Erdoğan'ın seçimi: İmralı mı Hewler mi?

Değerlendirmelere baktığımızda 'stratejik' açıdan bakanların olumlu, 'ilkesel' olarak bakanların olumsuz bir tablo çizdiğini görüyoruz.

Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır buluşması konusunda yorumlar ikiye bölündü. Argümanlara hızlıca bakalım...

İyi Oldu Çünkü:

Başbakan’ın bugüne kadar Irak Bölgesel Kürt Yönetimi diye andığı bölgeyi Kürdistan olarak anması Kürt coğrafyalarının kültürel olarak tanınması anlamına geliyor. Ayrıca “100 yıl önce bu topraklarda cetvellerle sınır çizildi” diyerek olası Kürt devletini tanıyabileceğini ima ediyor. 

Erdoğan, iktidarı döneminde ilk defa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’le birlikte Ahmet Türk, Leyla Zana, Sırrı Sakık, Altan Tan ve Esat Canan gibi milletvekillerinin bulunması, BDP yerel yönetimiyle de barış süreci başladı demek.

Erdoğan’ın cezaevlerinin boşalacağını ve dağdan inileceğini söylemesi cinin şişeden çıkması demek. Artık geri dönüş çok zor. 

Başbakanlık düzeyinde iki dilli tören yapılması Kürtçenin devlet dili olarak normalleşmesine yardım edecek. 

Kürt sorununun çözümü konusunda BDP’nin tavrını dengeleyecek yeni Kürt aktörler sürece dahil edilecek.

İyi Olmadı Çünkü:

AK Parti BDP’yi süreçten dışlayabileceğini göstererek pazarlık payını arttırıyor, bu da Kürt tabanda barış sürecine dair soru işaretleri yaratıyor. Barzani bütün Kürtlerin lideri olma iddiasına devam ediyor. PKK/BDP/PYD siyasetleriyle ayrışmak için elinden geleni yaparken kendi yol haritasını çiziyor. Türkiye Kürtleri açısından taraf sayısı artmış oluyor, güçleri azalıyor.

Barzani’nin Irak Kürdistanı’nda ulus devlet kurma isteği ile dört ülkenin sınırlarını değiştirmeksizin demokratik konfederasyon çatısı fikri birbiriyle çelişiyor.

Barzani yüzünü Kürt birliğinden çok Erdoğan’la yaptığı stratejik koalisyon nedeniyle Irak Kürdistanı’na çevirmiş durumda. Bu da Türkiye Kürtlerinin Türkiye barış sürecindeki özgül ağırlığını düşürüyor.

Diyarbakır buluşması bir makyajdı. Erdoğan’ın demokratikleşme konusunda söyledikleriyle yaptıkları farklı. Karakol inşaatları, askeri amaçlı baraj inşaları, KCK davaları ve Rojava sorunu devam ederken sanki sorun yokmuş gibi şölen yapmak yanlıştı. 

Barış sürecinin Erdoğan’la birlikte en önemli iki aktöründen biri olan Öcalan’ı yok sayan Diyarbakır buluşması Kürtleri sevindirirken rencide de etti. Birçokları Diyarbakır buluşmasını Newroz Meydanı’nda Öcalan mektubunun okunduğu günün sembolik öneminin silinme çabası olarak yorumladı.

Sonuç
Değerlendirmelere baktığımızda ‘stratejik’ açıdan bakanların olumlu, ‘ilkesel’ olarak bakanların olumsuz bir tablo çizdiğini görüyoruz. AK Parti’nin PKK ve BDP’yi yalnızlaştırma çabası olarak Kürt sorununu Irak Kürdistanı ‘iç siyaseti’ne çekmesi çok ironik. Pek ‘milli’ bir durum değil. Dahası, Kürt sorunu ilkelerin uygulanmaması yüzünden çıktı, yanlış stratejiler nedeniyle değil.

Bu nedenle meseleye ilkesel bakmak gerekiyor. Barzani’nin PYD’yi dışlamak ve Kürt sorununun ana aktörü olmak için ‘tamam’ dediği buluşma aslında AK Parti’nin uzun vadede Kürt sorunu konusunda adresi şaşırabileceğini gösteriyor. 

“Madem PKK ile müzakere yetmiyordu, niye İmralı yerine Hewler’e de gitmiyorum?” diye AK Parti’nin kendine tekrar sorması gerekiyor. BDP’ye Kürt sopası göstererek barış gelir mi bilmiyorum. Yıllarca herkesin birbirine sopa gösterdiği bir yerde artık Kürdistan’ın arkasından dolanıp puan toplama devri kapanmalı.

http://www.radikal.com.tr/116161111616115

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tablo - Gılgameş

Tam emperealist (emperalizm realisti) ressamın elinden çıkmış bir tablo var kaşımızda. Sermaye ve iktidar kaygılarının boya olarak kullanıldığı bir tablo bu. Yalnız tuval olarak seçilen mekan yanlış. Diyarbakır. Diyarbakır bu boyayı tutmaz. Zaten aradan bir gün geçmeden boyalar akıp gitti ile. Oysa Kürt Sorunu'nun çözümü konulu, Diyarbakır tuvaline uygun doğruluk, demokrasi boyaları kullanılarak çizilecek bir tablo olması lazım. Bu tabloyu çizebilecek adam ise Ada'da tutsak. Ne eline malzeme veriliyor ne de çalışma imkanı. Velhasıl olanların genel anlamda hiçbir anlamı yok. Kürt Sorunu'nun başka bir bahara çözümü ertelendi. Bunun iyi olup olmadığına siz karar verin gali.

solun barışla imtihanı - Sedative

neredeyse bir yıldır hiçbir genç ölmedi, yıllardır sürgünde olan insanlar doğduğu topraklara geri döndü ama bizim solculara yine de beğendiremedik bu barışı.

çözümü unutun... - lastikordek

istediğimiz şekilde demokratik hakların eşliğinde çözümünü beklediğimiz kürt meselesi maalesef yanlış bir rotada gidiyor. bu tür sorunların çözümünde tarafların samimiyetleri ve gizli ajandalarının olmaması önemlidir. görüyoruz ki akp kürtleri bölerek gizli ajandasını yürütüyor. çözüm iradesine sahip bir taraf değil akp. sadece gezi olaylarında ortaya çıkan iktidarı kaybetme ihtimali yüzünden ne yapacaklarını şaşırmış haldeler. bu oyunda akp yanlış yolda ilerliyor. kürt sorununu içinden çıkılamaz bir hale getiren de bizzat başbakanın kendisi. diğer meselelere yaklaşımı da değerlendirildiğinde başbakanın çözüm konularında pek hamarat olmadığını görebilirsiniz. siyasi manevralarımız başımızı döndürmeye başladı. özellikle kemikleşmiş oy potansiyelini korumak için muhalif olan her kesimin başına bir çorap ördü bu iktidar. türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar bir gerginliğe sahip. bu gerilimden siyasi rant sağlamaya çalışmak bu ülkeye yapılan büyük bir haksızlıktır. ileride ayrışmış kesimlerin bir arada yaşayabilecekleri iklim kalmıyor gittikçe. her ne kadar sınırlar varmış gibi görünse de toplum katmanlarında uzlaşamayacak uçurumlar gittikçe derinleşiyor. sonuçta ucuz, bayağı siyaset anlayışı ile iktidar kendini koltuğa iyice perçinliyor. çözüm mözüm kimin umrunda.

emperyalizmin savaşı da barışı da zulümdür sömürüdür,inanmayın - sportif eğitim uzmanı

çok değil 10 senelik AKP ye baktığımızda Kürt meselesini demokrasi hasreti em pati ile çözmek istemediği aşikar dostlar. MHP ve CHP baskısı üzerine ırak a yaptığı hava saldırısı, operasyonlar sonra Ahmet Türk ün meclisten atılması ,arkasından KCK furyası altında Kürt hareketini bitirme isteği , yayın evi baskınları ve ''Türk solundan'' ayırma ve bu sayede ayrıcalıksız sınıfın ortak paydası olan BDP yi bitirip tek millet saçmalığını yapmaya çalışan da kendileri değil miydi. AKP nin tek uzlaşacağı konu Kürtlerle din kardeşi olmasıdır yoksa AKP demokrasinin yanına bile yaklaşacak bir anlayışa sahip değildir.

kart kurtan kürdistana - karayel1965

bütün bu yasanilanlar,30 yillik modern kürt hareketiyle gelisti.güney kürdistanda sikisan barzani kendi asiret yönetimine nefes kanallari ariyor bir bakima tc. asiret itifakidir,zulüm itifakidir.kimlerin günümüze kadar asiretleri ayakta tutmaya calistiginin ispatidir.