HDP koalisyonda yer alacak

Kongreye girmeden önce biraz tedirgindim. Son yazılardan dolayı elbette. Ortak arkadaşlar da takılmışlardı: Sırrı güya demiş ki: "Vallaha gelmesin, Koray'ı ben bile kurtaramam."

İzmir delegesi Alev Dumanoğlu’nun rehberliğinde salona girdim. Kapıdan adımımı attım ve Sebahat Tuncel’le karşılaştık. Sarıldık, tebrik ettim. İçerisi coşkuluydu. Gezi sloganı ‘Bu daha başlangıç’ herkesin hemfikir olduğu bir durum. Ertuğrul Kürkçü’ye “Nasıl gidiyor çalışmalar?” diye sordum. Her zamanki hazırcevaplığıyla “Bizimkiler iyi, sizinkiler nasıl?” dedi.Sahnedeki tek çelenk ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’ın gönderdiği zarif aranjmandı. Böylece HDK, ÖDP’ye hoş bir selam yollamış oldu. Akşam yemekte ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’la kısaca lafladık. Yerel seçim konusuna girmedik. Ama İstanbul’un kesin kazanılması gerektiği konusunda uzlaştık. Sanki tersi mümkünmüş gibi. İçerdeki insan kadar dışarda insan. Ne CHP kongrelerine has bir kakofoni ne de AK Parti kongrelerine has siyasetsizlik vardı. Öcalan’ın mektubu sırasında salon coştukça coştu. BDP’nin gücünü böylece rahatça görebildik. HDK yatay örgütlenmiş. BDP delegelerinin gücü çok sınırlı. Ama HDP’de kimin çok ama çok güçlü olduğu konusunda kimsenin kafası karışık değil.

‘Divan’da Antikapitalist Müslümanlardan bir kadından HDK’nın Ermenilerine kadar Türkiye’nin zenginliğini yansıtan herkes yer bulmuştu. Hemen önlerinden bir trans birey geçti. Başörtülü bir kadına sarıldı ve laflamaya başladılar. 30 yaşlarında Vanlı bir arkadaş “Hocam çok güzel yazıyorsun ama son yazdıkların olmadı. Biz yine de seni seviyoruz” dedi. Ben de gülerek yanıtladım: “Ben de size karşı boş değilim!”Bir süre sonra BDP kapatılarak HDP’yle yürünecektir. Oy potansiyelleri de yüksek. İleride koalisyona katılacak bir parti HDP. CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ı kongreye göndermesi de bunun işareti.