Darağacında son sözüm Milangaz!

Yargıtay da çıkan kararları onarsa şike davası, hem açılmış olması hem de spor yargısıyla tamamen zıt sonuçları bakımından tarihe geçmiş olacak.
3 Temmuz 2011’den sonra herkes spor yargısının ‘ağır’, buna karşın ağır ceza yargısının ise delil yetersizliğinden beraatlar verebileceğini düşünüyordu. Öyle ya, spor yargısı şüpheden bile ceza verebilirken ceza yargısı yüzde yüz delil şartı arar. Bu hamur daha çok su kaldırır; bugün davada ‘arada kaynayan’ bir mevzua değinmek istiyorum: Beşiktaş!
Taraftarının “Aklanın da gelin” diyerek yargıya teslim ettiği Siyah-Beyazlı kulüp de mahkûm oldu. Ama hepimiz Fenerbahçe’ye (daha doğrusu Aziz Yıldırım’a) kilitlendiğimiz için buradaki ‘vahim’ tabloyu kaçırdık. ‘Beşiktaş’ın çocukları’ Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu’nun mahkûm olmalarındaki en önemli gerekçelerden biri de eski başkan Yıldırım Demirören’in ifadeleri oldu. Adalı ve Havutçu, İbrahim Akın ve İskender Alın ile İBB ile oynanan Türkiye Kupası finalinden çok önce transfer için görüşmeler yaptıklarını söyledi. İBB Başkanı Göksel Gümüşdağ da bunu teyit eden ifadeler verdi. Adalı, bu transfer girişimlerinden başkan Yıldırım Demirören’in haberi olduğunu söyledi. Ne var ki Demirören, “Kumar alışkanlığı olan İbrahim’i niye geri alayım? İskender’in futbolcu olduğunu bile bilmiyordum” diyerek hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi. Böylece Adalı ve Havutçu’yu ters duruma düşürdü. Tabii esasında terse yatırdığı Beşiktaş’tı. Sık sık ‘Beşiktaşlılık duruşu’ndan söz eden Demirören, mahkemede önce ‘can’ dedi.
Bir yanda “Darağacında da olsam son sözüm Fenerbahçe” diyen ve ödenecek bir bedel varsa hepsini ödemeye talip olan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, diğer yanda “arkalarındayım” dediği iki yöneticisiyle örtüşmeyen ifadeler verip 8 yıl başkanlığını yaptığı kulübünün ceza almasında dahli olan eski Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören! Adalı ve Havutçu’nun alacağı cezalar ister istemez 109 yıllık kulübe de mal edilecektir. “Fenerbahçemiz” demeye dili varabilen; maddi olarak Beşiktaş’ı namerde muhtaç edip giden Demirören, “Beşiktaşımız” diyememiştir. Demirören, Aziz Yıldırım’ın tavrı düşünüldüğünde bir nevi “Darağacında bile olsam son sözüm Milangaz” demiştir!..