AKP'nin en büyük hatası: Yeni TÜBA

Siyasetin özerkliğini tesis etme süreci ironik. Asker siyasi alandan çekilirken, siyasetçi ehil olmadığı alanlarda söz sahibi olmak istiyor.

AKP döneminde Türkiye’de olumlu olumsuz birçok şey oldu. Memleket açısından en önemli gelişme, ordunun siyasetten uzaklaştırılması. Artık yalnızca siyasetin ehli olanlar ve seçimle işbaşına gelenler ülkeyi yönetecek. Askeri birikimi olanlar askeri olmayan konulara karışamayacak. Siyasetin özerk alanının korunması AKP’nin başarı hanesine yazılacak.
Ancak siyasetin özerkliğini tesis etme süreci garip ve üzücü bir ironiye sahip. Asker siyasi alandan çekilirken, siyaset her yere giriyor, siyasetçi ehil olmadığı alanlarda söz sahibi olmak istiyor. Hükümet 27 Ağustos’ta çıkardığı bir kanun hükmünde kararnameyle bilim dünyasının özerkliğine büyük bir darbe vurdu. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyelerinin üçte birini kendisi, üçte birini neredeyse kendisinin seçtiği YÖK ve kalanını TÜBA seçecekmiş.
Yani TÜBA’ya kimin gireceğini bakanlar belirleyecekmiş. Bence bu, AKP’nin şimdiye kadar yaptığı en bariz, en korkunç, sonuçları en vahim hata. Üç nedeni var. 

BİR: Siyasi
Asker siyasete karışmaktan kendi işini yapamıyor, derdik. Şimdi hükümet başkalarının işine karışmaktan kendi işini yapamayacak. Yürütmeye ehil olmadığı ve başka tür bir uzmanlık gerektiren işleri yıkmak, torba yasalarla sorumluk torbasının içine elinin yetiştiği her şeyi atmak yürütmeyi yaya bırakır. Genel idareyi zayıflatır. 

İKİ: Bilimsel
Bilimsel gelişmenin ilk ve en önemli koşulu olan ve yalnızca ve yalnızca bilimsel kriterlere göre koordine edilmesi gereken alana siyaset girerse sonuç hüsran olur. Adında ‘bilim’ olan bir bakanlığın kurulduğu bu günlerde bilimsel üretime darbe vurmak tam bir skandal. Türkiye’nin en prestijli kurumunu küstürmek, bilim insanlarına “Siz kendiniz bu işi yapamazsınız, biz siyasetçiler kimi nereye seçeceğinize karar veririz” demek, bu insanları bu ülkeden de bilimsel üretimden de uzaklaştırır.
Bilim müdüriyete gelmez. Gelseydi insaniyet mağaradan çıkamazdı. 

ÜÇ: İktisadi
Türkiye’de ciddi bir sermaye birikimi yok. Petrol gibi büyümede kullanılabilecek para eden bir doğal kaynağı da yok. Sömürgecilere has, Batı’nın yiye yiye hâlâ bitiremediği bir rantı da yok. Tek şansı iyi organizasyonla idari maliyeti düşürmek ve bilimsel gelişmeyle artı değer üretimi yüksek bir ekonomi kurmak. İdareye bilimin müdüriyetini bağlayınca organizasyondan kalıyorsunuz zaten. Üzerine bilim insanlarını itip kakınca, oradan iktisadi gelişmeye tercüme edilecek buluş, icat gelmez. Bilim insanı her zaman daha özgür olduğu yerde çalışır.
Türkiye bilim dünyası bu yanlış kararı sineye çekecek onursuzlukta değil. TÜBA Türkiye’nin en prestijli kurumu. Ülkemizin tek akademisi. Dünyada bizi temsil eden, küresel bilimsel platformların yöneticilerinin üyesi olduğu özel ve özerk bir kurum. TÜBA bu özelliğini yitirince akademi üyelerinin orada duracağını hiç sanmıyorum. Kendisi de akademisyen olan Cumhurbaşkanı’yla görüşecekler. Bu hatadan dönülmesi için yardımını talep edecekler.
Eğer sonuç alınmazsa yapılacak açıktır. Özerklik tavizsiz bir hassasiyetle korunduğu zaman sahip olunan bir şeydir. TÜBA üyeleri taviz verirse Türkiye bilim dünyasına karşı en büyük zararı verirler. Eğer hükümet bu yanlışından dönmezse, yapılması gereken, hükümet fermanı için bilim insanlarının hükümet kapısında sıraya girmeyip kendi özerk akademilerini kurmalarıdır. Gerçeğin peşinde olmak gibi etik ve erdemli bir amaca sahip bilim insanları, bunu yapmaları için en önemli koşul olan bilimsel özerkliği savunma konusunda korkak davranırlarsa, karanlığı aydınlatma konusunda, bilinmeyenin üstüne gitme meselesinde güvenirliklerini yitirirler. İleride “Ben o günlerde nasıl davrandım” diye düşünürken, torunlarına anlatmak için güzel bir fırsat var ellerinde. İyi kullananları sayacağız. Sinip eyvallah diyenleri öğrencilerimize anlatacağız. En azından, Türkiye nasıl kaybetti, onu öğrenirler...

http://www.radikal.com.tr/106278110627817

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Şerif Mardin'i Kendine Layık Görmeyen TÜBA - emre1820

Her ne kadar daha iyi bir düzenleme yapılacağı kesin olsa da; TÜBA'nın hazırdaki halinin çok da iyi olmadığını kabul etmek gerekiyor. Şu anda TÜBA tek sesli, çeşitliliğe kapalı ve belirli bir dünya görüşü ve metodolojiyi temsil ediyor. Bunun en iyi örneği de Şerif Mardin'in TÜBA üyeliğine kabul edilmemesi. Sanırım yazarın da kabul edeceği üzere Mardin Türkiye'de sosyal bilimin önemli mihenk taşlarından beridir. Bakalım Mardin neden TÜBA'ya kabul edilmemiş: Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Sayın Prof. Yücel Kanbolat, Sefa Kaplan?a, Şerif Mardin?in neden TÜBA üyeliğine kabul edilmediğini anlatıyor: ?Şerif Mardin, Said-i Nursi üzerine çalıştı diye değil de, Said-i Nursi ?yi fazla parlattı diye eleştirildi. Ben bilim insanı olarak her konuda çalışabilirim. Ama üzerinde çalıştığım kişinin sadece iyi yanlarını yazarsam bu bilim ahlakına sığmaz. Şerif Bey bu konuda taraf gibi davrandı.? (Hürriyet, 12 Nisan) Ve nasıl kabul edilmemiş, Celal Şengör diyor ki? "Ben o toplantıya gittim. Şerif Mardin'in reddedilmesi son derece enteresandır. (...) Bir tarihçi ve yanılmıyorsam bir de sosyolog Şerif Mardin'i takdim etti. Birisi Şevket Pamuk'tu ama diğerini hatırlamıyorum. Şevket Pamuk, Şerif Mardin'in çalışmalarını anlattı, aldığı atıfları filan söyledi. Ama bunları bizim alıştığımız metotlarla söylemiyordu. Bunun üzerine Prof. Dr. Doğan Kuban birtakım şeyler söyledi. Doğan Kuban'ın söyledikleriyle Şevket Pamuk'un verdiği rakamlar birbirini tutmuyordu. Doğan Bey, 'Benim bildiğim Şerif Mardin'in öyle çok ciddiye alınacak bir sürü çalışması yoktur' dedi. Sonra Prof. Dr. Cengiz Dökmeci söz istedi. Hiç unutmuyorum, Prof. Dr. Erdoğan Şuhubi şöyle bir baktı bana ve 'Şerif Mardin şimdi hapı yuttu' dedi. Cengiz Dökmeci, Şerif Mardin'in bütün akademik tarihini ortaya döktü. Son yirmi senede kaç tane atıfı var, kaç tane yayını var, bunlar nerede yayınlanmıştır, diye bir bir saydı. Bir baktık ki, Cengiz Dökmeci'nin söyledikleri ile Şevket Pamuk'un tahtaya yazdıkları hiç ama hiç birbirini tutmuyor. Sonuçta bir kaç makale dışında Şerif Mardin'in önemli sayıda akademik çalışma yapmadığı ortaya çıktı. Birkaç makale. Birkaç atıf. 'Kusura bakmayın ama böyle bir adam akademiye seçilemez' denildi. Oylandı ve kabul edilmedi." Karşılaştırma için: Citations for 'şerif mardin' : 1521 Cited Publications: 123 H-Index: 17 Citations for 'cengiz dökmeci' : 178 Cited Publications: 23 H-Index: 9

yeni mi anladınız? - yasabır

Pes yani AKP şimdiye kadar sanki farklı bir uygulamada bulunmuşta şimdi hata yapmış gibi bir yazı kaleme almışsınız. YÖKte HSYKda ne yaptıysa aynısını TÜBAdada yaptı. KHKlarla yani padişah fermanıyla yönetilen bir ülke haline gelmedik sankide bir tek TÜBAda hata yapıldı...

TTK TDK DIB (diyanet) TUBITAK TUBA hepsi kaldirilamldir - radi11

Devlet gudumlu din dil tarih, bilim ve sanat olamaz. Simdi bakalim simdiye kadar TTK TDK DIB ne yapti. Din dili tarihi yozlatirdi fakirlestirdi siyasilestirdi. TUBITAK da zaten verimli bir kurum degil. Simdiye kadar yaptiklari hic bir icat kesif de yok. TUBA yine siyasi bir kurum. Hani Serif Mardin-in uyeligini red eden kurum degil mi? Ne beklenir bundan?

"AK" Nimetler!.. - Macit Cününoğlu

Yüce tanrının lûtfu bir başbakana sahibiz!.. Sanat dahil hayata dair hemen hemen her konuda full-aksesuvar!.. İç politikadan uluslararası ilişkilere kadar!.. "İktisadî kriz=Teğet", "Bilim=Ulema", "Güvenlik=One minute"... Takmayın kafanızı, bundan âlâ var mı bir dünya?

isabetli bir yazı - keryil

bir meslektaşınız olarak ben de bu hareketin üzerine ciddi ciddi memleketten ayrılıp insanların bilim yapmasına izin verilen ülkelere göçmeyi düşünüyorum. bu iş "siyasal islam" işi filan değil, herkes her şeyi kendi ideolojik duruşuna bağlamayı çok seviyor. ama dünya her şeyin birbirine net bağlarla bağlı olduğu bir hayal ülkesi değil. merkeziyetçilik tutkusu ve iktidar hırsı ile siyasal islam da aynı şey olmak zorunda değil. buyrun siyasal islam'ın olduğu iran. bizde onlarda olduğu kadar bilim var mı? sadece bazı alanlarda. iran halen sosyal bilimlerde ve birçok mühendislikte bizden ileride. heyhat, bizden daha çok kadın akademisyene sahipler! hele mevzunun arap baharıyla HİÇBİR alakası yok. benzer yorumları yıllardır okuyorum da, memleketteki tüm problemlerin tek sorundan kaynaklandığını sanmak nasıl bir dünya ben hala anlamıyorum. hele ki bir sosyal bilimci böyle bir hataya nasıl düşer? mesele sadece "islam" değil. islam yerine hristiyanlık hatta ateizm de olabilirdi. bu meselenin özü daha ağırlıklı olarak "muhafazakarlık" ve "otoriterlik". bu ayrımı yapamıyorsak esas problemi de göremiyoruz demektir.

Eger... - rizaertan

...siyasal Islamnin ne oldugu bilinirse bu Islamci iktidarin etkinliklerinde sasilacak hatta surpriz sayilacak hic bir eylem yok! Siyasal Islam tek kelime ile mutlak hakim olmak ister ve bu cabaya da Dava denir Sayin Yazar! Eger bugune dek siyasal Islamnin ne oldugunu ogrenemedinizse vakit gec degil! Biliyorum buyuk bir olasilikla Cumhuriyet Gazetesini okumuyorsunuz ama neler kacirdiginiz farkinda degilsiniz kanimca! Yilda 100TL'ye acik universite nerede var bu ucuzluk, belki meslektaslara bedavadir bile! Ornegin Emre Kongar su siralarda dizi halinde "ABD'nin Siyasal Islam ile Dansi" baslikli makaleler yaziyor kisa ve oz siyasal Islamanin neye payidar oldugunu dogru bir sosyo;ojik cozumleme ile okuruna anlatiyor! Ustelik Selin Cagyan gecen yil bu konuda bir hayli bilimsel bir kitap da yazdi! Belki bu oneriler ile haddimizi astik ama boyle yazilariniz insani gercekten uzuyor, kisacasi elinizdeki cocugun adini bile dogru durust bilmediginiz anlasiliyor! Hatirlatmak gerek size ki su Arap Bahari uzerine yazdiginiz yazilari bir kez daha okuyun ve o Baharin ne mene Bahar oldugunu belki simdi anlayacaksiniz hele Suriiye baglaminda yazdiklariniz bugun komik olmus durumda! Halbuki siyasal Islamin ne ve ozelde Musluman Biraderlerin kimler oldugunu bilseydiniz belki yazdiklariniz daha farkli o;lacakti! Ustelik Islamci AKP'nin tum etkinlikleri "demokratik" bir yontem ile yapiliyor dogru gorunum ama belki de tesaduf butun demokratik unsurlar ve kurumlar hep "bizden" olusuyor! Bir ulkede ki tum erkler bir siyasal orgutun eline verilir bizde AKP'nin, bu kelami bilincli kullaniyorum siz ve sizin gibiler verdiler cunku, gercek demokrasiden soz etmek abes olur, sandiksal demokrasi hukmunu surer ve rejim de giderek fasistlesir, iste gorunum bu ve bu da degismez bir doga yasasi! Bu nedenle bilmeniz gerekirdi ki bilim seriat'in hizmetindedir ve de yagmuru melekler yagdirir iste simdi kendimize donduk galiba!

Koray Çalışkan, Kutlarım. - ramka

Evet, TÜBA konusunda çok güzel bir yazı. Bence iktidar, en büyük hatalarından birini daha yapıyor. Bilim bakanlığını kurduğu için alkışladık. Ama bu alkışımız dondu kaldı. Çünkü, politika, her alana burnunu sokmak istiyor. Açıkçası bunu basit bir yanılma olarak göremiyorum. Çünkü iktidar, Türkiyeyi demokratikleştirme projesinden Doğlulaştırma projesine doğru hızla yol alıyor. Bu gidişin iktidarı bir yereler toslatacağını düşünüyorum.