CHP belediyeleri Refah Partisi olmuş

2014 yerel seçimleri çok çetin geçecek. Sosyal demokrasi Refah projeleriyle kazanır. CHP'yi 1994 Refah Partisi'ne benzettim.
CHP belediyeleri Refah Partisi olmuş

Dün Gezi Parkı’ndan ayrılıp CNR’ye gidiyorum. CHP’li 60 belediyenin hizmetleri ve sosyal demokrat belediyecilikle ilgili yenilikleri tanıttıkları ‘Kentine Güvenen Kentler Fuarı’na. İçimde bir endişe. Fındık fıstık kermesi çıkmasın diye de hayıflanıyorum. İlk adımdan itibaren bütün algım değişiyor. Her yerde dev CHP yazıları olmasa burayı AK Parti Belediyecilik Fuarı sanabilirsiniz.

AK Parti’nin en önemli başarısı ideolojik İslamcılıklarını pragmatik hizmet söylemiyle pazarlamaları. Kartel partilerin önemli özelliğidir. İdeolojik partiler ise halkla doğrudan bağlantısı olmayan ideolojilerini pazarlayarak oy isterler ve kaybederler.

Burada Kemalizm, Laiklik, Devletçilik, Silivri yok. ‘Çalışan Kazanır, Canım Türkiyem’, ‘Her Çocuk Bir Süper Kahramandır’, ‘Koçum Benim’, ‘Kentine Güven Türkiyem’, ‘Yürüyelim Büyükannecikler, Büyükbabacıklar’ gibi insanı gündelik hayat deneyiminde yakalayan pankartlar var.

Girişte CHP reklamı yerine insanın içini ısıtan bir yazı var: ‘Hoş Geldin Kardeşim!’ CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın ekibi de hazır. Her girenle ilgilenen güler yüzlü çalışanlar, insanı bir ailenin içinde hissettiriyor.

Fuar alanı belediyeciliğin 6 önemli hizmet alanını içeriyor. Aslında fuar demek de yanlış. Bir deneyim evreni burası. Sosyal demokrat belediyelerin en başarılı 1600 hizmeti burada. 550 tanesi bir araya gelmiş. En önemlileri de bu bölümlerde sergileniyor. Deneyim tasarımcılarının hazırladığı dünyaların içine giriyorsunuz.

Mesele bir afet simülasyonu var. Sizi birden İstanbul’dan alıp bir afetin içine bırakıyor. AKUT’la bareber yapılan bu proje her an ne yaşayabileceğinizi anımsatıyor.

Sağlık bölümü harika. Girişte ‘Sigara ve Alkol Yok! Spor Var Hareket Var’ yazıyor. Gençleri sağlıklı yaşama hazırlamak için yapılan projeler müthiş. Mesela bir belediye Paris’te olduğu gibi bisikletlerle donatmış kenti. Bisikletler GPS’li. Nerede olduğu belli. Halk kullanıyor, sonra bir yere bırakıyor. Oradan birisi alıyor biniyor. Alınmazsa belediye araçları bisikletleri topluyor, ana durağa getiriyor.

Sağlık müthiş

Başka bir belediye kendi sınırları içinde bir İsveç yaratmış. Ana sağlık ücretleri bedava. Masrafı olan bazı testler ise ücretli. Mesela efor EKG’si 25 TL. Benim de devamlı gittiğim çok ünlü bir özel hastane grubunda ise aynı test 600 TL!

Daha da ilginci yaklaşık 20 belediyede bu hizmet başlamış. Hatta bir-iki tanesinde eğer belediye sınırları dışında rahatsızlanırsanız sizi gelip hemen alıyorlar ya da kent dışındaysanız belediye personeli sizinle ilgileniyor. Başka bir belediyede diş hastanesi tüm kentin taramasını yapıyor. Cerrahi müdahaleler dışında tüm diş sağlık hizmetleri, temizlikten kanal tedavisine ücretsiz. Bir belediyede kan bankası var. Yıl içinde bir kere kan verdiğinizde hayatınız boyunca istediğiniz kanı size hemen buluyorlar.

Engelli değil

Türkiye’nin ilk otizm bakım ünitesi kentteki engelli çocukların bütün sorumluluğunu üzerine almış. Başka bir kentte alzheimerlılar için özel bir ‘saray’ var. İnsanlar bu hizmetlerden yararlanmak için oturdukları şehri değiştirmeye başlamış.

Bedava engelli taksileri ise birçok kentte hizmete girmiş. Numaralarını aldım. Hemen aradım. Reklam için yapılmış şeyler değil. Üç kentin ücretsiz hizmet hattını aradım ve yalan söyledim: “Engelliyim, bir taksi rica edecektim.” Telefon üçünde de hemen açıldı, ikisi hemen, biri öğleden sonra gönderebileceğini söyledi.

Refah Partisi

13 litrelik 1.70 liraya belediye tarafından satılan kaynak suyu, belediyelerin kadın konukevleri, Arttırılmış Gerçeklik Destekli Afet Yönetim Sistemi gibi panentli projeler... Bu son hizmet her evin teker teker tanındığı, yıkılsa dahi bir akıllı telefonla fotoğrafı çekilerek içinde kimlerin yaşadığının, engellilik durumlarının ve kan gruplarının öğrenilebildiği bir proje. ETR Türkiye Teknoloji Ödülü’nü kazanmış belediyeler bunlar.
Elbette fuarın iki göz bebeği İzmir ve Eskişehir. Bu kentlerin yeniden yaratıldığını görünce, yukarıdaki projelerin büyük kısmının ilk burada geliştirilip icra dedildiğini anlıyorsunuz.

Yer yer abartılı hatta komik bazı hizmetler de yok değil. Benim en sempatik bulduğum hizmet bir butona basınca acil sosyolog desteği veren Maltepe Belediyesi. Memleketçe gerçekten ihtiyaç duyduğumuzu anlamışlar.

Uzun lafın kısası, benim gördüğüm CHP’li belediyelerin yaptığı büyük atılım. Türkiye’de ilk kez bir fuarla tanıtıyolar hem de birbirlerine deneyim aktarıyorlar. AK Parti şaşkın. Fuarı basıp Melih Gökçek’in avukatları kapattırmaya bile çalışıyorlar.

Sosyal demokratların yerel seçim startı verdiği bu günlerde, AK Parti park yıkmakla, ağacına sarılan halkı gazlamakla meşgul. 2014 yerel seçimleri çok çetin geçecek. Sosyal demokrasi Refah projeleriyle kazanır. CHP’yi 1994 Refah Partisi’ne benzettim. 30 Mart 2014’e odaklanmışlar, hepsinin de aklında elbette İstanbul.