Kâbe'de inşaat hacca engel mi?

Taksim'in % 14'ü inşaat halinde. Dahası, inşaat halindeki meydanın üstünde değil, dışında kutlamalar yapılageldi. Beşiktaş yönünden alana giriş gayet kolay olurdu. 1 Mayıs kutlanır geçerdi. Ama devlet inat etti.

Sonuçta ne oldu? Binlerce insan bir değil beş meydanda kutlama yaptı. İstanbul trafiği kilitlendi. Ortaköy’den Tophane’ye bütün boğaz kapatıldı. Şişli’den Taksim’e, oradan Dolapdere’ye bütün kent durdu. Vapurlar, motorlar çalışmadı.

Kesif gaz kokusu altında Beşiktaş Meydanı’na girdiğimde onlarca halayla karşılaştım. “N’olur yani onlar da başka yerde kutlasınlar” diyenlere en güzel yanıtları burada duydum. İşçi emeklisi Fatih Çam (57) “1 Mayıs gibi insancıl bir günü gaza boğdular. Tadilat varmış. Kutlama olmazmış. Kâbe’de de inşaat var. Haccı yasaklarlar mı?” dedi.

Bizi dinleyen arkadaşı Şemsettin Dikmen (56) araya girdi: “Niye saldırıyorlar biliyor musun? Geçen sene gücümüzü gördüler. Bizi Taksim’de istemiyorlar. Seneye de diyecekler ki: Bakın Kazlıçeşme’de miting alanı yaptık. Gidin orada kutlayın.”

“Gider misiniz? Gitseniz ne olur?” diye sorunca bana çıkıştı: “Taksim Meydanı solun 1 Mayıs alanıdır. 77’de 34 canımızı verdik. Önce onlara ayıp olur. Burayı bizim tarihimizden silmek istiyorlar, ondan yasaklıyorlar. AVM’lerine nezih meydan istiyorlar. Plaza Mayo anneleri gidip başka yerde toplanırlar mı! Olmaz.”

Cim Bom-Kara Kartal

Yanlarından ayrıldım. Fatih Bey, “Hadi afiyet olsun” diye bağırdı arkamdan. “Ne?” dedim. “Gaz” dedi. Beşiktaş Meydanı’nda CHP’nin otobüsünün çevresi bir bayram yeri görünümündeydi. Otobüsün üzerinde sendikalardan, diğer siyasi partilerden temsilciler konuşma yapıyordu.

CHP’nin yeni gençlik kolları başkanı İrfan İnanç Yıldız yanıma geldi. 50 CHP’li gençle birlikte Taksim’e çıkmasına izin vermişler. Yıldız geri dönmüş. Meydandaki diğer gençlerle öneriyi değerlendirmişler. “Bütün gençler çıkmadan biz de gitmiyoruz” demişler. Kançanağı gözlerinin içi gülüyordu. Çevresindeki gençler de aynı kıpkızıl gözlerle onu onaylıyordu.

Hemen ileride iki kişi gördüm. Birinin üzerinde Galatasaray forması, diğerinde Beşiktaş. “Nasıl oluyor Beşiktaş’ın göbeğinde?” diye sordum. İbrahim Salmaş (24), Zorlu’nun inşaatında elektrik teknisyeni olarak çalışıyormuş. GS armasını tutarak “Hepimiz 1 Mayıs için buradayız” dedi. Çarşı formalı Volkan Baykan (33) ise güvenlik görevlisi.

Eylemikezi

CHP otobüsü meydanın merkezi olmuş. Yaralılar içeri sığınmış, ambulans bekliyor. Talat Bulut (60) emekli bir öğretmen. Eşi Leyla Hanım’a sarılmış. Canı çok yanıyor, ayağı kan içinde. Gaz bombasıyla ayağından vurmuş polis. Yine de yüzü gülüyor. “Ben öğretmenim evladım, biz vazgeçersek herkes vazgeçer” diyor.

Otobüsün içi hâlâ gaz dolu. Elimdeki telefona söylenenleri yazarken telefonun üzerine yağmur yağar gibi gözyaşı doluyor. İkide bir gömleğimle siliyorum. CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’yla karşılaşıyoruz. “Ne diyeceksiniz?” diye soruyorum. “7 saattir gaz yiyoruz. 7 saat daha yeriz. AKP çukurları koruyan bir iktidar olmuştur. İnşaatını korumak için insana gaz sıkan bir parti olmuştur. Bugün dibe vurdular. Taksim’e AVM var, Taksim’de 1 Mayıs yok. İnat ettiler ve yine kaybettiler.”Eski KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul’u görüyorum. CHP otobüsünün üzerinde, Oğuz Kaan Salıcı’nın hemen yanında: “AKP benim istemediğim hiçbir şeyi yapamazsınız diyor. Hayır, halk istediğini yapar, AKP’nin istediğini değil.” “CHP otobüsündesiniz, CHP değişti mi?” diye soruyorum. “Biz de umuyoruz ki CHP bu çizgisini sürdürsün. Ama CHP değerlendirmesi yapmayalım, önemli olan bütün sosyalist partilerin burada olması. Burada birlikte durması” diyor.


Uzakta iki turist görüyorum. Polis barikatının arkasındalar. Kararlı adımlarla polislerin üzerine yürüyorum. Bir mucize oluyor. Barikatı açıyorlar. Taksim tarafına geçiyorum. Florian 25 yaşında. Parisli. “Demokrasimizi nasıl buldunuz?” diye soruyorum kendimi tanıttıktan sonra. “Bu demokrasi değil, parodisi” diyor: “Eylem ve protesto hakkı olmadan demokrasi olmuyor. Sizin Taksim Meydanı bizim Bastille Meydanı gibi. Biz de 1 Mayıs’ı orada kutlarız. İnşaat olsa da kutlarız, olmasa da kutlarız. Zaten hükümet de inşaat var, gidin diyemez” diyor. Dersini en iyi çalışmış turist ödülü için arkadaşı DİSK’e önermeye karar verip Beşiktaş Belediyesi’nin bedava dağıttığı simidi ve suyu alıp uzaklaşıyorum.