Koy deplasman yasağı gitsin!

Galatasaray-Beşiktaş tekerlekli sandalye maçında yaşanan olaylara dair hakikati en net Radikal Spor'a konuşan Doç.Dr. Ahmet Talimciler, ortaya koydu: "Onlar futbol taraftarı."

Galatasaray-Beşiktaş tekerlekli sandalye maçında yaşanan olaylara dair hakikati en net Radikal Spor’a konuşan Doç.Dr. Ahmet Talimciler, ortaya koydu: “Onlar futbol taraftarı.”

Peki bu memlekette futbol taraftarının mottosu neydi? Şuydu: Vur, kır, parçala, bu maçı kazan!

Üstelik bu evvelden de böyleydi. “Eskiden kavgasız gürültüsüz yan yana maç izlenirdi” koca bir ‘münevver yalan’dır! Benim hatırlayabildiğim ‘en eski zamanlar’da da tribünlerde kavga gürültü eksik değildi. Deplasmanlara döner bıçaklarıyla gidilir, kapalı tribünü kapmak için futbol derbisinden önce ‘sopalı taşlı taraftar derbi’si oynanırdı.

Bizim asıl sorunumuz, ‘soruna getirdiğimiz çözüm’dü. Tribünlerde yan yana maç izlemenin koşulları yaratılacağına, önce ‘yüzde 5 kontenjanı’ getirilip deplasman seyircisi rakip sahada bir ‘av’a dönüştürüldü. Deplasmancılar için vaziyet artık daha fazla ‘ölmeye ölmeye’ gitmekti. ‘300 Spartalı’ ruhuyla on binlerce ev sahibi taraftarı bastırma kahramanlığına soyunup, stada giderken, dönerken ortalığı yakıp yıkarak ‘ne kadar büyük taraftar’ olduklarını ispatlamaya çalıştılar.

Sistem de her defasında onlardan daha büyük olduğu gösterisine soyundu. “Size deplasman da yok” dedi misal.

Futbol maçlarında ‘boy ölçüşme’ olanağı kalmayınca, bu ‘futbolseverler’ birden ‘sporsever’e dönüştü ve nerede bir amatör derbi var, koşar oldular. Handiyse ‘uçurtma derbisi’ni dahi kollar oldular. Böylece basketbol ve voleybol maçları ancak tribünler boşaltılınca tamamlanabildi. Bugün o maçları da sadece ev sahibinin yandaşları izleyebiliyor. ‘Fanatik arayış’ yılmadı ve kendisine tekerlekli basketbolda bir ‘rahatlama koltuğu’ buldu. Sonucunu da pazar günü gördük. ‘Büyüklerimiz’, tekerlekli sandalye basketbol liginde de ‘deplasman yasağı’ koyarak bu sorunu da alimallah çözecektir, rahat olun(!)..

Bir samimiyet ölçüsü sorusu: Tekerlekli basketbolda yaşanan olaylara ortak açıklamayla tepki verebilen kulüplerimiz futbolda da bu yapar mı, bir derbi öncesi?