Kemal Kılıçdaroğlu Obama'nın odasında kaldı

Konukevi'ni merak ettiğimi söylediğim bir genel başkan yardımcısının nazik davetiyle fotoğraf çekmek için girdiğim kale gibi korunan Devlet Konukevi'nde Kılıçdaroğlu'nun çay davetiyle karşılaştım.
Kemal Kılıçdaroğlu Obama'nın odasında kaldı

BAĞDAT

CHP yöneticilerine ve milletvekillerine tahsis edilen Bağdat’taki Devlet Konukevi’ne girdim. Gazeteciler, diğer CHP heyeti ve iş insanları El Raşid Otel’inde kalıyorlardı.

Başbakan Nuri El Maliki’nin davetlisi olarak Bağdat’ta bulunan Kılıçdaroğlu ile çalışma odasında yaptığımız kısa röportaj tamamen şans eseri gerçekleşti. Konukevi’ni merak ettiğimi söylediğim bir genel başkan yardımcısının nazik davetiyle fotoğraf çekmek için girdiğim kale gibi korunan Devlet Konukevi’nde Kılıçdaroğlu’nun çay davetiyle karşılaştım.

Obama’nın Türkiye’den sonra yaptığı sürpriz Bağdat ziyareti sırasında kullanımına sunulan, bir süre çalışıp ayrıldığı konukevi 6 katlı. İçeride sürekli Bach’ın çello süitleri çalıyor. Herkes mükemmel İngilizce konuşuyor. Gürsel Tekin’i herkes tanıyor, o da iki günde herkesi sempatikliğiyle arkadaşı yapmış.

Çok büyük bir bina olan Konukevi Yeşil Bölge’de. Böyle büyük binaların tamamı dış kaplaması zırhlı bir alaşımla yapılıyor. Camlar kurşun geçirmez. Bu nedenle açılamıyor. Ve elbette sigara içmek her yerde yasak.

Kılıçdaroğlu’nın bir şikayeti var. Bağdat’ı istediği kadar göremediğinden rahatsız. “İnsanların arasında karışmadan bir ülkeyi hissedemezsiniz” diyor. Haklı. 4.7 tonluk Maliki’nin özel olarak tahsis ettiği tank gibi bir makam aracıyla dolaşıyor. Ona hissettirilmese de çevresinde sivil ve askeri bir koruma ordusu.

Arabalar bir toplantıdan diğerine uçarak gidiyor. İki nedenden dolayı: Bağdat’ta bütün planlar güvenlik nedeniyle 30 dakikada bir değiştiriliyor. Planlar sürekli değiştiği için de herkes her yere geç kalıyor.

Kılıçdaroğlu’nu biraz düşünceli de gördüm. Nedenini sordum. “Böyle olmamalıydı” dedi: “Irak çok önemli bir ülke. İşadamlarımızın inanılmaz boyutta alacağı var. Başbakan Maliki’ye söyledim. Elimden geleni yapacağız dedi. Bir komisyon kurdurtuyoruz. Bizden Erdoğan Toprak koordinatörü olacak. Metro ve Havalaanı İhalesi için bizim müteahhitlerimiz çalışma yapıyorlar dedim. Çok ilgilendi. Ama siyasi sorunların çözmek iktisadı kazanımın ön koşuludur. Bir adım atmamız gerekiyor artık dedim. Hak verdi.”

Bu konuşmadan sonra Irak Yatırım Bakanı Türk delegasyonuna ve iş insanlarına bir yemek vermeye karar veriyor ve Irak temsilcilerinin sayısını artırıyor. Erdoğan Toprak ve çevresindeki iş insanları siyasi sorunların bypass edebilecek bir iktisadi yan yol tasarlamaya çalışacaklar.

Bu kısa sohbetten sonra Kılıçdaroğlu odasını da gezdirdi. Sonra da çalışmak için iznimi istedi. Son bir fotoğraf çekip ayrıldım.