'Quaresma'sı yerine geldi: 4-2

Süper Lig'de zirveden uzaklaşan Beşiktaş, sahasında ağırladığı Kayserispor karşısında 1-0 geriye düşmesine rağmen 4-2 kazanmayı başardı. Siyah-Beyazlılarda bir gol bir asistle oynayan Portekizli Ricardo Quaresma yıldızlaştı.
'Quaresma'sı yerine geldi: 4-2

‘Anayasanın geçici x maddesi’ kabilinden Beşiktaş’ın başına geçen ‘geçici teknik direktör’ Tayfur Havutçu, elbette “Dokuzda dokuz (aşağısı kurtarmaz!) yaparsam belki kalıcı olurum” diyordur. Bu düşün gerçekliği açısından bir ilk test maçıydı dünkü mücadele. Havutçu, önce giyim kuşamda bir değişime gitmiş. Schuster’in ‘eşofmanlı yedek kulübe kreasyonu’nun yerine Guardiola ve Mourinho gibilerin şıklığını taşımaya çalışmış.

Takımda ise forma dağıtırken bazı oyunculara itibarlarını iade etmeyi seçmiş: Ernst ve Necip. Buna karşın, Fenerbahçe derbisinde takımını kıran Ferrari’yi ise sahaya sürüp ödüllendimiş. Maç başlıyor. Acı ve keder, Çarşı’nın desibelini daha çok arttırıyor.

Trabzon filelerini iki kez havalandıran Abdullah, 10’da Rüştü’nün kalesini de ilk yoklayan isim oldu. 18’de ise Necip, Kartal’ın ayıbını örtüp, ilk ciddi gol pozisyonunu yarattı: Defansı eksiltip, kaleci ile baş başa kaldı ama nazik vuruşu Souleymanou’nun kucağında kaldı. Abartılı bir ifadeyle, ‘Havutçu’nun takımı’ 22’de evlere şenlik bir gol yedi. Zalayeta, zincirleme laubaliliğin hesabını kesti: 0-1

26’da Ernst ile Quaresma, birbiriyle dalaşıyor. Hani Beşiktaş’a bahar havası gelmişti? 35’te Simao ceza sahasında yerde kaldı. Ekran başındaki Kartallar’ın verdiği tüyoyla “Pozisyon penaltıymış” tezahüratları yükseliyor. Aynı fikirde değilim. Ne var ki Quaresma’nın Serdar’a arkadan çift dalışı sarılık değil, kırmızılıktı zannımca. Düşük yoğunluklu maç, bu penaltı münakaşasından ötürü epey elektrikleniyor. Neyse ki ilk yarı sona eriyor.

Yeni parti başladı!
46’da Quaresma’nın ortasına Souleymanou, Bobo’dan önce yumruklayıp beraberliğe mahal vermedi. 50’de İsmail’in ortasına Bobo’nun yapması gereken topu ağlarla buluşturmaktı ama o kötü sektirdi. 51’deki şutunu ise kaleci yumrukladı. İkinci devre her şey Bobo’nun etrafında dönüyor. Ancak o kadar şeyden bir gol var edemeyince 60’ta yerini Almeida’ya bırakması vacip oldu.

Almeida oyuna girdikten bir dakika sonra golü bulup nazire yaptı: 1-1. (Bkz: geçen haftaki Stoch-Semih Şentürk değişikliği).
İkinci yarıya daha arzulu başlayan Beşiktaş, beraberliği bulduktan sonra da coşkusunu yitirmedi. 69’da bu kez Fabian’ın kafası işe karıştı: 2-1. Elbette Schuster’in kulakları çınlasın ama umursar mı, bilemeyiz... 74’te Toraman, rakip kale dibinde gol aradı fakat Quaresma, “O kadar içeriye girmeye ne gerek var” dercesine 77’de ‘uzak diyarlar’dan fileleri havalandırdı: 3-1. 80’de Özkayha “Penaltı” dedi. Selim Teber de, skoru kabarttı: 3-2. 89’da Kayseri ava giderken avlandı. ‘Q7’ götürdüğü kontra topu Almeida’ya servis etti. O da geri çevirmedi: 4-2.
Burası İnönü, burada eğlence bitmez. Yeni partinin adı ‘Havutçu ile dokuzda dokuz’!

.