Hocalar geçiyor allı yeşilli

Ziya Doğan, '140 karakter'de güzel özetledi: "Futbolda çarpık sistemi en çok eleştiren meslektaşlarımızın çarpık sistemden en çok beslenen kişiler olmaları çok garip...

2004’e kadar Bursaspor’un en büyük övünç kaynaklarından biri Süper Lig’in küme düşmeyen takımlarından olmasıydı. Ne yazık ki 2004/05 ve 2005/06 sezonlarını alt ligde geçirdi Timsahlar. Diğer yandan bu ‘düşüş’ belki de 2010’daki şampiyonluğun en büyük etkenlerinden oldu. Fakat, ‘5. şampiyon’ övüncü, Yeşil-Beyazlıları üç sezon taşıyabildi. Onlar da ‘büyüklük hasleti’, ‘sürekli başarı kompleksi’ne yenik düştüler.

Bursa’yı 5. büyük yapan ve geçen sezon kupada da final oynatan Ertuğrul Sağlam, neye sayarsanız sayın, istifa etmek zorunda kaldı. Neymiş, taraftar yönetime kızgınmış!. Anaşılan Timsahlar, ortalama yönetim süresinin iki yılı bulmadığı dönemleri özlemiş(!)..

Meğer Tolunay Kafkas’ın Şenol Güneş’in yerine geleceği iki ay önceden belliymiş. Sadri Şener’in, her an bırakma ihtimali olan Güneş yerine B planı hazırlamış olması doğru hamledir fakat afili toplantılarla Türkiye’de futbolun altyapısı için çok çalıştıklarını söyleyen TFF Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas’ın da iki ay önceden bu görevini bırakması gerekmez miydi? Demek ki Güneş bırakmasa Kafkas, bize ‘futbolun gelişim’ini anlatmaya devam edecekti. Acaba ‘İş bulmadan sakın işinden ayrılma’ kafasıyla hareket eden bu milyon eurolar kazanan hocaların samimiyetiyle futbol gelişir mi? Futbol Gelişim Direktörlüğü şimdi hangi hocanın ‘geçici emeklilik’ kapısı olacak?

Trabzonspor’u yeniden yapılandırmak için ‘uzun vadeli’ sportif direktörlüğe gelen ve aynı zamanda Güneş’in doğal veliahtı olan Giray Bulak’ın kendisine gelen ilk hocalık teklifini kabul edip ‘yuvası Trabzon’u ortada bırakıp Mersin’e gitmesiyle futbol gelişir mi peki? Acaba, Güneş’in yerine Kafkas’ın geleceğini bildiği için mi gitti? Nerede kaldı o ‘kutsi gelecek yapılanması’ görevi?

Ziya Doğan, ‘140 karakter’de güzel özetledi: “Futbolda çarpık sistemi en çok eleştiren meslektaşlarımızın çarpık sistemden en çok beslenen kişiler olmaları çok garip.” Doğan’ın meslektaşlarıyla benim meslektaşlarım birbirlerine fena halde benziyor…