Düşük profilli derbi

Beşiktaş'ın, Galatasaray ve Fenerbahçe ile oynadığı maçların 'derbi' dozu giderek azalıyor sanki...

Beşiktaş’ın, Galatasaray ve Fenerbahçe ile oynadığı maçların ‘derbi’ dozu giderek azalıyor sanki. Futbolun ‘marka değeri’ Aslan ve Kanarya’nın Kartal ile randevularını fikstürde ilk haftalarda oynatmayı salık veriyor! Kağıt üzerinde liderlik mücadelesi gibi de görünen derbide Sarı-Kırmızılı taraftar oldukça rahattı. Karlı havaya rağmen Arena’yı yüzde 98 doldurmuşlardı ama Fenerbahçe derbisindekine benzer özel bir koreografik şova gerek duymamışlardı. Tribünlerde açılan pankartların ortak mesajı Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangına karşı birlikti.

Sahada puan tablosundaki yerini yadırgatacak kadar silik bir Beşiktaş vardı. Erken golün de payesiyle Galatasaray, tam saha savunma yapan rakibini bir boksör gibi sağlı sollu yumrukladı. Öyle ki Sabri, takımın en iyilerinden biri olarak öne çıktı ilk yarı boyunca.

Terim’in Burak Yılmaz’ı kenarda tutma lüksü vardı fakat sahada klasik bir golcüsü olmadığından ofansif sıkıntı çeken Aybaba’nın Oğuzhan’ı da yedek bırakmasının yanlış olduğu ilk 10 dakikada ortaya çıktı. Yine de 25’te Hilbert, golü bulsa oyunun çehresi değişebilirdi. İkinci gol Galatasaray açısından derbide 3 puanın 45 dakikada bağıtlandığı anlamını taşıyabilirdi.

Abdurrahim Albayrak’ın devre arasında soyunma odasına giderken kendi futbolcularının yanısıra Beşiktaşlıların sırtını da “Girin çocuklar girin üşüdünüz” tadında sıvazlaması hoş bir hareketti.

Siyah-Beyazlıların, Mehmet-Oğuzhan değişikliğiyle girdiği ikinci bölüme golle başlaması, derbiye kalite getirme ihtimalini doğurdu. ‘Son 15 dakikada’ denilen Sneijder ve Dentinho’nun beklenenden erken (57 ve 60) oyuna alınmaları gecenin güzel sürprizlerindendi.

Yine tükürük, hep tükürük

Al sana bir ‘tükürük’ tartışması daha!.. Hakem Özkalfa, Melo’yu Oğuzhan’a tükürdüğü gerekçesiyle attı. Lakin Brezilyalı, “Yukarıda Allah var, tükürmedim” diyerek savunma yaptı. Top yine Tahkim Kurulu’nda olacak. Şimdi gelsin ‘üç boyutlu görüntü’ler!..

Arena’yı ısıtan kırmızı kart, evsahibini daha çok ateşledi. Konuk, doğal olarak rakip sahada daha çok görünse de pozisyon üretemedi. Dentinho ve Sneijder elbette hazır oldukları için değil, reklam için oynatıldılar ancak dün akşamki derbinin futbol olarak pek bir alıcısı olmazdı.