Büyük kumar: Ekmeleddin İhsanoğlu

Herkes kendi öz adayıyla seçime girseydi, Erdoğan ilk turda daha fazla zorlanır, ikinci seçilen doğal çatı adayı olurdu.

İsmi bende saklı bir yakınım dün İzmir’den aradı. “CHP, neydi adı, İslamoğlu’nu aday göstermiş. Ben tatili bırakıp oy kullanmak için dönmem. Ciddi mi bu” diye sordu ve arkasından beni dinlemeden anlattı durdu...

“Hayır ismi Vahdettin değil, soyadı da İhsanoğlu” diye düzelttim. Bir çırpıda neden saygıdeğer biri olduğunu anlattım. Adını duymamıştı. İslamcı demişler...

Mansur Yavaş, Deniz Baykal ya da Yılmaz Büyükerşen gibi isimlerle tartışılan adaylaştırma süreci, Erdoğan’ın tercih ettiği, siyasi pozisyona dayalı icraat seçimine dönüştürecek bir atmosfere hizmet edecekti.

İhsanoğlu’nun adaylığı cumhurbaşkanlığı seçimini bir rejim referandumuna dönüştürdü. CHP ve MHP adayının iki kesimin tabanına da uzak birisi olması milliyetçi seçmenin olası sosyal demokrat adaya, cumhuriyetçi ve sosyal demokrat tabanın da olası bir milliyetçi bir adaya olan tepkisini 'sıfırlamayı' amaçlıyor.

Avantajları

İhsanoğlu’nun Arapça’yı anadili gibi konuşan ve İslam bilgisiyle muhafazakâr seçmene hissiyat yakınlığı olan bir aday olması CHP ve MHP’nin geleneksel seçmeninin dışına açılması için bir fırsat. Ağırbaşlı mizacı, Ortadoğu’da AK Parti dış politikasıyla ters düşen ve Türkiye’yi daha isabetli bir konuma çekme kapasitesi olan biri. Ayrıca CHP ve MHP tarafından sembolik bir makam olması tercih edilen cumhurbaşkanlığına, sağlam ilkeleri nedeniyle yakışan biri. Doğru.

Dezavantajları

Doğru ama seçmen açısından bunların ne kadar önemi var emin değilim. Öncelikle Erdoğan zaten seçim kampanyasına başladı. Yeni bir Türkiye hayali olan, köprülerden ve milli gelirden bahseden, 2023’ün projelerini bir nefeste söyleyiveren bir adaya karşı Ekmeleddin İhsanoğlu mitinglerde ne diyecek?

Dahası hiç tanınmayan ve maddi bir gücü de bulunmayan İhsanoğlu için 53 gün sonra gerçekleşecek seçim için nasıl bir kampanya yapılacak? Çok zor. Türkiye’nin birleştirici gücü... Bilemiyorum.

Buna ek olarak tanımadığı ve 'İslamcı' olmadığı halde, İslami kültürel kodlarla anılan bir aday için CHP örgütlerini canla başla çalıştırmak zor olacak. MHP tabanı için de benzer bir mantık yürütebiliriz. Milliyetçi hissiyatı üzerinden değil, CHP’nin isteğiyle aday gösterilen ve muhafazakâr seçmene yakın görünen İhsanoğlu yerine, Erdoğan’a kayabilecek bir MHP tabanı da var.

CHP’nin en büyük oy patlaması yaşadığı ve kendisini 'modern' olarak tanımlayan gençliğin İhsanoğlu tarafından cezbedilmesi de zor olacaktır. Dolayısıyla zaten yaz tatilinde sandıklarına uzak olan gençler ve CHP’nin doğal seçmenleri, sandığa gitmemezlik edebilecek.

Çatı olmasaydı

Sonuçta ilk turda kendi tabanına yakın ve dolayısıyla her partinin kendi adayıyla ortaya çıkacağı bir seçimin angaje edeceği seçmen yapısı değil, kendine uzak bir adaya oy vermesi istenecek bir seçmen psikolojisi yaratıldı. İlk turda Erdoğan’ın seçilme ihtimalini arttıracak bir sonuç bu. Eğer böyle olursa cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra genel seçime daha zayıf girecek bir CHP ve MHP’den söz edebiliriz. Bunu fark eden örgütler iki partide de kongre baskısına başlayacaktır.

Oysa herkes kendi öz adayıyla seçime girseydi, Erdoğan ilk turda daha fazla zorlanır, ikinci seçilen doğal çatı adayı olurdu. Ancak bu ihtimal MHP ve CHP liderleri tarafından dikkate alınmamış.

Sonuçta nereden bakarsınız bakın CHP ve MHP için büyük bir kumar bu.

http://www.radikal.com.tr/1197446119744611

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

kalemlerimiz - doganko

CHP ve MHP iki büyük parti. Mutlaka bu konuyu tartışmışlardır. Ve yeniden bu tartışmayı körüklemenin bir anlamı olacağını sanmıyorum. Ayrıca Sayın Ihsanoğlu da en azından ilkeli ve saygın bir kişilik olarak tanınıyor. Şimdi Tayyip Erdoğanın ötekileştirdiği insanların birleşme zamanı. Ülkemizin içinde bulunduğu girdaptan çıkması için pozitif çoğulun aynında durmak gerekir. Bence kalemlerimizi daha dikkatli kullanalım.

Hayır,hayır! Yok telaşlanacak Bi'şiy. - Clear

barnabyck,bizim oralarda buna,endişe deeeel,"taşı gediğine koymak" deniyor.Sakin,sakin!

Çözüm - user592300

Sorumsuz ve aklı karışık olanlar boş konuşur. Çözüm odaklı olmak gerekir. Hedef : "AKP seçmeni etrafında örülen din duvarını patlatmak". Yöntem: "çivi çiviyi söker". Bir kere dengesi bozulursa ağzıda, aklıda bozulur. İçi boş olduğundan kısa zamanda çöker.

Hayrola Clear? - Barnabycik

Seni pek bir endişeli, pek bir hassas gördüm... :) Duyan da CHP'nin adayına oy vereceksin sanır! Tayyip duymasın... Gücenir valla... Ben bir CHP'li olarak yeri geldiğinde CHP'yi de eleştiririm... Hatta adayını beğenmezsem oy bile vermem... CHP'de böyle özgürlüklerimiz var bizim. Elbette siz AKP'lilerin anlayamayacağı şeyler... Fakat sen neden bu kadar içerledin yahu? Musul olayına kayıtsız kalıp sesin soluğun çıkmazken, birden atarlanıvermişsin... Hayrola?

İşte Halka Anlamaz Diyen CHP'liler. - Clear

Aynen,CHP'li ya Ankara'dadır ya da tatilde...Anlamadığı bir şey olunca araştırmak yerine boşverip tatile devam etmeyi yeğler.Sonra da halka "anlamıyor" diyerek kendi "anlayamamazlığını" gizlediğini sanır.Bırakın Türkiye'yi,tüm dünyanın tanıdığı br kişiyi,tatildeki CHP'li tanımıyor.Köşe yazarını bizzat kendi arayıp,ona "sarı Çizmeli Mehmet Ağa" diye alışkanlık sekeli olan kondurmasını yapıveriyor.Köşe yazarı da düzeltme yapıyor,"Vahdettin" değil diyor,soyadı da "İhsanoğlu" diyor.Ama o israrcı,"tatilimi kesip istanbul'a dönmem" diyor,adayın kendisini heyecanlandırmadığını söylüyor.Yani oy verirken heyecanını teraziye vuruyor,aklını ve bilgisini değil,sonra da "benden pas." diye kestirip atıyor.İşte önüne gelene "cahil,anlamıyor" damgası vuran CHP seçmeninin panaroması...Hele bir de sık sık kendini gizlercesine temcit pilavı gibi ileri sürdüğü o bayat nakarat "hile yapıldı,sandıktan CHP'nin oyları çıkmadı,ekran arkasında oylar silinip değiştirildi" tekerlemeleri yok mu? Sen tatile devam,benden pas de,sandık başında bekleme,CHP adayının oy kullandığı sandıktan CHP'ye 1 oy çıkınca sandık başındaki CHP'li "o oy benim" desin sonra da CHP adayı "peki benim oyum nerede ben kime verdim" desin,sonra da bunları de,kim inanır? Kadir inanır.

ÇATI SONUCU NE OLUR? - user448310

Çatı aday MHP ADAYI OLMALI. chp de başka bir aday(Büyükerşen ve benzeri) adyı göstermeli.Hangisi ilk turda toparlayacı olursa 2. turda çatı aday o olurdu.Tahminim; İhsanoğlu max.%26 oy alır.AKP adayı % 36.2 alır.HDP adayı % 10 oy alır.(% 5 CHP den buraya kaçış olur.)Sonuçta AKP adayı ilk turda 36.2/72,2=%50.13 ile seçilir.(İhsanoğlu CHP den max. % 10 oy alır. % 13 CHP li sandığa gitmez,% 5 CHP li bu durumda HDP ye yönelir)

sürpriz - keremaras

Hangi görüşte olursak olalım ve hangi partiye oy verirsek verelim, dikkat ederseniz son yıllarda Türkiye ve geleceğini birtek kişi üzerinden konuşuyoruz ve gittikçe daha çok kutuplaşıyoruz. Bu her kesimin enerjisinin boşuna akması ve bekleyen derin sorunların es geçilmesini netice veriyor. Bunu kıracak olan toplumsal diyaloğun yeniden tesisi. İhsanoğlunun adaylığı buna zemin sağlayabilir. Varsın rakibi en keskin dille ve siyasetle seslensin, karşısındaki sakin ve uzlaştırıcı bir üslup hiç beklenmedik bir etki yaratabilir. Gerilimden AK Parti içinde hatırı sayılır bir kitlenin de hoşlanmadığını ve Sayın Başbakan karşısında aynı dilini konuşmayacak ve kendilerine de uzak hissetmeyecekleri birisini tercih edebileceklerini düşünüyorum. Bu pek hesaba katılmıyor analizlerde.