İkinci 'Mustafa Kemal' dönemi

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Sarıgül ve CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Atatürk Havalimanı’nda karşıladı.

Sarıgül ve Kılıçdaroğlu’nu taşıyan otobüs havalimanından 1.5 saatte çıkamadı.

Konvoyu yolda kurt işareti yapan MHP’liler, gökkuşağı bayrağıyla yollara dökülmüş gençler, folklor ekipleri, kadınlar, erkekler, çocuklar ve engelliler selamladı.

Yeni il merkezine CHP konvoyu alandan ayrıldıktan 5 saat sonra varabildi. Bu süre boyunca Kılıçdaroğlu ve Sarıgül otobüsün önünde yan yana ayakta halkı selamladı.

CHP örgütü coşkuluydu. Binlerce insan yerel seçime hazır olduğunu gösterdi. Sarıgül’ün son bir ay içerisinde ilçe ilçe gezdiği İstanbul, ilk kez CHP’ye yeşil ışık yakmış oldu.

Kılıçdaroğlu ve Sarıgül’ün otobüsünde de coşku hâkimdi. Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Akif Hamza Çebi, Genel Başkan Yardımcıları Bihlun Tamaylıgil, Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak, Umut Oran, bazı köşe yazarları ve gazetecilerin davet edildiği ilk otobüsteydiler.

Akif Hamza Çebi “Böyle kalabalık ve coşkuyu bir mitingde uzun zamandır görmemiştim. Böyle yürekten gelen coşkuyu da ilk kez görüyorum” dedi. “1977’den beri ilk defa böyle bir sahneyle karşılaşıyorum” diyen Engin Altay’ın sözünü, Sezgin Tanrıkulu kesti:

“Bu kadar inançlı ve kararlı bir coşku görmedim. Ben öyle bir heyecanı bir Nevroz’da gördüm bir de burada” dedi.

Umut Oran, “İşte bu yüzden 91 gün sonra İstanbul bizim” sözleriyle destek verdi.

Yaklaşık 100 bin kisilik bir kitleyi zar zor yararak platforma ulaşan Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın kendisine ‘Genel Müdür’ demesine değindi. Kılıçdaroğlu, “Bana genel müdür, memur, emekli diyor. Ben CHP’nin bekçisi bile olurum” dedi.