Quaresma ile Töre birlikte oynar mı?

Böyle giderse, 'Şifo ile Sergen' veya 'Sergen ile Tümer yan yana oynar mı?' tartışmasının bir benzeri de şu olacak: 'Töre ile Quaresma birlikte oynar mı?' Gönüller her ikisinin de birlikte çatır çatır oynamasını istiyor. Lakin bunu önce onlar istemeli.

Şenol Güneş yönetimindeki Beşiktaş, hazırlık ve iki lig maçından sonra yavaş yavaş bir fikir vermeye başladı.

Mersin İdmanyurdu karşısında alınan 5-2’lik galibiyetle ‘şampiyon’ ilan edilen siyah beyazlılar için gerçek test elbette Trabzonspor maçıydı. Kara Kartallar, 3 yıl sonra bordo mavililere kaybederken, takımdaki ‘arıza’lar da daha belirginleşti. Nedir bu arızalar?

1- Kalesinin güvende olmadığını düşünen taraftar, eldivenlerin Tolga’dansa Günay’a verilmesine razı. Ancak liderlik vasıfları da olan bir kaleci elzem.

2- Ön liberoya yeni transfer yapmaktansa Tolgay ve Veli dönene kadar, Atiba-Oğuzhan denemesi daha makul. Zira ön liberolardan birinin ofansif gücünün yüksek olması artık daha geçer akçe. Defansif olarak sıkıntı yaşatmayan Atiba’nın hücumda topu çok verimli kullanmadığı ortada. Onun yanına hücum zenginliği olmayan bir ön libero daha koymak akıl kârı değil. On numaraya da malum olduğu üzere, Sosa bakar.

ANAHTAR SOSA

3- Takımdaki en büyük sorun kanatlarda. Olcay Şahan, Gökhan Töre ve Quaresma kağıt üstünde iyi dursa da sahada pek öyle olmadığına tanıklık ettik. Öncelikle Töre ile Quaresma arasında bir ‘ego çatışması’ var. Kimyaları şu ana kadar tutmuş değil.
Güneş, bu üçlüyü maç içinde sürekli nöbetleşe sağda, solda ve on numarada oynattı ama istediğini pek alamadı. Töre’nin verimsizliğinin sebebi sadece geçen sezonun son bölümünde başlayan formsuzluk mu, yoksa onun gibi baş role soyunan Quaresma mı? En azından Trabzonspor maçında Güneş, Sosa ile başlayıp Olcay’ı kenarda tutsaydı, Töre ve Quaresma’nın kanatlarda tam mesai ne yapabileceklerini daha iyi görürdük.

4- Güneş, laubali bir şekilde kırmızı gördüğü halde taraftarın alkışladığı ve önce gönderip sonra geri alan başkanın bile artık çok sevdiği(!) Quaresma’yı yedeğe çekme cesareti gösterir mi, zor. O halde Olympiakos ile oynanan hazırlık maçına bakmakta fayda var: İlk devre Töre-Quaresma sahadaydı fakat takım çok da etkili değildi.

Mersin maçının ilk devresinde de görüntü değişmedi. Trabzon maçında Portekizlinin attığı gol ayıpları örtecekti ancak kırmızı kart buna da mahal vermedi. Olympiakos maçının ikinci devresinde Olcay ve Kerim’in oyuna girmesiyle hücum pres koymaya başlayan Beşiktaş, ilk devreye oranla daha bir ‘takım’ görüntüsü verdi.

5- Böyle giderse, ‘Şifo ile Sergen’ veya ‘Sergen ile Tümer yan yana oynar mı?’ tartışmasının bir benzeri de şu olacak: ‘Töre ile Quaresma birlikte oynar mı?’ Gönüller her ikisinin de birlikte çatır çatır oynamasını istiyor. Lakin bunu önce onlar istemeli. Yine de Güneş’in duruma el koyması gerekecek. Ya bu ikiliyi, iyi birer ortak yapacak veya Kartal’ın iki kanadı da kırılacak. Değerli hocanın kariyeri, bu ego çatışmasını Beşiktaş’ın menfaatine çevireceği umudunu veriyor.

Umarım yanılmam. G.Antep maçında Quaresma yok. Bu maç sonuçlarıyla herkes için öğretici olacak...

OYSA BAYRAMDA DERBi iÇiN SÜSLENECEKTi

Vodafone Arena’nın çatısı bayramda kalkacakmış. Başkan Fikret Orman dün öyle açıkladı. Oysa taraftarlar bayramda Arena’da F.Bahçe derbisinin süslemelerini yapacaktı! “İskele çöktü, iş kazası oldu” diyeceksiniz. Evet ama, gecikme sadece ondan kaynaklanmadı.

Evvela maddi nedenlerden ötürü işçi sayısı artırılamadığından işler yavaş yürüyor. Aslında makul olan bu stadın zaten 2 ila 3 yıl arasında bitmesidir. ‘Bir yılda bitecek’ baskısını başkan kendisi yarattı; ‘motivasyon’ gayesiyle.
Türk Telekom Arena’nın yapımı sırasında iki işçi hayatını kaybetmiş ve inşaat çalışmaları bir gün dahi durdurulmamıştı. Bakanlık bir yandan tedbirleri aldırırken, diğer yandan da işlere devam edilmişti. Vodafone Arena’da yaralanmayla sonuçlanan kaza sonrasındaysa inşaata mühür vuruldu. Doğrusu bu, önce can güvenliği. Varsın stat üç gün daha geç açılsın. Siyasete bir çok taviz verilmesine karşın ilginç engeller de çıkarılmadı değil. 154 metrelik Süzer Plaza’nın gölgesindeki stada, ‘çatı 1 metre yüksek oldu’ gerekçesiyle çelme atıldığını da unutmayalım!

‘TOPAL ÖRDEK’ YÖNETİMİ

Yönetimdeki sıkıntı, ‘isminin açıklanmasını istemeyen bir yönetici’nin(!) son açıklamalarıyla su yüzüne çıktı. İçeriğe bakınca bu yöneticinin Ahmet Nur Çebi olduğu aşikâr. Mete Vardar küs. Melih Sami Esen’i gören var mı? Bazı yöneticiler, ‘topal ördek’ misali mayısa kadar gün sayacak.