terim’e takıma motivasyon desteğinde bulunmak hasebiyle, takım otobüsüne bindiği vaki midir, bilmiyorum.

Yıldırım, takım otobüsüne bindikçe ve soyunma odasına indikçe CEO’luk sisteminin başarılı olması pek olası gözükmüyor. Bu iş şeklen değil zihnen bir değişim gerektiriyor. Alacak vereceği teslim ettiğiniz kişiye güvendiğiniz kadar teknik direktörünüze de inanacaksınız. Aysal ve Yıldırım’ın yönetim mizacını düşününce bu ‘CEO’luk kültü’nün Galatasaray’da tutma olasılığı daha yüksek. İki kulüpte de mayanın tutması başkanların da kulübün birer ‘elamanı’ gibi davranmasıyla mümkün olacaktır.