Samet Aybaba Antolojisi/2

Hasılı bugünkü Aybaba'ya şaşırmamalı; sadece Beşiktaş'ta olduğu için daha çok göze batıyor, o kadar.

Beşiktaş’ın bu sezon İnönü’deki her maçı ‘prime-time’ kuşaklarını kapatan yerli dizilerin pabucunu dama atacak kadar dramatik sahneler içeriyor. Yayıncı kuruluşun kardeşi Show TV, Beşiktaş maçlarından bir kolaj yapıp, araya da ‘Samet Aybaba aforizmaları’ montajlasa gecenin ‘en baba dizisi’ni ezer geçer(!). Aybaba’nın gına getiren ‘menemen söylemi’ de yemek programlarının konusu olabilir elbette...

Gelinen noktada Beşiktaş’ın sorunu ne takımın ‘kırılganlığı’ ne de ‘oyunu tutamaması’... Takımın en büyük problemi bizatihi Aybaba’nın hal, söylem ve çelişkileri. Çelişki dedim fakat esasen Aybaba kendi çizgisinde çok tutarlı ilerliyor. Hakan Kulaçoğlu’nun, vakti zamanında yazdığı ‘Samet Aybaba Antolojisi’ (http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/176214.asp) başlıklı yazısını okuduğumuzda bugünkü Aybaba portresi karşısında hiç şaşırmıyorsunuz. Aybaba, Trabzonspor’u çalıştırdığı dönemde de aynen bugünkü kompozisyonu ortaya koymuş: Başarılarda payeyi kendi tercihlerine bağlamış, kayıplardaysa oyuncularına faturayı kesmiş. Bugün Holosko’nun yeri ve yurduyla oynadığı kadar dün de Gökdeniz Karadeniz’in aklını allak bullak etmişliği var.

Hasılı bugünkü Aybaba’ya şaşırmamalı; sadece Beşiktaş’ta olduğu için daha çok göze batıyor, o kadar.

Aybaba’nın teknik direktörlüğünden ziyade kamuoyu ile kurduğu ilişkiye bakmak lazım. Sürekli ‘gençler’i kazandığından söz ediyor ama elde somut bir delil yok. Bilakis genci yaşlısı bütün futbolcular revirlik oldu. Hemen her gün manşetlere çıkan magazinel laflar sarf etmeyi çok seviyor. Medyanın dilini çözmüş birinin müstehziliğini görmemek mümkün değil. Bıyık altından gülüyor yani. Takımı izleyen muhabirlerle mesafeli olmaması takdire şayan olabilir ama samimiyetle laubalilik birbirine karışırsa ipin ucu kaçar. Ali Ece, Aybaba’nın Muhammed Demirci’yi bir gazeteciyle iddialaştığı için Gaziantep maçında oyuna aldığını ileri sürdü. Vaziyet buysa Beşiktaş, bu sezon hakikaten çok ama çok büyük bir ‘feda’kârlıkta bulunmuş. Ancak bu ‘feda’ kulübün değerlerinden bir fedadır bilesiniz!..