Sezercik Beşiktaş'ta

Eskişehir'den geldiği Fenerbahçe'de, gerek 3 Temmuz travması, gerekse de sakatlık nedeniyle dikiş tutturamayan Sezer'in Beşiktaş'a transferini açıklayabilen bir futbol aklı, henüz yok.

Beşiktaş, son dakikaya kadar üç mevki için adam kovaladı ama kimseyi alamadı. Olmayınca da “Bu takım bize yeter” denildi. Züğürt tesellisi! Çünkü düz mantık sorar: “Bu takım yetiyorduysa, niye taraftarı 31 Ağustos saat 00.00’a kadar KAP’a kilitlediniz?”

Ancak benim meramım Beşiktaş’ın alamadığı değil, satamadığı oyuncular! Baş rolde de Sezer Öztürk var.

Eskişehir’den geldiği Fenerbahçe’de, gerek 3 Temmuz travması, gerekse de sakatlık nedeniyle dikiş tutturamayan Sezer’in Beşiktaş’a transferini açıklayabilen bir futbol aklı, henüz yok. Çok dedikodu döndü. En masumane tabirle Sezer, hatır için alındı.

KARA KUTU!

Peki bir zamanların ‘çok büyük yıldız olacak’ etiketli Sezer’i, Beşiktaş’ın hatırında nasıl yer etti? Bir bakalım ‘Sezercik serisi’ne:

1- Çıkan kavgada ‘efsane İbrahim Üzülmez gitsin’ dedirtme gücüne sahip İbrahim Toraman’ın siyah beyaz kariyerinin sonlanmasına vesile oldu.

2- Almanya’da karıştığı olayda bacağından bıçaklandı. Başkan ise, “Futbolcularımız pırlanta gibidir” der, durur.

3- Beşiktaş, onun için Fenerbahçe’ye 1.5 milyon Euro ödedi. Kendisi de üç yıl için 3 milyon Euro’ya imza attı.

4- Beşiktaş’ta tek bir resmi maçta bile forma giyemediğinden maç başı 12 bin 500 bin Euro’dan hiç nasiplenemedi.

5- Geçen yılı Başakşehir ve Eskişehir’de geçirdi.

6- Bu sezon başı ‘yuva’sına döndü fakat Şenol Güneş, yüzüne bakmadı. Satışa çıkarılsa da hiç alıcısı çıkmadı veya beğenmedi.

7- Ümraniye’de yan gelip yatarak 8 saatlik mesaisini doldurduktan sonra, boş vakitlerini boks salonlarında geçirecek.

Sezer, futbolu bırakıp boksa geçtiğini açıklasa daha etik davranmış olur. Onun hazinleşen öyküsü esasen hem menajerinin hem de Beşiktaş idaresinin başarısızlığıdır. Düşünün ki Sezer, bedavaya kiralık gidemeyecek kadar da değersizleşmiş. Bir yanda Borussia Dortmund, rezerv takımına gönderdiği Grosskreutz’u Galatasaray’a 1.5 milyon Euro’ya satarken diğer yanda Beşiktaş, oyuncusunu bedavaya elden çıkaramıyor.

Aynı şekilde Gökhan Süzen de satılamadı. İkisinin yıllık maliyeti 5.5 milyon lira. Beşiktaş’ın uzun süre gündeminde olan stoper Douglas’ı Trabzonspor 1.5 milyon Euro’ya (4.9 milyon lira) aldı.

Yabancı sınırından ötürü geçmişte kontenjan açmak için bazı oyuncular, üzerine para verilip başka kulüplere de kiralandı. Bunun bile bir mantığı vardı ama Sezer Öztürk transferinin hiç bir anlaşılır yanı olmadı. Keza imzayı atıp ameliyata giden Eneramo transferinin de... Bu iki transferin ‘kara kutu’su açılmalıdır. Tabata akla gelecektir ama nihayetinde mevcut yönetim, Demirören dönemini inceledi ve bir kusur bulmadı. Öyle ya, bulsaydı açıklardı(!)

CENK NİYE YOK?

‘Kayıp balık Pektemek’ bile geçen sezon milli takıma çağrıldı da Cenk Tosun, lige süper bir giriş yaptığı şu dönemde niye Fatih Terim tarafından ‘A seviye’ iltifat alamadı? “Hoca tercihidir” açıklaması Beşiktaş taraftarını kesmiyor.

Kesmeyince de işte ‘milli birlik beraberlik’ tam sağlanamıyor.

50 kez ay yıldızı taşımış ve resmi maçlarda sadece 6 gol atan Mevlüt Erdinç’e gösterilen ihsan, formunun zirvesindeki Cenk’ten de esirgenmemeliydi. Bir zamanlar da Tümer Metin  ‘A2’ oyalanıyordu. Gaziantep’te Cenk, topu Oğuzhan’dan ısrarla alarak penaltıyı kullandı. Neden? Çünkü adalete inancı yok. Haklı da. Biliyor ki ancak gol attıkça Gomez’den önce sahaya çıkacak. Ben de Beşiktaş’a ‘devrimci’ diyen Güneş’in devrimci bir tutumla “Gomez, geçmişiyle değil, bugünkü formuyla formayı hak etsin” demesini isterim. Ne var ki bizim sularda zor. Baksanıza, Terim dahi Cenk’i yedeklemiyor!