2012'de olan en iyi şey

Güzel şeyler olmadı değil. Bir iki film, bir iki roman, üç beş şiir. Dostların başarıları, çocukların kahkahaları.

2011 kötü bitmişti. Aralığın sonunda ofiste arkadaşlarımla oturuyordum. Yaptığımız bir iş istediğimiz kadar iyi gitmemişti. Başarısızlık iyidir. Olmadığına inandırmayın kendinizi yeter.
“Olsun” dedik, “inşallah başımıza gelen en kötü şeydir.” Değilmiş. Hayıflandığım arkadaşlarımızdan birine birkaç ay sonra bir araba çarptı. Geçen hafta ofiste oturuyorduk. O artık Kayseri’de yatıyordu. Bu sefer çok hayıflanmadık. Bir iki beyaz tel daha. Gözün altında bir iki kırışıklık. Arada sessizce oturup hışırtıyla sallanan ağaçlara camdan bakışlar ve önümüzde 2013.
Biz bu yılı saymıyoruz
2012 iyi başlamadı. 2011’in sonunda 28 Aralık akşamı TSK çoğu çocuk 34 vatandaşı bombaladı. O gece bir arkadaşımın yönettiği bir oyunun galası vardı. Fuayede Kardeş Türküler’den arkadaşım Vedat Yıldırım’la karşılaştım. “Ordu köylüleri bombalamış, 20-30 kişi ölmüş” dedi.
İnanmadım. “Şehir efsanesidir, haberimiz olmaz mı Allah aşkına” dedim. O da şaşkındı.
Haberimiz olmazmış. Basın ne yapacağını şaşırdı. Uzun süre kimse bir şey yazamadı. Sonra Radikal ve birkaç başka gazete manşete taşıdı. Televizyonlar önce üzerinden atladı. Sonra onlar da vermeye başladılar. 

Ekonomi ve siyaset durdu
Uludere’nin üzerinden bir yıl geçti. O çocukları öldürenler bulunamadı. Emri veren ortaya çıkmadı. Uçaklar kaldırıp Türkiye dışında bir toprağı bombalama kararı verecek kadar sorumluluk isteyen bir operasyonu kimin yönettiği, izni kimin verdiği hâlâ belli değil.
Bu arada büyüme durdu. Gelişme balonunun havası inşaattan esiyordu. Son 10 yılın en kötü performansıyla inşaatlar yavaşladı. Sanayi üretimi çakıldı. GSMH artışıyla övünülen memleketimizde asgari ücret açlık sınırına çıpa attı. Yerinden oynamıyor.
Demokratikleşme ve siyasi açılım büyük bir ihtişamla durdu. Kürt sorunu, Türkler için açılan seçmeli dersler, TRT Şeş ve Barzani’yle çözülmeye çalışıldı. Olmadı. Başbakan da o zaman Kürt sorunu yok, terör sorunu var dedi. Sonuç? BDP’nin oyları patladı, AK Parti ilk kez 3 ayda 4 puan kaybetti.
Darbe yapanlar hastane odalarında uyuyakalıp mahkemelerle dalga geçerken darbeyi aklından geçirenler ve geçirmeyenler toplumsal meşruiyetini yitirmeye yüz tutmuş mahkemelerde süründü. PKK yöneticilerinin tanık olduğu davalarda genelkurmay başkanları sanık oldu. Darbe yapamayanlar ceza alırken darbeciler keyif sürdü. Cumhuriyet Bayramı kutlayanlar gazlandı, öğrenciler coplandı, KCK üzerinden bütün bir Kürt siyaseti rehin alındı. 

İyi bir şey de oldu
Yeni yılın ilk yazısı ya olumlu bir şekilde bitireyim istiyorum. Olmuyor. Güzel şeyler olmadı değil. Bir iki film, bir iki roman, üç beş şiir. Dostların başarıları, çocuklarımızın kahkahaları, yeni doğmuş bir bebeğin ilk gülüşü...
Akşam eğlendik, söyledik. Bir yılı daha devirdik. Şimdi ileriye bakma zamanı. Şöyle hafifçe başımızı çevirip geriye göz atalım. 2012’de olan en iyi şey bitmesiydi.
2013’ünüz daha güzel olsun.