AKP, Ankara ve İstanbul'u kaybederse olacaklar

Beypazarı'nda MHP'yi iki dönem üst üste birinci yapan Yavaş, muhtemelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olacak.

Seçime 102 gün var. Türkiye’nin en büyük 3 ili İstanbul, Ankara ve İzmir’de Türkiye siyasi tarihinin son çeyrek yüzyılında ilk kez CHP adayları üç kentte de favori.

İzmir’de Aziz Kocaoğlu tek aday. İstanbul ve Ankara’da umut, İzmir’i uçurur. CHP’nin İzmir’de önemli bir farkla kazanması bekleniyor. “Boğaziçi’nde bahçede baktım kız erkek bir arada oturmuşlar, ben burda yoldan çıkarım” diyen, eşi bir tarafta yalnız yerken yanda başka masada erkeklerle yemek yediği fotoğrafları daha şimdiden İzmir’i sallayan Binali Yıldırım’ın şansı yok denecek kadar az.
İstanbul’da CHP’nin adayı Mustafa Sarıgül. Kendisine partide karşı çıkan küçük gruplar dahi “Hadi artık adaylığı açıklansın” diyor. Yorgun, Gezi Parkı’na AVM yapmaya kalkan, damadının inşaat projeleri nedeniyle zor durumda olan ve Başbakan’la arası açık Kadir Topbaş’ın şansı giderek azalıyor.

Varan 3 CHP’nin çoğu ulusalcısından daha ılımlı, eski MHP’li, Mansur Yavaş CHP Ankara adayı olacak. Beypazarı’nda MHP’yi iki dönem üst üste birinci parti yapan Yavaş muhtemelen Ankara büyükşehir belediye başkanı olacak.
MHP ve CHP’nin Ankara’daki oy toplamı takriben %60. Yavaş, MHP tabanında seviliyor. MHP yönetimi ise kendisine çok uzak. Yani CHP tabanı Yavaş’ı daha kolay kabullenecek. Dahası Melih Gökçek rahatsızlığı o kadar yaygın ki, CHP’nin Yavaş’la kazanması neredeyse kesin gibi.

İlklerin Seçimi
CHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir aynı anda kazanması 4 önemli sonuca yol açacak. İlk sonuç Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok daha güçlü bir lider olarak önünü açıyor. Sandıkta kurulan bu yerel seçim ittifakı genel seçimde kabine kurabilecek güce erişecek. Kılıçdaroğlu’na başbakanlık yolu açılacak.

İkinci sonuç MHP hakkında. MHP uzunca bir süredir negatif siyaset yapıyor. Eski CHP gibi AK Parti’ye ‘ne yaptırmayacağını’ anlatıyor. Parlak siyasetçilerini harcıyor. Öfke örgütlüyor. Taban artık bunu taşımaz. Bu nedenle MHP içinde önemli bir ideoloji ve kadro değişikliği olacaktır.

Son sonuç AK Parti’de olacaklar ise üçüncü siyasi sonuca gebe. Şu anda tek adamın idaresinde, ortak aklı çalıştıramayan, Sarıgül’den Şişli’nin yarısını alıp onu adaylığa zorlayan, DP parti binasına el koyup Yavaş’ın DP’den adaylığını engelleyen, gerçekten anlaşılması imkânsız, direksiyonu yön tutmayan bir parti AK Parti. Çevresinde aydınlar yok. Danışmanlar cazgıra dönüşmüş. Kendi içinde kavgalı, herkese ayar veren, atarlanan bir parti.

Ankara, İstanbul ve İzmir başarısızlıkları AK Parti’de çok ciddi bir dönüşüme neden olacaktır. Öncelikle tüzük değişecek. Erdoğan yeni bir ekiple başbakanlığı tekrar kazanabilmek için seçime girecek, cumhurbaşkanlığını da Abdullah Gül gibi Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak kabul ettiği, ılımlı bir eski AK Partiliye bırakacaktır.

Dördüncü sonuç ise Türkiye siyasetini en derinden etkileyecek bir dönüşüme gebe. Yeni bir siyasetçi kuşağı ve Türkiye siyasetinin yeni liderleri bu yerel seçimden sonra ortaya çıkacaktır. Daha pragmatik. İslamcılık, ulusalcılık, milliyetçilik gibi ağır ideolojik bagajı, pragmatik bir sosyal demokrasi ve muhafazakâr demokratlıkla değiştirecek bu kuşak, önümüzdeki çeyrek yüzyıla damgasını vuracaktır.
Hayırlı olur.