Stadın adını Feriha mı koysak!

Statlar yıkılırken yenilerin tabelalarına da yeni isimler çıkıyor. İnönü silinirken yerine Seba değil, sponsor ismi yazılıyor. Bursa'daki arena için Timsah'ın adı sevimsiz bulunmuş! Trabzon'un yeni mabedine cumhurbaşkanının adı verileceği de tartışılıyor.

Futbolun bacaları statlarımız bir bir yıkılıyor. Statlar, futbolseverin olduğu kadar, kentlerin de hafızasıdır.

Eski Fenerbahçe Stadı, Ali Sami Yen, İnönü Stadı birer birer moloza dönüştü. En son İnönü hatıraları Yenikapı’daki dolguya gömüldü. Papazın Çayırı’nda en son Saracoğlu, Dolmabahçe’de Vodafone Arena, Sami Yen’in yerindeyse 10 işçiye mezar olan devasa inşaatlar yükseldi, yükseliyor. Ve şimdi de İzmir’de Alsancak hafızalardan siliniyor.

EN ŞANSLI SPOR ADAMI FATİH TERİM

Endüstriyel futbol ölçülerine göre artık ‘gecekondu’ya dönüşen bir çok stat yıkılırken, başka arazilerde yenileri yapılıyor. Halihazırda 23 ilde güya 7/24 saat para basacak; taraftarın her hareketini de kayda alacak 25 yeni stat inşaatı sürüyor.

Statlar yıkılırken yenilerin tabelalarına da yeni isimler çıkıyor. İnönü silinirken yerine Seba değil, sponsor ismi yazılıyor. Bursa’daki arena için Timsah’ın adı sevimsiz bulunmuş! Trabzon’un yeni mabedine cumhurbaşkanının adı verileceği de tartışılıyor.

Memleket, stat isimlerinde çok da ‘sportif’ davranmamış. Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı görünen 113 stadın 24’ü Atatürk’ün adını taşıyor! İsmet İnönü’nün 4, Adnan Menderes’in, Turgut Özal’ın ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ise 1 statta ismi var.

Osmanlı padişahları Fatih ve Genç Osman ile maraşal Gazi Osmanpaşa’nın da statlarda adı asılı. Bunun yanı sıra iki doktor, bir mimar, bir general ve bir şeyhe de (Edebali) rastlıyoruz. Kurtuluş günlerine rağbet yüksek. Pek tercih edilmeyen futbol adamlarının en şanslısı Fatih Terim ki iki statta tabelaya çıkmış durumda.

ATATÜRK YAVAŞ YAVAŞ TABELADAN İNİYOR

Vakti zamanında vur denilmiş ve öldürülmüş zira bir çok şehirdeki stada Atatürk adı konmuş. Oysa kurucu için biraz daha seçici olunmalı ve adı verilen stadın mimarisiyle de bir abide olması gerekirdi. Bunların içinde öne çıkan İzmir’deki Atatürk Stadı da İstanbul Halkalı’daki Atatürk Olimpiyat Stadı da onun adına yaraşır değil. Bugünse Atatürk statları, tabelalarıya birlikte yıkılıyor. Atatürk Kayseri’de yerini Kadir Has’a, Rize’de şehir adına bıraktı. Bursa, Eskişehir ve Antalya’da da bırakacak...
Tamam, stadın adını Feriha koymayalım ancak tarihe malolmuş siyasilerin adı illla verilecekse, bunun için onların köşelerine çekilmesini bekleyelim. Öncelik spor insanlarının olmalı. Örnekse, Trabzonspor müzesindeki tüm şampiyonluk kupalarında alın teri olan, Türkiye’yi Dünya Kupası’nda 3. yapan Şenol Güneş neden kimsenin aklına gelmez! Keza Mustafa Denizli...

ÇARŞI BİR ÖRGÜTTÜR AMA...

Evet, Çarşı bir örgüttür ama darbeci değil, vicdani bir örgüttür. Depremzedeye, lösemiliye, okulsuza körleşenlerin vicdanlarına inen bir darbedir Çarşı. Sokağa çıkıp, “Çarşı kimdir” diye sorsanız, sarı kırmızlı, sarı lacivert, kırmızı beyaz gönüller de “Çarşı benim” der. Kendisine bile karşı çıkıp varlığına kast edebilen Çarşı’dan darbeci yaratmak ‘hayatın olağan akışı’na terstir.

İZLANDA’YA NİYE YENİLDİK?

Üçlü savunma yüzünden! Ligde kaç takım böyle oynuyor? Belçika yeniden yapılanmada lig ve milli takımda sistem birliği sağlarken, biz ayrı tellerden çalıyoruz. Terim, cesur değildi çünkü hazırlık maçlarında oynattığı isimlere güvenmedi. Zoru sevmek memleketin milli karakteri. 2016 şansı sürüyor.

SİYAH: Sosa’nın da daha ayağının tozuyla sakatlanması.

BEYAZ: Çarşı için tüm ülkede ortaya konan dayanışma.